8 fakti Eesti idufirmade kohta äsja avaldatud suurest uuringust

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
1th08oct12x024.jpg

Ärianalüüsifirma Compass avaldas uuringu Eesti idufirmade ning siinse startupi-kliima koht, kust muuhulgas selgub, et Eesti idufirmad on ülirahul riigi tegevuse ja abiga antud valdkonnas, kuid samas piirab meie idufirmade arengut oskusliku tööjõu puudus.

Siin on kaheksafaktiCompassi uuringust, mis peaks Eesti idufirmade tänast olukorda hästi iseloomustama.

1. Eestis on kuni 700idufirmat ning needon väärt üle miljardi dollari

Compassi raport hindab Eesti idufirmade arvuks 500-700, mis on küll köömes võrreldes Ränioru kuni 19 000 idufirmaga, aga samasEesti suurust arvestades Euroopa mõistes hea tulemus: Euroopas on keskmine idufirmade arv riigis 2400 ehk ainult nelikorda rohkem kui Eestis.

Meie idufirmade väärtuseks kokku on Compassi hinnangul 1,2-1,45 miljardit dollarit. Euroopa keskmine on 12 miljardit dollarit ehk üheksa korda rohkem kui Eestis ning Ränioru vastav number on lausa kuni 323 miljardit dollarit ehk 220 korda Eestist üle.

2. Meie idufirmandus kasvab meeletu kiirusega

Kuigi meie idufirmade väärtus võiks olla kõrgem, on hea uudis see, et see ala Eestis kasvab metsiku tempoga. Compassi kasvuindeksis saime me maksimaalsed 10 punkti, samal ajal kui Ränioru indeks oli vaid 2,1 ja Euroopas keskmiselt 3,7.

Kasv ei tähenda mitte ainult idufirmade arvu kasvu, vaid koosneb kolmest näitajast: idufirmade arv, exititehingute väärtus ning saadaolev riskikapitali hulk.

Eestis on hetkel 1000 elaniku kohta 0,4-0,55 idufirmat, samal ajal kui Räniorus on see number 1,85-2,55 ning Euroopas keskmiselt 0,6, nii et siin on meil veel kõvasti kasvuruumi isegi Euroopaga võrreldes, millest me oleme harjunud end idufirmanduse alal paremaks pidama.

3. Idufirmade loojad Eestis on samasugused inimesed nagu mujal, aga vähem tehnilised

Idufirma looja keskmine vanus Eestis on 32,9 aastat, mis on üsna lähedane Ränioru 36,2 ja Euroopa keskmise 34,5 aastale. Aga kui Räniorus on 85 protsendiidufirmade loojate hulgasvähemalt üks tehnilise tausta ja oskustega inimene ning Euroopas lausa 89 protsendi, siis meil on see number vaid 61 protsenti.

Ühest küljest võib see muidugi näidata, et Eestis ei peeta idufirmandust IT-asjaks ning seetõttu julgevad ettevõtteid asutada ka inimesed, kellel endal tehnilised oskused puuduvad. Aga teisest küljest viitab see kindlasti asjaolule, et Eestis on tehniliste oskustega inimeste põud. Neil on olemasolevatel töökohtadel töötades juba nii head tingimused, et neid on raske saada sealt ära idufirmasid asutama.

4. Eesti idufirmasid rahastavad suurel määral kohalikud investorid

Lausa 51 protsenti Eesti idufirmade finantseerimisringidest täidavad ainult kohalikud investorid ehk üle pooltel juhtudel välisraha üldse Eesti idufirmadesse ei tulegi. See on uskumatult kõrge number, näiteks Räniorus on see ainult 15 protsenti ning Euroopas keskmiselt 23 protsenti.

Samas suudavad meie kohalikud investorid Eesti firmadesse raha panna küll. Keskmine seemneinvesteering on meil kuni 450 000 dollarit, mis on küll poole väiksem Ränioru 950 000 dollarist ja isegi väiksem kui Euroopa keskmine 650 000 dollarit, aga siiski vähemalt samas suurusjärgus.

Keskmine A-seeria investeeringu maht on Eestis kuni 5 miljonit dollarit, Räniorus on see 7 miljonit ja Euroopas 5,5 miljonit.

5. Eestis saab vähem palka kui mujal

See pole muidugi mingi eriline üllatus, aga ikkagi: tarkvarainseneri keskmine brutopalk Eesti idufirmas on 35 000 dollarit aastas. Räniorus 118 000 dollarit ning Euroopas 53 500 dollarit.

6. Naisedon Eesti idufirmades pigem töötajad kui loojad

Ainult 16 protsenti Eesti idufirmade loojatest on naised, samal ajal kui Räniorus on see 24 protseni, Euroopas aga ka Eestile lähedased 17 protsenti.

Samas on Eesti idufirmade töötajatest naised lausa 26 protsenti, mis on kõrgem kui Ränioru 21 protsenti ning Euroopa keskmine 22 protsenti.

7. Meil on vähe välistöötajaid, aga palju väliskliente

24 protsenti Eesti idufirmade töötajatest on välismaalased, Räniorus on see 45 protsenti ning Euroopas 30 protsenti. Samas on meie idufirmade klientidest 60 protsenti väliskliendid, mida on tunduvalt rohkem kui Ränioru 35 protseni. Euroopas on see number 56 protsenti.

8. Eesti valitsus on idufirmade hinnangul tore ja hea

Üks valdkond, kus Eesti idufirmad teiste riikide omast tunduvalt erineb, on suhtumine valitsuse tegevusse. Lausa 66 protsenti siinsetest idufirmadest ütleb, et valitsuse tegevus on positiivne, samal ajal kui Räniorus arvab nii vaid 11 protsenti ning Euroopas 20 protsenti firmadest.

Kohalike omavalitsuste tegevust peab Eestis positiivseks 50 protsenti firmasid, Räniorus aga vaid 23 protsenti ning Euroopas 24 protsenti.

Avafoto: Scanpix

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.