Ansip võtab esimesena maha telemaailma geoblokeeringud

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
1ma23jan15b36.jpg

Euroopa digituru šeff Andrus Ansip on koos kolleegidega valmis saanud esimesed konkreetsed ettepanekud, kuidas seadusandlusega Euroopas ühine digiturg liikuma panna. Nende kohaselt saaks edaspidi Euroopas reisides oma koduseid digiteenuseid piiranguteta tarbida ja leevendada autoriõiguste kaitset.

Tegu onEuroopa Komisjoni asepresidendi Andrus Ansipi ja tema kolleeg-volinike esimeste ettepanekute seadusandluse muutmiseks. "Seitse kuud tagasi lubasime, et hakkame digitaalset ühtset turgu kiiremas korras ellu viima. Täna esitame oma esimesed ettepanekud,” rääkis Ansip eile.

Kõige konkreetsem reform annaksEuroopa Liidu elanikele reisides õiguse kasutada digitaalset infosisu, mille nad on kodus ostnud või tellinud. Eelkõige puudutab see geograafiliste piirangute kadumist.

Vaata Eesti telekanaleid välismaal olles

Näiteks pakuvad nii Starman kui ka Elion võimalust vaadata sisu äpist läbi telefoni või tahvli, kuid need on kättesaadavad ainult Eestis. Järelvaatamist pakub läbi oma veebilehe ka ERR, kuid sealgi rakenduvad osale sisule geograafilised piirangud. Kuigi inimesel võib olla Soome või Saksamaale reisides ERR-i vaatamiseks olla samasugune sisuline õigus, ei saa ta seda praeguste juriidiliste piirangute tõttu teha.

Oluline on aru saada, et geoblokeeringud ei kao EL-i riikide vahel ristuvalt: Eesti elanikele ei teki õigus alaliselt BBC iPlayerit vaadata (kättesaadav Suurbritannias) või HBO Nordicut (kättesaadav Rootsis, Norras, Taanis ja Soomes) ega vastupidised juhud. Reform puudutab olukorda, kus inimene ajutiselt teise liikmesriiki reisib ja tahab sealt vaadata sisu, mida ta kodumaa pinnal vabalt teha saaks. Kuritarvitamise vältimiseks jäetakse teenusepakkujatele õigus kasutajaid tuvastada, näiteks sisselogimise teel.

Komisjoni teatel on turg mõnes valdkonnas piiriülese tarbimise ise hästi tööle pannud, näiteks e-raamatute või muusika puhul. Pakub ju tõesti Spotify võimalust reisimise ajal kuni kuu aega võõras riigis oma kodus tehtud tellimuse alusel muusikat kuulata. Ent EL-i seadusandlikku tuge on veel rohkem vaja, eriti arvestades kolme trendi:

  • üha rohkem tarbitakse legaalseid striiminguteenuseid
  • üha rohkem tarbitakse sisu mobiilsetelt seadmetelt
  • üha rohkem oodatakse teenuste toimimiselt üle piiride

Piraatlusega teenijad võetakse vahele

Komisjon loodab, et Euroopa parlament ja liikmesriigid kiidavad ettepanekud järgmise aasta jooksul heaks ja jõustuvad 2017 – samal ajal kui lõpevad rändlustasud.

Teised valdkonnad puudutavad autoriõiguseid ja piraatlust. “Tahame, et autoriõiguse tingimused oleksid innustavad ja õiglased, et need aitaksid tasustada loomingulisusse investeerimist ja muudaksid sisule seadusliku juurdepääsemise ja selle kasutamise lihtsamaks,” ütles digitaalmajanduse ja -ühiskonna volinik Günther Oettinger.

Priaatluse vastu tahab Komisjon luua üleeuroopalise raamistiku, et jälgida raha liikumist ja lõigata läbi selliste ettevõtete rahavood, kes teenivad piraatluse pealt.

Foto: Euroopa komisjoni asepresident Andrus Ansip (Margus Ansu/PM)

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.