Arvamus: Microsofti uutes arvutites on midagi mäda

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Windows pole enam ammu maalima kõige populaarsem operatsioonisüsteem (kummardus Androidile), aga meie klahvistikuga klassikalistes süle- ja lauaarvutites on Microsofti tarkvara ikkagi igapäevane leib. Seepärast oli esialgu põnev oodata, mida huvitavat teisipäeva õhtul peetud esitlusel näidatakse – kuid tagantjärele on tunne, et Redmondi tegelased on pisut peast põrunud.

Ootus: üks praktiline arvuti koolidele

Tegu oli “haridussektorile” suunatud üritusega, kust oleks võinud oodata midagi väga praktilist õpilastele, tudengitele, õppejõududele ja ma isegi ei jätaks nimekirjast välja lasteaedu. Kui kasutada haridusvaldkonnas sõna “praktiline”, siis see tähendab üldjuhul odavat. Optimist loodab, et see odav oleks ka funktsionaalne ehk piisavalt võimas ja vastupidav. Või mis siin ikka keerutada, Microsofti pakutud alternatiiv Chromebookile oleks olnud väga teretulnud.

Ma olen elus kokku mõni nädal Chromebooki kasutanud, mis pole just pikk aeg, aga äärmiselt lollikindla ja praktilise arvuti mulje on see jätnud küll. Logi oma Google’i kontoga sisse ja oled Chrome brauseris: palun, sirvi internetti ja saadki kõik asjad nii aetud. See on sisuliselt hooldusvaba arvuti. Ja oma odavuse ja universaalsuse tõttu kipume me Geeniuses unustamagi, et isegi meie kontoris tiksub üks igapäevaselt automaatse ülesandega tööd vihtuv Chromebook.

Windows 10 S: kas tõesti ideaalne töövahend?

Microsofti uus tarkvara Windows 10 S ongi siis nüüd natuke selle moodi. Küllap on sellel väga hea tsentraalne hallatavus ehk IT-juht saab masinaid keskselt juhtida, see ei sisalda väidetavalt liigseid tilu-lilu funktsioone ja töötab nii ilusti nõrgema jõudlusega ja akuga arvutis. Ainsana saab arvutis tööle panna Windows Store’ist pärit äppe, nii et turvalisus ja jõudlus peaks olema tagatud. Kui nüüd uskuda, et soodsaimad mudelid hakkavad pihta 189 dollarist, siis võikski olla ju tegu ideaalse haridussektori arvutiga? Soodne, töökindel, lihtsalt hallatav ja nii edasi.

Aga lugu läheb segasemaks. Esiteks, tuleb välja, et 49 dollari eest on võimalik Windows 10 S “lahti lukustada”. Mis tähendab seda, et viid mistahes Windows 10 S-iga arvuti Microsofti juurde ja sellele pannakse peale Windows 10 Pro. Ja kogu loogika lendab edasi aknast välja.

Esiteks, keskne hallatavus ja kontrollitavus kaob ju kohe ära, kui ma hakkan arvutis oma käe järgi ka muud tarkvara jooksutama. Teiseks kaob ära kogu jõudluse sääst, sest kui Windows 10 S oli “tilulilust” vaba, siis 10 Pro on seda täis. Võib olla kindel, et 189-dollarise sülearvuti aku peab kohe palju vähem vastu.

Miskipärast serveerib Microsoft uut Windows 10 S-i justkui mingi vaheastmena kahe “päris” Windowsi vahel, aga miks, pole päris selge. Meenub ainult üks õnnetus nimega Windows RT, mis oli justkui mobiilsetele seadmetele mõeldud Windows 8, aga õiget elulooma tast ei saanudki.

Pilt läks veel segasemaks, kui lavale toodi tuhat dollarit maksev Windows 10 S-iga töötav uus sülearvuti. Jah, see on tõesti päris kena. Jah, seda pilti vaadates on ka aru saada, miks kogu USA tehnikameedia lükkas välja käigu “Windows vs Chromebook” ja pani sisse käigu “Windows vs Macbook”.

Aga peale meedia hüsteeria kütmise mingi sisulist põhjendust sellele arvutile nagu ei paista. Tuhande dollari eest saab juba täitsa kena “päris” Windowsiga sülearvuti, nii et näib mõttetu osta masin, kus töötab ainult kitsas valik programme.

Teistpidi on jälle mõttetu rääkida odavatest ja praktilistest haridusasutuste arvutitest, kui lehvitada neljakohalise summa maksva sülearvutiga (999 dollarile lisandub kindlasti ka maks).

Ja kõige halvem tunne on sellepärast, et kuigi tahaks ju kaasa elada, kuidas ja kellele võiks Microsoft edukalt konkurentsi pakkuda, siis tegelikult ei vaevu nad Surface’it Eesti turul lähedalegi tooma. Nii et ah, mis ma siis üldse…

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.