ARVAMUS: Apple pidi küll Google’i uudiseid päris suure murega jälgima, nad jäid liivakasti üksi

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
47rs160518c098.jpg

Ma millegipärast arvan, et Apple’i peakontoris vaadati Google’i juhi Sundar Pichai kolmapäevast esinemist päris suure murega. Pichai ei rääkinud telefonidest ega üldse seadmetest praktiliselt mitte sõnagi, kogu tema sõnavõtt oli suunatud tehisintellektist ning pilveteenustest mõjutatud tulevikupildi väljajoonistamisele. Apple’it polnud Google’i jaoks kogu selle kahetunnise ürituse vältel justkui olemaski ja see ei saa olla hea tunne.

Apple’i jaoks pidi see olema nagu umbes see hetk, kui sa ühel hetkel avastad, et sa oled viimane hipster. Aastaid on üksteise võidu kasvatatud vägevaid habemeid, pandud korterid täis kifti Rootsist toodud mööblit ja tehtud oma pruulikodagi, aga ühel hetkel liiguvad kõik edasi tegema muid asju.

Või toome teise näite. Mõned inimesed jäävad koolipõlve justkui kinni. Inimese elus on mingid aastad, kus elatakse muretut elu, käiakse koolis, peetakse pidu, käiakse seljakotiga mööda maailma reisimas ja nii edasi, aga siis ühel hetkel järsku on kõigil töökohad ja pered ning kedagi ei huvita ühe seljakotiga keskealise mehe jutud kusagil hosteli common room’is.

Google oli ja siis läks ära

Pichai kolmapäevane esinemine rebis Google’i telefonisõja maailmast ühe raksuga välja. Tema nägemus tulevikust oli nii selge ja nii koherentne, et see avaldas muljet isegi paljudele Google’i-kriitikutele. Tema jaoks ei ole enam olemas küsimust nutitelefonidest ja tahvelarvutitest, iOSist Androidi vastu, iPhone’ist Nexuse vastu. Küllap ta sellele ikka mõtleb, aga ta tegi avalikkuse ees lahti ühe uue ukse, kust paistab niivõrd huvitav heinamaa, et veel aastaid jaurata selle üle, mis telefoni keegi kasutab, tundubki nagu üks lõpmatu klassikokkutulek.

Murekoht Apple’i jaoks peaks olema see, et neil tegelikult pole praegu eriti midagi Pichai visioonile vastu panna. Pichai räägib AI-st, kontekstitundlikust vestlusest arvutiga, arvuti muutmisest kümne sinise lingi pakkujast sõbraks, abimeheks ja teenriks. See on nii elegantne, kuidas ta isegi ei maini platvorme ega seadmeid, kus kõik see toredus jooksma hakkab. Vahet pole, see hakkabki jooksma internetis, igal pool ja lahe pole mitte uus alumiiniumkestaga telefon, vaid see tarkus, mis seal sees on.

Telefonide mäng on mängitud

Mida on Apple’il sellele vastata? Nende Siri on Google’i kõrval üsna mannetu ega pole siiamaani näidanud kaugeltki nii kiire arenemise märke kui Google’i hääletuvastus ning tehisintellekti alged. Google’i pilveteenused on esimesest päevast peale pea veatult toiminud, Apple’i omad ei toimi siiamaani normaalselt. Google’i arvutid saavad juba praegu ülihästi aru, mis on internet ning järjest kiirenevas tempos saavad ka aru sellest, mis on maailm. Google’il on infot kõige kohta maailmas, mida oma tehismõistusele sööta, Apple’il nii väga palju ei ole.

Google kolis kolmapäeval Apple’i liivakastist ära ning jättis Apple’i sinna mängima koos hulga teiste mobiilitootjatega mängu, mis on tegelikult juba mängitud. Apple on seal kindel number üks ja võib jääda selleks igaveseks, aga tõeline pidu hakkab lähematel aastatel toimuma kusagil mujal ning Apple’i jaoks peab olema suur küsimus, kuidas ka sellele peole sisse saada.

Avafoto: Scanpix

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.