Pool Euroopat hakkas võitlema selle vastu, et arvutimängijast ei kasvaks kasiinosõltlane, Eesti eirab probleemi

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Paljud mängud meelitavad mängureid heale õnnele lootma jäädes ostma loose ehk lootboxe. 15 reguleerivat asutust Euroopast ja üks USAst leiavad, et sellised mängud on võrreldavad kasiinoga ning allkirjastasid avalduse, kus märgitakse, et tegemist on tõsise probleemiga. Kuigi mitmed Eesti lähinaabrid otsustasid avaldusega liituda, siis Eesti seda ei teinud.

Lootbox’id ehk hasartkastid on videomängudes leviv trend, kus digitaalseid konteinerid saab raha eest avada ja sealt seest leiad juhusliku väärtusega esemeid, mida on võimalik vahetada ka pärisraha vastu. Paralleelid hasartmängudega on siin ilmselged ning on ka oht, et videomängud võimaldavad nõnda alaealistel hasartmänge mängida.

Teadlased on leidnud, et inimesed, kes on korra hasartmängud enda jaoks avastanud, tahavad neid üha veel ja veel erinevates variatsioonides proovida. Nii on näiteks paljudes kohtades USAs keelatud ka panused spordiennustusele ehk meile tuttavad Unibet, OlyBet ja teised.

2018. aasta mängurluse regulaatorite foorumil vastu võetud otsus paneb rõhku sellele, et riigid tegeleksid lehtedega, mis lubavad arvutimängudes leitava üle kihla vedada, kui ka sellele, et arvutimängud ei muutuks hasartmängudeks.

Eurogamer märgib, et see tähendab ilmselt ka seda, et rohkemad riigid hakkavad hindama, kas lootboxid on hasartmäng või mitte.

Avaldusega liitusid näiteks Läti ja Norra. Eesti, kes oli samuti foorumil esindatud, avaldusega ei liitunud.

Eesti esindajal ei olnud mandaati

Eestit üritusel esindanud rahandusministeeriumi ettevõtluse ja arvestuspoliitika osakonna ametnik Taivo Põrk sõnas Geeniusele, et rahandusministeeriumi ametnikuna puudus tal mandaat avalduse allkirjastamiseks.

“Sarnaselt mitmete teiste osalejatega puudub ka Eestis eraldiseisev hasartmängude reguleerimisega tegelev asutus,” lausus ta.

Põrk lisas, et üritusel allakirjutatu näol on esialgu tegu mängutootjatele suunatud üleskutsega dialoogile, kuna traditsiooniliste sunnivahendite rakendamine on siinkohal ebaotstarbekas.

“Taolises dialoogis on selgelt suurem kaal suuremaid turge esindavatel regulaatoritel ja nii Prantsusmaa kui ka Inglismaa mängurlusametid on lubanud selleks vajalikke ressursse pühendada. Loodame, et ühes turu ja mängijate survega viib see mängutootjate käitumise muutuseni, mis mõjutab ühtmoodi kõiki riike,” lisas ta.

Põrk märkis, et riik oleks eelistanud ka mõnevõrra teise rõhuasetusega teksti: lootboxid pole alati hasartmängud ja traditsioonilisi hasartmänge silmas pidades loodud regulatsioonide kohaldamine pole tingimata parim lahendus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.