5 lahedat vidinat, mida 5-eurose Raspberry Pi Zeroga ise ehitada saab

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
23022313600_1e65db3d23_b.jpg

Raspberry Pi Zero on tulnud ja läinud. Esimese 24 tunniga müüdi viiedollarilist miniarvutit 20000 tükki ja MagPi ajakirjagajagati veel laiali veel 10000. Kuniks pisike arvuti taas ladudesse jõuab, pakume välja viis põnevat ideed, mida teha Pi Zeroga, kui olete selle kätte saanud.

1. Retromängukonsool

Kui uued mängud Xboxil või PlayStationil ei paku sama pinget, mis lapsepõlves Super Mario mängimine, siis see projekt on just sulle. Kasutades RetroPie operatsioonisüsteemi, on võimalik kokku panna äge konsool, mis suudab mängida nii NES, SNES, SEGA, kui ka mitmete teiste süsteemide mänge.

Lisaks Raspberry Pi’le on vaja USB mängukontrollerit (näiteks Xbox 360 või PS3 oma), microSD kaarti ja mälupulka. Kuna mängud laetakse konsoolilemälupulgaga, ei ole probleemiks ka see, et Pi Zerol ei ole võrgu tuge. RetroPie projekti kodulehel on selged õpetused jaesialgne seadistamine käib otse teleriekraanilt juhiste järgi.

Nüüd jääb vaid valik, kas mängida igihaljaid telekamänge oma uuel 4K teleril või otsida välja vana kineskoopteler. Pi Zero ühendamiseks kineskoopteleriga tasub enne alustamist oma jootmisoskusi lihvida, kuna sobiv videoväljund asub trükkplaadil.

2. Personaalne pilv


Raspberry Pi pilv. Allikas: Instructables kasutajakoff1979.

Failidehoidmine on mugav ja turvaliselt, ent alati ei ole lihtne usaldada oma privaatset infot suurfirmade kätte. Probleemi saab lahendada endale isikliku pilve loomisega.

Kogu süsteem toimib Owncloud-nimelise tarkvara abil. Lisaks Raspberry Pi Zerole on pilve ehitamiseks vaja välist kõvaketast, USB jagajat ja USB WiFi moodulit.

Riistvaraliselt on tegu väga lihtsa projektiga. Keerukus seisneb tarkvara seadistamises. Kui programmeerimine sind aga ei heiduta, jälgi juhiseid siinja asu tööle!

3. Infoekraan


Geckoboard jooksmas Screenly platvormil. Allikas: Screenly

Raspberry Pi Zero sobib ideaalselt infoekraaniks. Lisades pisikesele arvutile WiFi mooduli ja HDMI ekraani, saab sinna Screenly abilkuvada aktuaalset infot või niisama ilusaid pilte. Näiteks kui su kodul või kontoril on päikesepaneelid, võid ekraanil kuvada, kui palju nad parasjagu elektrit toodavad. Restorani puhul saad ekraanil päevapakkumisi või tervet menüüd näidata. Pane kasvõi oma veebilehekülje hetkekülastajate hulk ekraanile.

Uue teabe lisamine on lihtne ning kiire ja erinevate lisavõimaluste abil saab Screenly’le infot sisse sööta mitmetest allikatest.

4. Äratuskell

Voodi kõrvale alarmiga kell-raadio ostmine on ääretult lihtne. See aga ei tähenda, et ei võiks ise midagi vingemat ehitada. Kui sa tahad, et sinu äratuskell integreeruks Google'i kalendriga, annaks infot ilma kohta, mängiks sinu lemmikmuusikat ja paneks hommikul tuled põlema, tasub igatahes jootekolb sooja panna.

Matt Dyson on oma blogiskirjutanud põhjaliku juhendi võimsa äratuskella ehitamiseks. Projekt on keskmisest keerukam ja vajab mõningaid teadmisi elektroonikast ja programmeerimisest. Sellegi poolest ei tohiks see hobielektroonikul üle jõu käia.

5. Linna ägedaim jõulukuusk

Lõpetuseks midagi hooajalist ka. Kui sul on kodus hunnik erinevaid kuusevalgusteid üle, võid oma Pi Zerot kasutada nende automatiseerimiseks. Kui vilkumine veel jõulumuusikaga ühendada, saab võimsa valgus-show, mida jõuluvanale luuletuse asemel ette kanda.

Tegu on keerukama projektiga ja kui sulle 220V voolujuhtmete ühendamine ohtlikuna tundub, ei soovita me seda proovida. Eesmärk on juhtida valgusteid läbi releede, mida Raspberry Pi vastava programmi abil juhib. Vajalike komponentide nimekirja ja õpetuse koos skrpitidega leiad siit.

Avafoto: Gareth Halfacree/Flickr

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.