Arvamuslugu: Keisri hull, 2015

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
00b050905d151caroe.jpg

"Televisiooni tulevik on äppides,"ütles Apple’i juht Tim Cook kuu aega tagasi poole maailma ees esinedes. Ja siin ma olen olukorras, kus ma pikutan teleka ees ja lihtsalt ei viitsi seda sisse lülitada, et näiteks oma arvutis olevat seriaali sealt vaadata, rääkimata Youtube’i videotest.

See on tehtud mu jaoks nii lihtsaks kui vähegi võimalik, aga ma lihtsalt ei viitsi, sest mu ümber on kaks-kolm-neli ekraani, kust seda on palju lihtsam, kiirem ja personaalsem teha.

Niikuinii keegi teine perekonnast ei viitsi minuga "Top Geari"vaadata või jälgida üksteist minutit ilma igasuguste kommentaarideta seda, kuidas robotid tuimas vaikuses Volkswagen Golfi kokku monteerivad. See on erakordselt huvitav, aga minuga samas korteris elavast seltskonnast paraku ainult mulle. Minu telepilt on minu oma ja see pole enam kellegi teise asi. Nii et jah, televisiooni tulevik on äppides, aga mis ekraani peal, see on täiesti iseküsimus.

Üks võimalus teleri kui sellise jaoks oleks see, et selle vaatamine läheks veel lihtsamaks. Nii et poleks vaja isegi ühe puldiga majandada, sest üks nupp ühel puldil on ka liiga palju vajutada.

Ma tahaks lihtsalt minna tuppa ja öelda telerile, et ta näitaks mulle seda. Või ma tahaks hommikul ärgates öelda telerile, et ole hea, selle asemel, et ma praegu ise uudiseid loen ja Facebooki ja Twitterit vaatan, ole hea, virtuaalne Marite Kallasma, kes on igavesti oma elu tippvormis, jutusta mulle seda ja näita huvitavat relevantset pilti sinna juurde. Mina teen siin perekonnale hommikusööki ja sina, teler, viid mind samal ajal kurssi minu meediaga.

Siis tekib keele ja kultuuri küsimus päris valusalt päevakorda. Inglise keele baasil oleks seda üsna realistlik teha ja küllap see varsti tehaksegi ära. Aga nagu Tõnu Runnel sellesama Tim Cooki esitluse peale Twitteris kirjutas: "Eestikeelsete häälkäskluste ja siin loodud sisu vähene esindatus Siris, Netflixis jm on tegelik «oht eesti keele ja kultuuri säilimisele"."
Täpselt nii ongi. Siis oleme ühel hetkel sama paratamatu valiku ees nagu Eesti ülikoolides doktoritööde kirjutajad praegu, lihtsalt palju igapäevasemal ja tühisemal tasandil. Kas ma leian endas tahtejõudu panustada eesti keele ja kultuuri säilimisse sellega, et just nimelt loen hommikul mind huvitavat meediat või kapseldun järjest enam oma valdkonnapõhistesse uudistesse, mis päris paljudel meist tulevad niikuinii juba praegugi ingliskeelsena?

Kuna me praegu ikka veel loeme oma sotsiaalmeediat, siis võime sealt sama hästi lugeda ka pagulaste, mobiilse seapõleti, Ossinovski ja Tartu Rocki kohta. Aga kas ka siis, kui selleks peab ühel hetkel hakkama tegema eraldi pingutust? Kui Facebook ja Twitter pakuvad mulle võimalust, et nad inglise keeles jutustavad mulle maailma sündmustest, mis on kokku pandud minu enda sotsiaalmeedia põhjal? Hoolikalt valitud parimatest koostisosadest, nagu öeldakse, aga Postimees tahab endiselt, et ma loeks?

See, kuidas Google, Apple ja Amazon täna juba saavad kõnest aru, tundub mulle ulme. Ma võin oma telefonile kasvõi keset mürarikast tänavat pomiseda midagi suhteliselt lohakalt hääldatud inglise keeles ja ta saab aru. Kõnetuvastus on nii heaks läinud, et see lihtsalt pole võimalik, et inimeste laiskus ei tule sellele järele.

Mulle tundub täiesti normaalne, et ma istun teleri ette ja ütlen talle viisakalt, et ta palun näitaks mulle «Mehed ei nuta». Või et ma saaks paluda, et ta pakuks mulle välja mõned uuema aja eesti filmid, mis on kriitikutelt häid hindeid saanud ja mida ma peaksin kindlasti nägema. Tegelikult see pole ulme, vaid ingliskeelses keskkonnas iga päevaga tavalisemaks muutuv nähtus.

Nagu ma esmaspäevases "Digitunnis"kuulsin, panevad eestlased kokku spetsiaalset paketti, et Apple’i seadmetele eesti keel selgeks õpetada. Meie spetsialistid, meie teadlased, isegi presidendi nimi käis jutust läbi.

Me saadame sinna oma kõige tähtsama inimesega eesotsas valmis paketi palvega aidata kaasa eesti keele ja kultuuri säilimisele. See on tähtis asi, pidage seda meeles, kui see teema järgmine kord avalikkuse ette ilmub.

Geeniuse peatoimetaja Henrik Roonemaa tehnoloogiakolumn ilmub Postimehes igal teisel nädalal. Ilmumisele järgneval esmaspäeval toome selle ka Geeniuses ära. Loo originaallink on siin:http://arvamus.postimees.ee/3355901/henrik-roonemaa-keisri-hull-2015

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.