Bitwalking – krüptoraha, mis tekib kõndides

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
pedestrian.jpg

Bitwalkingehk eesti keeles bitikõndimine on uus krüptoraha liik, mida ei saa teenida arvutis tarkvara abil, vaid reaalses elus astutud sammudega.

Bitwalkingu aluseks on nutitelefoni rakendus, mis vaikselt taskus läbitud maad mõõdab ja tilgutab kasutaja kontole pidevalt sent sendi haaval virtuaalseid BW dollareid (BW on lühend inglisekeelsest sõnast bitwalking). Nii saab 10 000 sammu ehkumbes neljakilomeetri läbimise korralteenida ühe virtuaalse BW dollari.

Uue tehnoloogia tagamõte on utsitada inimesi end rohkem liigutama. Bitwalkingu partneriteks, kelle juures saaks teenitud BW dollareid kulutada, saavad sporditarvete müüjad, terviseteenuste müüjad ja kindlustusfirmad.

Aga samas plaanivad Bitwalkingu projekti algatajadNissan Bahar ja Franky Imbesi süsteemi tutvustada ka kõikvõimalikele organisatsioonidele, kes tahavad oma töötajaid innustada rohkem liikuma. Kõndides teenitud BW dollarid võidakse välja maksta koos palgaga.

Teeni kõndides teine kuupalk lisaks

Peamiselt Jaapani investorite abil suutsid Bitwalkingu käivitajad koguda üle kümne miljoni dollari(umbes 9,4 miljonit eurot), mille abil ehitati üles Bitwalkingu süsteem ning pank tehingute ja raha liikumiste kontrollimiseks.

Bitikõnd ei pruugi olla ainult heaoluühiskonna murede leevendamiseks. Kuiarenenud riikides ennustatakse keskmiseks Bitwalkingu sissetulekuks kuni 15 dollarit, siis arengumaades, kus inimestel tuleb rohkem kõndida, võib summa olla isegi kahekordne.Salim Adam, kes töötab IT õppejõuna ühes Malawi kolledžis, võib teenida kuus ligi 26 BW dollarit, kuna igapäevaselt kõnnib ta kümme kilomeetrit tööle ning tagasi. Võrdluseks ontema igakuine palk hetkel umbes 26 USA dollarit. Seega võib Bitwalkingarengumaades inimeste elusid muuta.

Lisaks mobiiliäpile on jaapani elektroonikatootja Murata arendamas randmele kinnitatavat rihma, mis loeb kasutaja samme ning näitab talle, kui palju raha ta kõndimise eest juba teeninud on.

Jaapan on ka üks neljast riigist, kus uus krüptoraha esialgu kasutusele võetakse. Teiste riikide hulka kuuluvad veel Inglismaa, Malawi ja Keenia.

Avafoto: rik-shaw/Flickr

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.