10 miljardi dollari nõue: kohtus võib selguda tõde Bitcoini väidetava looja kohta

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Craig Steven Wright. Foto: BBC/AP/Scanpix

Austraalia ettevõtjalt ja teadlaselt Craig Steven Wrightilt, kes kaks aastat tagasi kuulutas end Bitcoini loojaks Satoshi Nakamotoks, nõutakse värskes kohtuasjas ligi 10 miljardit dollarit ehk üle miljoni bitcoini. Kriitikute sõnul on Wright pettur, kelle valeväited nüüd tema vastu pöörati.

Kolleegi bitcoinide väljapetmine

Florida kohtusse esitatud kaebuse kohaselt kaevandas Wright aastatel 2009-2013 bitcoine koos programmeerija Dave Kleimaniga. Kleiman suri 2013 ja praeguse kaebuse taga on tema lähedased. Nad süüdistavad Wrighti selles, et ta on võltsitud dokumentidega hõivanud hulga bitcoine.

Kuigi Kleimani pärijad ei tea täpset jutuks olevat rahasumma hulka, jääb see tõenäoliselt 300 000 kuni 1,1 miljoni bitcoini vahele, mille koguväärtus oleks maksimaalselt 10 miljardit dollarit.

“Pole selge kas Craig [Wright], Dave [Kleiman] või nad mõlemad koos lõid Bitcoini. Kuid on ümberlükkamatu, et Craig ja Dave olid Bitcoiniga seotud selle loomisest peale ja nad mõlemad kogusid 2009–2013 jooksul tohutu hulga bitcoine,” seisab süüdistuses.

Väidetavalt võltsis Wright allkirju dokumentidel, millega tal õnnestus Kleimani bitcoinid oma valdusse saada. Wright on ka Kleimani pereliikmetele väitnud, et nemad olid kaks kokku kolmest inimesest, kes Bitcoini lõid.

Kohtus võib selguda Nakamoto isik

Kohtuasjale on lisanud tõsidust fakt, et hagejat esindab selles prestiižne advokaadibüroo Boies Schiller Flexner LLP, mis näiteks on varem osalenud Al Gore’i ja George W. Bushi kohtuvaidluses.

Advokaadibüroo esindaja kommenteeris, et antud kaasuse eesmärk ei ole välja selgitada, kes on Bitcoini looja, kuid vaidlus käib kindlasti Bitcoini väga varasel perioodil toimunu üle. See asjaolu ise võib tähendada, et Wrightil tuleb kohtus tõestada oma varasemaid väited.

Kuigi Bitcoini loonud Satoshi Nakamoto identiteet on siiani saladus, väitis Wright 2016. aastal, et just tema ongi Nakamoto. Toona olevat ta tunnistajate juuresolekul signeerinud sõnumi privaatvõtmega, mis on seotud Bitcoini esimeste plokkidega. Nende plokkide privaatvõti on eeldatavasti vaid Satoshi Nakamotol. Juba toona kritiseerisid paljud eksperdid Wrighti katset, leidsid sellest puudusi ja nimetasid tõestust poolikuks.

Kuigi lõplikku tõde pole selgunud, peetakse Wrighti pigem osavaks petturiks, kelle katse end Nakamotona näidata oleks peaaegu läbi läinud.

Süüdistus näib olevat kokku klopsitud

Ent ka praeguses kohtuasjas Wrighti vastu on palju küsitavat, kuna kõnealused summad ei ole seotud ei Wrighti ega Kleimaniga. Nimelt uuris üks väga hea mainega krüptoraha ja plokiahela tehnilise ekspertiisi asjatundja lähemalt süüdistust, mis tema sõnul on lihtsalt kokku klopsitud.

Süüdistusse koondatud Bitcoini aadressidel on ainult üks ühine omadus: nendel aadressidel on mingil hetkel minevikus liikunud suured, mitmekümne või mitmesaja tuhande bitcoinised summad. Lähemal uurimisel on aadressid seotud teadaolevalt teiste isikutega või börsidega, kus Bitcoinidega kaubeldakse, mitte aga Wrighti või Kleimaniga.

Nii on kogu kohtuasja kohta tekkinud esialgne konsensus, et pettur Craig Wrightilt püütakse väljamõeldud süüdistuse abil hoopis tool istumise alt ära tõmmata.

Wright ise on praegu krüptoraha maailmas siiani tegev ja edendab mullu Bitcoinist lahti löönud uut krüptoraha haru Bitcoin Cashi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.