Eesti äpp tahab olla justkui turvapatrullide Uber

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kui harilikult tähendab turvafirma teenustega liitumine suurt kuutasu ning kindlaid piiranguid, siis Eesti ettevõtte CrabSec üritab seda muuta, toimides turul justkui turvapatrullide Uber.

Uurisime järgi, mida CrabSec endast tegelikult kujutab ja asja idee on suures plaanis lihtne. Selle asemel, et turvafirma sõidab välja automaatselt, saab klient patrulli oma koju saata just siis, kui selleks vajadus on. Vajadusest võib sõnumi teel teada anda mõni kodune turveseadeldis või võib patrulli välja saata ka lihtsalt halva kõhutunde puhul.

Rakendust saavad kasutada inimesed, kellel on kodus või kontoris valvesüsteem, mis saadab häireteate kliendi nutitelefonile – selliseid on CrabSeci asutaja Tarmo Pruuli sõnul Tallinnas 16 000. Kui valvesüsteem on ühendatud raadioside modemiga turvafirmaga – keda Pruuli sõnul on Tallinnas 12 000 – tuleb süsteem tasu eest muuta GSM põhiseks.

Koostöö mitmete firmadega

Kes ikkagi siis kohale tuleb, kui äpi kaudu häire saata? “Tallinnas on 27/4 aktiivselt kolm Fennec Lis patrulli,” ütleb Pruuli lisades, et peab läbirääkimisi uute patrullide lisamiseks ja teenuse laiendamiseks üle Eesti.

Pruuli jutu põhjal eristub selline teenus selgelt suure turvafirma nagu G4S pakutavast. Tema sõnul kutsus CrabSec rakendusega liituma ka G4Si patrulle, kuid ettevõte ei võtnud vedu. “G4S ei soovi liituda, kuna see oleks ohuks nende kuutasupõhisele ärimudelile. Kuumaksupõhine ärimudel tähendab seda, et klientide kuutasudest finantseeritakse turvapatrullide ülevalpidamine,” ütles Pruuli. “Kuna klientidel pole kuigi tihti häireid, siis iga väljakutse põhiselt ei suudetaks nii palju teenida, et kõiki G4S patrulle saaks üleval pidada. G4S kuutasu on ligikaudu 25 eurot, mis teeb kliendile aasta kuluks 300 eurot. Samas kliendil on keskmiselt üks-kaks aastas,” kirjeldas Pruuli konkurendi ärimudelit.

Nende arvude põhjal maksab Pruuli sõnul iga väljakutse kliendile 150 eurot, samas kui CrabSeci teenus on 60 eurot aastas, lisaks iga väljakutse keskmiselt 10 eurot. “G4Si kõrge kuutasu ei ole suurele enamusele inimestele taskukohane. Ligikaudu 90 % eluruumidest on seetõttu valveta,” kirjeldas ta turuolukorda.

G4S kommunikatsioonijuhi Reimo Raja sõnul on oluline vahet teha valveteenustel ja patrullekipaaži väljakutsumist võimaldavatel lahendustel. “Nendele klientidele, kes kasutavad valvesüsteemi, mis pole turvaettevõtte juhtimiskeskusega ühendatud, on suurematel turvafirmadel juba selline teenus olemas, nagu Pruuli pakub ja soodsama hinnaga,” ütles ta.

“G4Sil on selleks Väljakutseteenus, kuutasuga 3 eurot kuus ehk 36 eurot aastas. Turvapatrulli kutsumiseks tuleb kliendil ennast identifitseerida salasõna alusel helistades lühinumbril 1911 ning seda saavad teha kõik objektiga seotud kasutajad, hoolimata sellest, kas nad on iOS, Android, Windows või hoopis nupu või lauatelefoni kasutajad,” lisas ta. “G4Sil on Eesti suurim patrullautode võrgustik (75 ekipaaži üle Eesti) ja ühe väljakutse hind on Väljakutseteenuse puhul 16 eurot.”

“Peame väga oluliseks tänapäevaseid infotehnoloogilisi lahendusi. Seetõttu oleme palju investeerinud G4Si e-teenindusse, mis toob valveteenuse meie klientidele taskusse. Detailsed ülevaates väljasõitudest, valvatavatest hoonetest, erinevate teavituste tellimine, aga ka piirkondlikku turvalisust kajastava rakenduse „Minu kodukant“ info on neile kõikjal kättesaadav. 2014. aastal sai meie e-teenindus nomineeritud ka Aasta Digitegu konkursil,” ütles Raja.

“Tervitame iga uut algatust mis loob uusi võimalusi turvaturule. Eelpool toodu küllap selgitab, miks me Pruuli pakutavas lahenduses suuremat lisaväärtust ei näe,” selgitas Raja, miks nemad rakendusega liitunud pole.

Tahab saada naabrivalve äpiks

“Lisaks turvaettevõtte patrullidele saab rakenduse kaudu saata ka naabri kodu kontrollima. Vastav lahendus sobib eriti hästi naabrivalve piirkondades. Naabrivalve piirkond teatab CrabSecile inimeste nimed ja kontaktandmed, kes soovivad hakata vabatahtlikeks patrullideks,” ütles Pruuli.

“Eriti vajalik on selline lahendus piirkondades, kus puuduvad turvaettevõtete patrullid. Lähipäevadel liituvad esimesed vabatahtlikud patrullid Muraste külas. Seal on inimestel võimalus turvateenust tellida vaid G4Silt, kuid teenuse hind jääb paljudele inimestele liiga kõrgeks,” lisaks ta.

Lisaks on rakenduse vastu hakanud huvi tundma ka 24/7 remonditeenust pakkuvad ettevõtted, et pakkuda klientidele võimalust tellida kiirelt remondimees valvesüsteemi-, elektri- või vee riket likvideerima.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.