Ansipi 3 soovitust, kuidas arvutit turvaliselt kasutada

Foto: MargusAnsu PM/SCANPIX BALTICS

Euroopa komisjoni asepresident Andrus Ansip andis reedel Tallinnas peetud pressikonverentsi käigus ka tavalistele arvutikasutajatele olulisi nõuandeid, mida tuleks alati järgid.

Uuenda tarkvara!

“Kui tuleb teade, et tarkvara tuleb uuendada, siis ei tasu seda edasi lükata. Uuendus ei ole välja pakutud selleks, et midagi lihtsalt toredamaks teha. Enamasti on lugu selles, et kuskilt on avastatud viga, turvaauk või tagauks, mida võidaks kurjategijate poolt halvasti kasutada,” rõhutas Ansip. “Tarkvara uuendamine võiks olla inimestel automaatne tegevus.”

“Möönan, et see võib tüütuks muutuda. Mul on kaks Apple’i telefoni ja iPad ja see on muutunud töö osaks, et iga hommik tuleb äppe värskendada. Aga praegu on asi operatsioonisüsteemis,” viitas Ansip uuendamata Windowsi rünnanud viirusele WannaCry.

Ära kliki igale poole!

“Palju on öeldud: ära kliki igasugu meilidele, mis tunduvad kahtlased!” rõhutas Ansip. “Kustuta see ära! Kui sa ei oota sellist kirja, kui asi paistab kahtlane, siis ära ava.” Selliste andmepüügi meetmetega levitatakse viiruseid ja varastatakse inimeste andmeid.

Tee andmetest varukoopia!

Veel üks asi, mida peaks igaüks tegema, on Ansipi sõnul andmete varundamine. “Ettevõttete puhul on varukoopiate tegemine enesestmõistetamine. Kui me 1990-ndatel Tartu raadio digitaalseks tegime, juba siis oli selline asi nõutav.”

Aga asi ei puuduta ettevõtteid, vaid iga arvuti kasutajat. “Võiks kas või osta eraldiseisva kõvaketta ja perioodiliselt sinna varukoopiat teha, et andmed mistahes rikke puhul jäädavalt kaduma ei läheks.”

Need on olulised põhitõed, osa küberhügieenist, mis aitavad arvutit kasutades turvaliselt hakkama saada. “Seda tuleks järgida, rääkimata üldteada asjadest, et kui konverentsidelt mälupulga saate, siis visake kohe prügikasti. Sellistest asjadest tuleb rääkida!”