Eesti 200 lisab inimesi Facebookis vastu tahtmist liikmeks, peab seda ise normaalseks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Liikumine Eesti 200 teatas 21. augustil erakonna moodustamisest. Foto: Erik Prozes/Scanpix

Hiljuti tegi jõulise käigu uus liikumine Eesti 200, mis otsustas luua partei ja seadis eesmärgiks valimised võita. Nii mõnedki inimesed on enese teadmata avastanud end Eesti 200 liikmena, mille taga on nutikas Facebooki-turundus.

Kolleeg Marii Karell avastas ühel hetkel, et Eesti 200 on tema elus nii tähtsal kohal, et jõudnud ette isegi perekonnast – vähemalt nii näitab Facebook – kuigi ta on liikumise grupi lehte Facebookis ainult korra külastanud.

Juhtumi taga on Facebooki nõks, millega on hädas tuhanded inimesed ja mida saab poliitiline liikumine kavalalt ära kasutada.

Kuidas trikk töötab?

Facebookis on kahte sorti “lehekülgi”. Esimene on page ehk otsetõlkes leht, mis sobib asutustele, ettevõtetele ja muudele institutsioonidele. Inimesed saavad lehte on jälgida (likeida), aga lehel ei ole otseselt liikmeid peale asutuse või ettevõtte töötajate, kes lehte haldavad.

Teine on group ehk grupp, millel on just konkreetselt liikmed. Grupi eesmärk on arutleda, see on justkui internetifoorum. Gruppe võib olla avalikke, kus igaüks saab vestlust jälgida, või suletud, kus arutelu näevad ja saavad osaleda vaid liikmed. Eesti 200 on just selline, suletud grupp. Pärast käesoleva artikli ilmumist muudeti Eesti 200 grupp avalikuks.

Gruppidel on üks eriline omadus: iga grupi liige saab oma sõpru sinna gruppi lisada sõltumata sellest, kas selle sõbra jaoks on see grupp huvitav, oluline, meeldiv. Sõpru saab gruppi lisada nii, et nad ei teagi, et nad grupi liikmed on.

See on kaval viis gruppidele oma liikmeskonda kasvatada, jätta muljet suuremast ja laiemast kõlapinnast.

Tavalistele inimestele, keda niiviisi gruppidesse lisatakse, on aga see muidugi tohutu peavalu, sest enese teadmata võib sattuda gruppi, mis tegelikult inimesele ei meeldi. Facebookis ei saa seda keelata või piirata, et sind automaatselt gruppi lisatakse.

Kas Eesti 200 tegi seda teadlikult?

“Kahtlemata tegime,” ütles Eesti 200 tegevjuht Henrik Raave Geeniusele. “Me oleme oma liikmeid kutsunud üles oma sõpru gruppi lisama, et oleks rohkem inimesi, kes Eesti tuleviku üle kaasa mõtleksid,” selgitas ta.

Samas väitis ta, et üleskutseid liikmetele oma sõpru juurde kutsuda tehti pigem liikumise algusperioodis ja nüüd viimastel nädalatel pole seda tehtud. Raave sõnul on see üks Facebooki grupi kasulik omadus, et sinna saab lisada liikmeid, kuigi ta rõhutas, et tegu saab olla ainult olemasolevate liikmete Facebooki-sõpradega, mitte igaühega.

Raave sõnul pole statistikat, kui palju sellisel moel gruppi paisutatud on. Artikli kirjutamise hetkel on sellel 2700 liiget.

Võib olla ekslik seostamine parteipoliitikaga

Teatavasti avaldas Eesti 200 liikumine 21. augustil plaani asutada partei ja võita Riigikogu valimised.

Raave möönis, et see võib mõnes mõttes olla tõesti ekslik, kui nüüd selgelt parteiks pürgiva Eesti 200-ga seostuvad Facebookis liikmed, kes tegelikult partei liikmeks saada ei taha ja ei ole liikumisega isegi seotud.

Seepärast on Eesti 200-l ka omaette Facebooki leht (mitte ajada segi samanimelise, kuid erineva grupiga EESTI200), mida saab jälgida ja end nende tegemisega kursis hoida ilma, et olla selgelt nendega seotud. Seda jälgib 275 liiget.

Teeme puust ja punaseks ette

Selge on, et Facebooki gruppidega saab sellisel moel lihtsasti manipuleerida, et inimesi mingite teemadega seostada.

Teeme selle näitena ära. Asutame selleks ühe uue grupi ja lisame sinna ühe sõbra.

Ta saab grupi liikmeks automaatselt ja ei tea ise sellest midagi.

Vaatame oma vastloodud gruppi ja näemegi, et automaatselt lisatud liige on grupis.

Nüüd saab administraatorina see sõber muuta meie vastloodud grupi administraatoriks, justkui juhiks ja vastutaks ta asja eest.

Ise tuleb järgmise sammuna grupist väljuda.

Ja tulemuseks on vastloodud grupp, mille administraator on inimene, kes ei tea ise asjast midagi.

Parandatd 14:59: muudetud algupärases artiklis olev link, mis viitas ekslikult ühele teisele, ent samanimelisele EESTI200 lehele.

Täiendatud 15:30: pärast artikli ilmumist muudeti Eesti 200 grupp avalikuks.

Märksõnad:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.