Arvamus: Maailma parim lunavararünnak

WannaCry levis maikuus üle Euroopa. Õnneks maksid lunaraha vähesed. Kuvatõmmmis: https://intel.malwaretech.com/WannaCrypt.htm

Mõnikord on väga tänuväärne, kui meile tuletatakse meelde mõnda elementaarset asja, mida me muidu äkki igapäevaselt kipume unustama või lihtsalt laiskusest ignoreerima. Reedel maailma raputanud lunavararünnak oli just sellepärast äge ja vajalik.

WannaCry levis just nendes Windowsites, mida kas enam Microsoft ametlikult ei toeta või mis pidid olema alates märtsist paikamata, sest just siis parandas Microsoft WannaCry haavatavuse ära – kohe pärast seda, kui see koos NSA tööriistakotiga lekkis.

On jäänud mulje, et suur osa WannaCry´ga nakatunud arvutitest kasutasid 16 aastat vana Windows XP-d, näiteks kasutab seda väidetavalt 90% Briti tervishoiusüsteemi arvutitest. Samas teatas ka Nissan, et nad olid sunnitud Suurbritannia tehases ajutiselt tootmise peatama. Suur tõenäossus on, et kuskil tootmisliini kõrval on neil vana arvuti, milles samamoodi laiskusest jookseb Windows XP, mis sinna kunagi aegade alguses pandud sai.

Redditis tuli selle peale kasutajatelt pikk nimekiri firmadest, asutustest ja ülikoolidest, kus siiani on kasutusel Windows XP-ga arvutid või veelgi vanemad masinad – tavaliselt on need mõeldud mingi lihtsa ülesande täitmiseks, mida need on aastaid teinud. Selle ümberseadistamine ja spetsiifilise tarkvara käimasaamine Windows 10-s võib olla tülikas.

Ma võin öelda, mis on veel tülikam. Lunavaraga nakatunud arvutiga maadlemine. Paistab, et Microsoftil oligi kogu aeg õigus. Arvutid tuleb jõuga Windows 10 peale lükata ja uuendused tuleb automaatselt installida. Mulle ei meeldi üldse see lähenemine, aga praegu ma saan väga hästi aru, miks Microsoft niimoodi käitus. Ma ei taha sellist maailma, aga vist midagi muud ka üle ei jää, sest inimesed on laisad. Ma loodan, et see reedene maailma parim lunavararünnak teeb inimesi ja riigiasutusi vähem laisemaks.

Ülaloleval kaardil pole Eesti peal veel ükski tuluke põlema löönud ja pean tõdema, et viimastel aegadel ma pole tõesti Windows XP-ga masinaid meil riigiasutustes näinud. Küll aga erafirmades. Uuendage need ära.