Eesti blogija sõnul kadus Facebooki turvalekke tõttu tema pangakontolt tuhandeid eurosid

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Ekraanipilt Facebooki "kampaaniast" ehk reklaami ostmisest, kus on määratud summaks viis eurot. Foto: ekraanipilt

Ühte Eesti blogijat tabas hiljuti ebameeldiv üllatus, kui tema viie-eurone Facebooki fännilehe reklaamikampaania võttis järsku pangakontolt tuhandetesse eurodesse ulatuva summa.

Jaanuaris loodud reklaamikampaania järel tabas blogijat, kes ei taha oma pärisnime avalikkuse huvi vältimise pärast avaldada, ebameeldiv üllatus.

“Eile Vapianos kaardiga lõuna eest makstes teatati mulle, et kaardil ei ole piisavalt vahendeid, pärast mitmekordseid katseid oli tulemus sama. Arvasin, et see on mingisugune panga tõrge ja läksin enda kontoseisu kontrollima. Avastasin, et kontolt FACEBK DUBLIN oli perioodil 14.03-17.03 teostatud kaheksa makset selliselt, et minu konto oli täpselt nullis,” kirjutas ta Facebooki grupis Eesti Blogijad.

“Jutt käib neljakohalistest numbritest mitmuses,” kommenteeris asjaosaline valetehingute ulatust Geeniusele.

Vaikus ja oletused

Peale Facebookiga ühendust võtmist sai blogija sotsiaalvõrgustikult teate, et probleemi uuritakse esimesel võimalusel. “Kindel on see, et põhjus peitub kuskil Facebooki turvalekkes,” oli ta veendunud. “Kas läksid minu kaardi andmed kellegi teise andmetega vahetusse ja tasusin kellegi teise tellitud reklaami eest või on mõni pahalane Facebooki sisse häkkinud. Summad Facebooki reklaamide väljavõtte lehel ei kajastu,” ütles blogija.

Kogu loos on veel ka kolmas osapool, pank. “Minul on kadunud igasugune usaldus nii Swedbanki kui Facebooki vastu. Kuulsin, et näiteks mujal maailmas teavitavad pangad konto omanikku koheselt kahtlastest tehingutest ja külmutavad ajutiselt kliendi konto, kui tekib kahtlus. Swedbanki telefonioperaator arvas, et need ei ole kahtlased tehingud, et äkki mul on firma ja tahtsin enda firmale reklaami osta,” ütles blogija, pidades seletust naeruväärseks, kuna ühe päeva jooksul tehti neli tehingut “reklaami eest” summas, mis on neljakohaline ja kokku selliselt, et konto oli täpselt nullis.

Pangaga suheldes õnnestus Facebooki kaduma läinud raha ohvril siiski see tagasi saada, kuid juhtunu põhjus ning miks tehingud üldse läbi läksid, pole veel selged..

Pank jälgib kahtlaseid tehinguid pidevalt

Swedbanki kommunikatsioonispetsialisti Liidia Kaljundi sõnul jälgib pank kahtlaseid tehinguid pidevalt. “Panga kaardimonitooring on üles ehitatud n-ö ebatavalise kaardikasutuse jälgimiseks, arvestades enamlevinud petuskeeme ja teadaolevaid rünnakuid/häkkimisi. Lisaks jälgitakse teatud parameetrite järgi tehinguid, mis võivad viidata võimalikule kaardi kuritarvitamisele. Klienti teavitatakse koheselt võimalikust kaardi väärkasutusest,” ütles ta kommentaaris Geeniusele.

Panga sõnul ei märganud süsteem antud tehingus midagi ohtlikku seetõttu, et klient oli varemalt samale ettevõttele raha kandnud (õige, viie eurose kampaania tellimise hetkel), lisaks toimusid ülekanded erinevatel päevadel. Samas on panga sõnul tegemist üksikute juhtumitega ja väga tihti sääraseid probleeme esile ei tõuse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.