Android 6 on kohe väljas, siin 5 suuremat uuendust, mille see endaga kaasa toob

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
tere2.png

Maailma kõige levinumast nutiseadmete tarkvarast Android tuli tänavu sügisel välja uus versioon järjekorranumbriga 6, koodnimega Marshmallow ehk vahukomm. See ei too kaasa radikaalseid muutuseid, küll aga kuhjaga väikseid ja olulisi täiendusi, mis Androidiga seadme jälle targemaks ja mugavamaks kasutada tevad.

Kahjuks on Androidi-maailmas reegliks, et ei tarkvara looja Google ega lõppkasutaja saa omatahtsi seadmele uut tarkvara peale panna – otsustajaks on seadme tootjad nagu Samsung, Sony, LG, Huawei ja nii edasi. Ja nemad ei kipu aega vanade, juba müüdud seadmete uuendamiseks kulutama.

Aga kui sul on mõni Nexus-seeria seade (N5, N6, N9 või tänavused N5X ja N6P ), siis on sinduus tarkvara juba ootamas. Muidugi ilmuvad peagi müügile ilmselt ka teiste tootjate seadmed, mis toimivad Android 6-ga. Meie proovisime uut Android Nexus 7 tahvelarvutiga, kus enamuse uusi funktsioone saime küll proovitud, aga sõrmejäljelugejat sellel ei ole ning helistada samuti ei saa.

Siin on uue tarkvara viis tähtsamat uuendust.

1. Õigused

Geeniuse toimetusele tundub, et see võib olla kõige olulisem uuendus Android 6-s üleüldse. Kui telefoni või tahvlisse mõni äpp paigaldada, palub see kasutajalt luba millegiga toimetamiseks: lugeda telefoniraamatu sisu, vastata kõnedele, kasutada mikrofoni vms.

Vanemates Androidides pidid äpid küsima kõikidele õigustele kasutaja heakskiitu üheainsal hetkel – siis kui äppi rakendustepoes laadima hakati. Android 6-s peab inimene otsustama ja äpile ühe konkreetse õiguse andma siis, kui äpil seda just täpselt vaja läheb.

Näiteks? Facebooki äppi sisse logides ei nõua see esialgu ühtegi õigust. Alles siis, kui inimene tahab Facebooki postitada foto, küsib äpp luba kas meediafaile näha (olemasolevad fotod) või kaameraga pildistada.

Nii on inimesel äppe kasutades parem aru saada, kuidas ja millal äpp mingeid õigusi vajab. Teisest küljest võib avada menüü Seaded > Rakendused, leida sealt konkreetne äpp ja siis menüüst Load üksipulgi äpile õigusi anda või tagasi võtta.

Kõige selle juures on ka väike konks. Kui äpp on ehitatud ilma Android 6-e õiguste halduse toeta – nagu lõviosa praegu Google Play poes olevaid äppe – küsib see ikka korraga kõik vajaminevad õigused. Seadete menüüst saab küll vajadusel mõne konkreetse õiguse ära võtta, kuid siis ei pruugi äpp enam toimida. Ajapikku saavad kindlasti vähemalt suuremad ja levinumad äpid endale Android 6 õiguste toe.

2. Mälukaardist saab “päris" mälu

Android 6 parandab veel ühe kaua kummitanud häda. Kui seadmel on vähe sisemälu (16 GB või veel hullem, 8 GB), on seda olnud mõnus laiendada odava ja mahuka mälukaardiga. Aga häda on olnud selles, et operatsioonisüsteem on seni kohelnud mälukaarti teisejärgulise “kinnisvarana”. Mälukaardile saab vedamise korral panna mahukamad fotod ja meediafailid, paljusid äppe ega nende andmeid ei ole pahatihti võimalik mälukaardile liigutada. Tulemus on patiseis, kus põhimälu on täis ja mälukaardil ulub tuul.

Nüüd ongi võimalus mälukaart “liita” telefoni põhimäluga. Kui mälukaart seadmesse pista, tuleb valida, kas kohelda seda kuiPortablevõiInternal. Esimene valik on tavapärane, sellega võib kaardi vabalt jälle välja võtta ja nii on mugav näiteks suuri faile telefoni transportida.

Määrates mälukaardi liigiksInternal,formaadib operatsioonisüsteem selle ära, kehtestab Ext4 failiformaadi, krüpteerib ja teeb kiirusemõõtmise (kui tegu on liiga aeglase mälukaardiga, saate hoiatuse). Lõpptulemus on aga see, telefoni sisemäluna koheldav ruum laieneb mälukaardi võrra.

