17 peidetud nõksu ja viibet, millega iPhone’i või iPadi mugavamalt kasutada

p1z6ga5utn.jpg

iPhones ja iPadis on mitmeid otseteid ja peidetud funktsioone, millest sa ei pruugi teadlikki olla. Toome ära neist mõned kasulikumad, et su telefoni või tahvelarvuti kasutamine muutuks veelgi mugavamaks.

1. Hoia sõrme Safari plus märgil, et avada hiljuti suletud vahekaardid

Aegajalt ikka juhtub, et sulged Safaris mõne lehekülje, millelt tegelikult lahkuda ei soovinud. Vanu vahekaarte saab taasavada, hoides sõrme hetke Safari uue vahekaardi vaates oleval plus märgikesel. Seejärel saad valida mõne vana veebilehe, et see uuel vahekaardil avada.

2. Puuduta ekraani alumist serva, et Safari tööriistariba avada

Kui Safaris lehte alla kerida, kaovad ekraanilt tööriistaribad, et ekraanile rohkem sisu mahuks. Et alumist tööriistariba tagasi ekraanile saada, puuduta lihtsalt lehe alumist osa, ülemise aadressiriba nägemiseks puuduta ülemist lehe serva.

3. Hoia sõrme Safari „Reload“ nupul, et laadida leht koos reklaamidega

Viimases iOS-i tarkvaras tekkis võimalus kasutada veebilehtede sisublokeerijaid, mis lasevad veebilehelt peita koormavad reklaamid. Vahel võib olla aga vaja veebilehte täies hiilguses ilma sisublokeerijateta vaadata. Selleks ei pea minema pika ringiga Safari seadetesse ja sealt blokeerijaid keelama hakkama, piisab vaid sellest, kui hoiad sõrme veidi aega veebilehe värskendamise ikoonil ning leht laetakse koos kõigi enne blokeeritud elementidega.

4. Lohista vahekaarte ringi

Kui sulle meeldib Safari vahekaarte kenasti järjekorras hoida, tuleb sul vahekaardivaates asetada sõrm mõne kaardi ülemisele servale ning lohistada see seejärel soovitud kohta.

5. Libista foto alla, et naasta albumi vaatesse

Kui sa vaatad fotoalbumis pilte, saad sa vasakule ja paremale pilte libistades neid sirvida. Et kiiresti oma fotoalbumisse tagasi pääseda, tasub vaid foto ekraani alumisse serva ära lükata.

6. Libista üle fotode, et valida mitu pilti

Mitme foto valimiseks ei pea sa igat fotot eraldi puudutama. Puuduta Select nuppu, aseta sõrm mõnele fotole ning libista sõrmega üle soovitud fotode nende valimiseks. Nüüd saad neid kõiki korraga kenasti kustutada, jagada või kausta tõsta.

7. Puuduta ekraani ülemist või alumist serva, et jõuda fotode algusesse või lõppu

Kui su telefonis on sadu ja tuhandeid fotosid, võib nende lõpuni kerimine võtta üsna palju aega. Kuid on ka otsetee. Puuduta ekraani alumist serva, et kerida fotode lõppu ning üle mist serva, et jõuda esimeste piltideni.

8. Suumi näpistades ka videosid

On üldteada, et fotosid saab sisse suumida sõrmi ekraanil kokku või lahku näpistades. Tegelikult saab seda sama lihtsalt teha ka videotes.

9. Libista lauludes ja videotes üles ja alla, et muuta kerimise kiirust

Pika filmi või raadiosaate kerimine on tüütu, sest näpuga vasakule-paremale liikudes on raske õigele kohale pihta saada. Kuid kui samal ajal liigutad sõrme üles ja alla, siis saad sa muuta kiirust, millega videot või muusikapala edasi keritakse.

10. Lisa kiiresti number või kirjavahemärk

Kirjavahemärkide või numbrite sisestamiseks tuleb tavaliselt puudutada klaviatuuri vasakus alumises nurgas olevat 123 numbriklaviatuuri nuppu. Kuid kui soovid kiiresti lisada vaid ühe kirjavahemärgi nagu punkti või koma lausesse, võid hoida ka sõrme 123 klaviatuuri nupul ning libistada sõrme seejärel soovitud märgini. Kui oled sõrme lahti lasknud, tekib soovitud märk ja klaviatuuril on jälle tavalised tähed.

11. Kustuta kalkulaatoris vasakule paremale libistades numbreid

Kalkulaatoris ei pea numbrite kirjutamisel viga tehes kõike otsast alustama. Lihtsalt libista vasakule või paremale numbritel, et neid kustutada.

12. Värskenda rakendustepoodi koputades kümme korda navigatsiooniribal

Kui Appstore rakendus kokku jookseb või ei lae otsingutulemusi, saab selle värskendada, just nagu veebilehegi. Lihtsalt koputa ekraani allservas olevale ribale kümme korda. Sama saad teha ka muusika, Game Centeri ja Podcastide rakenduses.

13. Pühi meilirakenduses uus sõnum eest

Meilirakenduses kirja kirjutades saab meili kiiresti eest pühkida, et lugeda mõnd värskelt sisse tulnud kirja või kontrollida infot mõnest vanast kirjast. Lihtsalt libista koostamisel olev e-kiri alla ekraani serva ning hiljem too ta ekraanile tagasi, puudutades ekraani allservas olevat kirja.

14. Puuduta kahe sõrmega, et Mapsis välja suumida

Apple kaardirakenduses saab lihtsasti välja suumida, kui puudutad ekraani kahe sõrmega. See on ilmselt ühe käega mugavam kui kaardi suumimiseks näpistamine.

15. Koputa ja libista sõrmega, et Google Mapsis suumida

Et Google Mapsis sisse suumida, tuleb vaid ekraanile kaks korda koputada, teise koputuse ajal sõrm ekraanile jätta ning teise sõrmega üles ja alla libistada.

16. Lülita taskulamp kiiresti välja

Kui oled taskulambi sisse lülitanud, saad selle hõlpsasti välja lülitada, libistades lukustusekraanil oleval kaameraikoonil üles.

17. Leia iPhone omanik Siri abil

Ja lõpuks liigutus, mida pead tegema oma häälega. Kui leiad kusagilt omanikuta iPhone, hoia lihtsalt all kodunuppu, kuni Siri hakkab häälkäsklusi küsima. Siis saad temalt küsida, kelle telefoniga on tegu: "who's iPhone is this?". Siri näitab sulle omaniku nime ja kontaktandmeid.

 

Avafoto: João Silas