75 000 kasutajaga mobiil-ID võib tänavu saada mitu olulist uuendust

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Eesti mobiilioperaatorid ja Nutikaitse projekti tegijad teatasid täna, et jaanuari seisuga on Eestis 75 000 mobiil-ID kasutajat. Eelmised andmed pärinevad 2014. aasta novembrist, mil kasutajate hulk lähenes 50 000-le. Mullu kasvaski mobiil-ID kasutajate hulk 40%.

Rohkem mobiil-ID kasutajaid tähendab, et sellega tehakse ka rohkem toiminguid, näiteks sisselogimisie-teenustesse või digiallkirja andmisi. 2014. aastal tehti mobiil-ID-ga kuus keskmiselt 1,8 miljonit toimingut, eelmisel aastal kuus keskmiselt 2,7 miljonit.

Nutikaitse 2017 projekti koordinaatori Kristi Kivilo sõnul tehti eelmisel aastal ID-kaardiga küllneli korda rohkem toiminguid kui mobiil-ID-ga, kuid viimase kasutus kasvab iga kuuga.

Elisa tooteturunduse osakonna juhiMailiis Ploomannihinnangul on ees suisa mobiil-ID aasta, mil teenus murrab tehnoloogiateadlikumate kasutajate seast massidesse. Ploomann ennustas, et aasta pärast kasutab mobiil-ID-d juba üle 100000 eestlase.

Kõige rohkem uusi mobiil-ID kasutajaid sai eelmisel aastal Telia, umbes sama palju teised operaatorid:

  • Telia 12000 uut liitumist
  • Tele2 5600 uutliitumist (kasutajate arv kahekordistus)
  • Elisa5000 uut liitumist

Nutikaitse juhtrühma liige, Tele2 tootedirektor Katrin Aron põhjendasmobiil-IDkasutatavuse tõusu sellega, et nutitelefonide osakaal moodustab juba üle 60 protsendi kõigist mobiiltelefonidest ja seetõttu on pangatoimingud, erinevate teeninduskeskkondade kasutamine ning digiallkirjastamine aina jõulisemalt kolinud meie telefonidesse.

„Mobiil-ID on täna ainus turvaline identifitseerimisvahend nutiseadmes. Paljud inimesed kasutavad vanast harjumusest paroolikaarte ja ID-kaardilugejaid, kes aga mobiil-ID-ga liitub ja esimese kogemuse kätte saab, see jääb edaspidi just mobiil-ID-d kasutama, sest see on mugavam ja kindlasti turvalisem kui näiteks paroolikaart,” ütles Aron.

Uued plaanid: mobiil-ID saaks ühe ropsuga kätte kasvõi pangas

Et mobiil-ID veel kiiremini massidesse jõuaks, tahavad mobiilioperaatorid, riik ja teised asutused selle taotlemist tänavu mugavamaks ja kiiremaks teha. Kuna ükski plaan pole veel raudkindlalt paigas, ei taha osapooled oma nime all neist ametlikult rääkida, kuid veidi paotati Geeniuse toimetusele saladuskatet.

Sertifikaatide aktiveerimine esinduses.Praegu on mobiil-ID puhul kõige suuremaks tüliks see, et isegi kui inimene viitsib minna mobiilioperaatori esindusse ja sealt uus mobiil-ID-ga SIM-kaart võtta, siis tuleb tal hakata kodus veel sellega jändama. Nimelt peab mobiil-ID aktiveerimiseks selle sertifikaadid PPA lehelaktiveerima, selleks tuleb ID-kaardiga anda digiallkiri.

Selle lihtsustamiseks on üks operaator sisuliselt valmis teinud protsessi, millega saab inimene kohe esinduses kõik ära teha: vahetada vana SIM uue vastu, maksta riigilõiv, ja PIN2 kassas sisse lüüa, et mobiil-ID aktiveerida. Protsess hakkaks tööle kõigimobiilioperaatorite juures, aga millal, pole veel teada.

Mobiil-ID pangakontorist.Kui mobiil-ID-d saaks taotleda ka pankades, oleks oluliselt rohkem asukohti, kust inimene selle saab. Pangad peaksid selleks saama õiguse ja tehnilise võimaluse SIM-kaarte kopeerida. Protsess näeks välja nii: inimene jalutab telefoniga pangakontorisse, pank kopeerib vana SIM-i uue SIM-i peale, kus on ka mobiil-ID, inimene aktiveerib selle ja jalutab välja.See eeldab mitut muudatust ja siseministeeriumi nõusolekut.

Riigilõivu ajatamine.Mobiil-ID taotlemise riigilõiv on kümme eurot. Asjaosalised on aru saanud, et paljudele inimestele käib kümne euro väljakäimine üle jõu või on lihtsalt vastumeelt. Nii võiks juba lähiajal tulla võimalus riigilõivu maksmine ajatada: selle asemel, et maksta ühekorraga kümme eurot, võiks kümne kuu jooksul maksta iga kuu üheeuro.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.