Kui enne oli teil 16 GB telefon ja 64 GB mälukaart, siis nüüd 80 GB telefon! Seda näitab menüü Seaded > Salvestusruum ja USB.Muuseas, Android 6-e on sisse ehitatud nüüd ka failihaldur. Selleni jõuab samast eelnimetatud menüüst, kus on valik Avastamine (Explore).

Kui aus olla, siis kõike eelkirjeldatut me Geeniuses päriselt testinud polegi. Hetkel pole veel olemas ühtegi mälukaardiga tahvlit või telefoni, mis Android 6-ga töötaks, kuid nende tulek on vaid aja küsimus.

3. Taustal tukkumine

Kaks erinevat uuendust aitavad säästa tahvli või telefoni energiat ja teisi resursse. Doze ehk tukkumine tähendab seda, et kui seade mõneks ajaks rahule jätta, jääb see sügavamasse “unne” ja säästab akut.

Rahule jätmine tähendab, et seadet ei tohiks isegi puudutada. Nimelt mõõdab süsteem akseleromeetriga liikumist ja kui ilmneb, et seade seisab pikemalt aega paigal, lõigatakse ära võrguühendus, äppide taustatööd ja peaaegu kõik muu, mis võtab energiat. Ärge muretsege, kell tiksub edasi ja äratused helisevad.

Teine aspekt puudutab äppe, mis on me telefonis või tahvlis olemas, kuid mida me kunagi ei puutu. Pahatihti on selleks Androidi-maailmas erinevate tootjatecrapware– seadmesse eelinstallitud äpitud, mida eemaldada ei saa, aga mida me kunagi ei vaja. Kui Android 6 tuvastab, et mõnda äppi pole me pikemat aega avanud, summutatakse kõik selle äpi soovid taustal protsessorit kasutada või võrguga suhelda. Sisuliselt isoleeritakse äpp ära seni, kuni inimene taas äpi avab.

4. Auto-backup

Varundamine ehkbackupon Androidis olnud juba mõnda aega, aga kahjuks üsna piiratud ehk kasutul moel. Kui te näiteks käivitate uue Androidiga telefoni ja logite Google’i kontoga sisse, pakutakse võimalust telefon “taastada” vanast seadmest. Selle tulemusena laeb süsteem uude telefoni samad äpid nagu olid vanas, aga äppide sees pole teie andmeid. Sisuliselt on tegu äsja rakendustepoest tõmmatud äppidega ja varundamisest on vähe kasu.

Android 6.0-is on võimalus peale süsteemi ka äpid koos andmetega varundada. Põhivalik on samas kohas: Seaded > Varundamine ja lähtestamine (Backup & reset), kust tuleb varundamine sisse lülitada.

Veidi kohmakal tuleb nüüd hoopis avada Google Drive äpp, sealt validaSettingsja seal ongi alajaotusAuto backup for apps. ValikustManage backuppeaks nägema kogu varundatud äppide nimekirja.

5. Kopeeri ja kleebi

Väike, aga võib-olla paljude kasutajate jaoks oluline muudatus puudutab teksti käsitsemist. Kui näppu tekstil peal hoida ja valida, tekkis varem ekraani ülaossa valikute menüü (kopeeri, lõike jne). Uuendusena ilmub kohe valiku juurde hõljuma valikute menüü: vali kõik, kopeeri, jaga ja veebiotsing. Nagu ekraanipildilt näha, on tarkvara tõlkimine Google’il poolikuks jäänud.

6. …ja veel palju muud!

Muidugi sisaldab Androidi kuues versioon veel palju uut. Google Now on targem ja oskab rohkematelt ekraanidelt infot leida (nt SMS-ist või mõne äpi seest), mida näiteks kalendrisse märkida või muidu kasulikuks teha. Meie katsetustes see ilmselt Eesti regiooni või eesti keele kasutamise tõttu tööle ei hakanud, isegi inglisekeelsete tekstide puhul. Võib-olla ta eeldab, et kui kasutad eestikeelset Androidi, ei saa sa inglise keelest üldse aru ega hakka seda välja pakkumagi.

Operatsioonisüsteemis on sõrmejäljelugeja liides, mis laseb sõrmejälge kasutada ka Google Play poes.

Kui äppide sees avaneb mõni veebileht, nagu tihti juhtub, ei ole selleks enam geneeriline Androidi brauser, vaid kasutaja järgi häälestatud Chrome.

Äppide-vaheline linkimine on nutikam ja enam ei peaks telefon nii tihti küsima “Kas ma avan selle lingi selles äpis või hoopis brauseris?”

Nagu öeldud, on Android 6 juba Nexus-seeria seadmetel olemas ja loodame, et ka teised tootjad pakuvad oma senistele tahvlitele ja telefonidele tarkvarauuendust.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.