Arvamus: See on täiesti okei, et riik maksab Microsoftile miljoneid eurosid aastas

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Tänane Ärileht kirjutas, et riik maksab Microsoftile miljoneid eurosid aastas. Mulle meeldib olla maksumaksjana väga kriitiline selle suhtes, kuidas riik raha kulutab, aga siinkohal olen ma nõus erandi tegema, sest ma ei näe, et oleks mingit alternatiivset lahendust, mis oleks odavam.

Jah, muidugi on meil olemas vabavara, mis võiks ideaalis kõike seda Microsofti tarkvara asendada. Ma pole ise Microsoft Office´it kirjutamiseks kasutanud varsti juba kümme aastat, Google Docsist ja LibreOffice´ist piisab. Idealistidele tavaliselt sellest põhjendusest piisab – ma saan ise hakkama, järelikult saab riik ka. Ma vist pole idealist, sest antud juhul saan väga hästi aru, miks see mudel riigi puhul ei pruugi nii lihtsalt töötada kui mul kodus.

Sellest, et riigiasutused võiksid rohkem kasutada vabavara, on räägitud juba aegade algusest peale ja mingil määral on seda ka tehtud, näiteks kõik koolid ei õpeta tekstitöötlust rangelt Office´iga. Niikuinii on möödas need ajad, kus õpilastele tuli mehaaniliselt ette näidata menüüdes navigeerimist – õpetatakse pigem üldiseid põhimõtteid. Sisuliselt seal tõesti pole vahet, kas võtad LibreOffice´i või Microsoft Office´i. Rahaliselt on. Väga tore, tehke samm-sammult nii edasi.

Kindlasti on siin veel mänguruumi, et kasutada vabavara rohkem või teistpidi mõelda, kas iga töökohaga ministeeriumis peab kaasa tulema Office 365 litsents või mitte. Äkki seda pole vaja.

Küll aga ma saan väga hästi aru, et täna seda hoogsalt liikuvat rongi jõuga teistpidi sõitma panna ei saa, ükskõik kui palju see meile ei meeldiks. Seda ideed on läbi mängitud korduvalt ja tulemus tundub olema alati sama – vabavara massiline kasutamine läheb kallimaks kui (peamiselt) Microsoftilt selle ostmine. Erinevad probleemid, mis sellele järgnevad, on liiga tülikad ja millest tihti tavakasutajad ei saa ilma kõrvalise abita jagu. Ja IT-mees tuleb kohale kutsuda, sest mingi fail ei ühildu või mingi imelik aken hüppas lahti.

Mis tähendab mõttetut koormust inimestele, kes peaksid tegelema hoopis olulisemate asjadega. Lihtsad asjad hakkavad tekitama kulu ja frustratsiooni, lisaks on vabavara kasutajatugi enamasti olematu. Ja mõnel juhul tõenäoliselt ongi Microsofti tarkvara parim – parima eest olen ma nõus maksma küll.

See kõik ei tähenda, et vabavaral ei tasuks silma peal hoida. Kui hakatakse nullist mingit uut projekti tegema, millel ei ole mingit varasemat taaka, siis tasuks läbi mängida, kas seda saaks teha tasuta tarkvaraga või läheb see kallimaks kui tasuline tarkvara.

Märksõnad:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.