10 juba töös olevat projekti, tänu millele võiks Eestis peagi isejuhtivaid autod sõita

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Isejuhtiv buss. Foto: Tanel Meos

Eestis on töös 10 pilootprojekti, mille eesmärk on isejuhtivate sõidukite edendamine ning riigi valmis seadmine selleks, et need ühel hetkel ka masskasutusse jõuaks. Täna esitletav isejuhtivate sõidukite ekspertkomisjoni lõppraport kirjeldab neid lähemalt.

Projekt 1: isejuhtivad bussid Tallinnas

See on küll projekt, mis on nüüdseks lõppenud, kuid mille mõju on endiselt tunda. Sel suvel vurasid mööda Tallinnat ringi kaks isejuhtivat bussi, mis ka inimesi vedasid. See oli esimene kord, kui Eesti tänavatele isejuhtivad autod jõudsid ning kuigi see ei muutnud otseselt transpordisektorit, on märgiline tähendus siiski olemas.

Projekt 2: isejuhtivad bussid Pärnus

Järgmiseks jõuavad isejuhtivad bussi Pärnu teedele. Hinnanguliselt on see võimalik alates 2018. aasta suvest. Projekti juures eeldatakse, et Pärnu linna elanikud saavad transporditeenust isejuhtiva bussiga marsruudil, kus praegu puudub ühistransporditeenus täielikult, seejuures toimub kohalikule elanikkonnale uudse tehnoloogia tutvustamine.

Projekt 3: TTÜ isejuhtiv buss

Kolmandaks käimasolevaks projektis on TTÜ ja Silberauto koostöös loodav isejuhtiv buss. Juba selle aasta suveks valmib Eesti esimene isejuhtiv buss ning selle käigus tekib kodumaine kompetents nii sõidukite ehitamisel, arendamisel, isejuhtivaks tegemisel kui ka teenusmudelite integreerimisel isejuhtivasse sõidukisse.

Projekt 4: bussiliin sadamaterminalide vahel

Tallinna Sadama piirkonnas on esimese projekti raames juba isejuhtivaid busse testitud, kuid lähiajal võivad bussid sinna ka püsivalt sõitma jääda. A- ja D-terminalide vahele pannakse sõitma üks isejuhtiv buss, mis pakub transporditeenust ja teeb ühtlasi reklaami nii Tallinna Sadamale, Eesti riigile kui ka Eestit külastatavatele turistidele. Hinnanguliselt on võimalik projekt ellu viia alates selle aasta kevadest.

Projekt 5: turvaline andmevahetus

Selle projekti sisu on luua turvaline andmevahetuskiht sõidukite ja liiklusjärelevalve süsteemide vahel, seda juba selle aasta esimeses pooles. Asja eesmärgiks on teostada pilootprojekt, mille käigus tagatakse valitud asjade interneti seadmete väliskeskkonnaga suhtlus ja sisemine andmeterviklikkus, sekkumata seejuures seadme enese tööprotsessi. Plaani töötavad välja riigi infosüsteemi amet, GuardTime ja riigikantselei ning MKM.

Projekt 6: isejuhtivate busside süsteem

Tegu on Soome ja teiste Euroopa uurimisasutuste projektiga FABULOUS, millega on plaanis luua isejuhtivate busside sõidukipargi käitamis- ja juhtimissüsteem linnalises keskkonnas, integreerides seda olemasolevasse liinivõrku ja ühistranspordi juhtimissüsteemi.

Liin peaks käivituma 2020 ja sellel peaks korraga sõitma kuus sõidukit kokku 60 istekohaga. Seejuures 95% ajast peaks bussid olema isejuhtivad, ülejäänud aja kaugjuhtimisel. Sõidukite keskmine kiirus peaks olema 30 km/h.

Kui asi on edukas, peaks olema märksa lihtsam isejuhtivaid busse ka päriselt kasutusele võtta. Eestist osaleb projektis MKM.

Projekt 7: viimase ja esimese miili isejuhtivad bussid

Soome Metropolia ülikooli eestvedamisel on käimas projekt, mille eesmärgiks on integreerida olemasolevasse ühistranspordivõrku viimase ja esimese miili teenindamiseks isejuhtivad bussid. Samuti plaanitakse selle projekti raamessuurendada linnaelanike teadlikkust isejuhtivatest sõidukitest ning tutvustada isejuhtivate busside loodussõbralikust. Projekti toimumisaeg on 2017-2020. Peale suure hulga läänemere-äärsete osalejate on Eestist osalejad Tallinna transpordiamet ja TTÜ.

Projekt 8: intsidendihalduse platvorm

Pilootprojekti mõte on luua ka usaldusväärne andmeterviklustarkvara isejuhtivatele sõidukitele, mis on võimalik üle kanda teistele asjade interneti seadmetele. See tagab selle, et isejuhtiva auto tarkvara ja algoritmid on autentsed ehk pole häkitud ja et autode pardainfo on intsidentide korral ligipääsetav usaldusväärselt ja konfidentsiaalselt. Osalejad on Guardtime, MKM, politsei- ja piirivalveamet, kindlustusfirmad, telemaatikalahenduste pakkujad ja Ülemiste City.

Projekt 9: kasutuspõhine kindlustus

PZU Kindlustus katsetab koos Ecofleetiga projekti, et luua kindlustus, mille eest tuleb maksta vaid siis, kui sõidukit ka päriselt kasutatakse. Seda kindlustusviisi võiks kunagi hakata kasutama ka isejuhtivate autode puhul.

Projekt 10: nõudluspõhine ühistransport

Nõudluspõhist ühistranspordisüsteemi saaks teoreetiliselt kasutatav kõikjal Eestis. See võimaldab reisijal kasutada eri transpordivõimalusi punktist A punkti B liikumiseks. Lisaks maakonnaliinidele saavad transporditeenuse osutajaks olla nii sotsiaaltransporti, pakivedu kui ka kohalikku taksoteenust osutavad transpordivahendid. Esialgu on huvilised seda katsetama Saare ja Anija vald, lisaks on kaasatud MKM, maanteeamet, sotsiaalministeerium, Omniva ja GoBus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.