Nüüd on võimalik endale haarata Eesti kõige unikaalsem idufirmadega seonduv töökoht

Startup Estonia otsib enda meeskonda inimest, kes teaks täpselt, mis idufirmade maailmas toimub ja hingaks nendega ühes rütmis. Startup Estonia juht Maarika Truu räägib, milline see töö olema saab.

Keda te oma ridadesse otsite?

Otsime startup-sektori seire projektijuhti. Startup Estonia üheks põhitegevuseks on anda regulaarset ülevaadet Eesti idufirmade sektori ja ökosüsteemi käekäigu kohta nii startup kogukonnale kui ka avaliku sektori osapooltele. Seire projektijuhi põhilisteks tööülesanneteks on koordineerida startup valdkonna jaoks olulisi seireprojekte, koondada andmeid ja töötada regulatiivsete kitsaskohtade tuvastamise ja neile lahenduste pakkumise nimel.  

Ehk sel inimesel peaks olema ka hea ülevaade sellest, mis idufirmanduse maailmas toimub?

Jah, me olemegi enda jaoks sõnastanud, et seire projektijuht võiks omada head ülevaadet sellest, mis on idufirmade sektori kitsaskohad, selle tugevused ja nõrkused. Aga ta võiks ka aru saada, mis on selle sektori spetsiifika ja suuta võrrelda startup-ettevõtlust tavaettevõtlusega.

Suureks plussiks oleks ka see, kui sel inimesel oleks varasemat avalikus sektoris töötamise kogemust ning ta orienteeruks avaliku sektori protsessides ja tegevustes.

See oleks kõva boonus, aga ta ei ole päriselt eeldus?

Jah, see ei ole otseselt eeldus tööle kandideerimiseks, sest sellist inimest, kes oleks nii avaliku sektori kui ka eraettevõtluse töötamise kogemusega, just idufirmadega toimetanud, on üsnagi raske leida. Meie jaoks on pigem tähtsam idufirmade sektori olemusest aru saamine, avalikust sektorist arusaamise saab juurde õppida.

Seire projektijuhi positsiooni suureks võluks ongi see, et peab omama piisavat arusaamist mõlemast maailmast ja selliseid töökohti, kus sa igapäevaselt mõlema sektori teemadega kokku puutud, on suhteliselt vähe.

Milline teie tulevane töötaja olema peaks?

Suhtlemisoskus, argumenteerimisoskus ja hea enesejuhtimine on kindlasti vajalikud. Teiselt poolt peab tal olema huvi ja oskus analüüsida. Ja loomulikult tuleb kasuks ka projektijuhtimise kogemus. Samas ootame oma tiimi aktiivset ja rõõmsameelset kolleegi :)

Mis see kõik praktikas tähendama hakkab? Milline võib olla tavaline päev selles ametis?

Selle töökoha toredus on selles, et töötajal ei saa kergelt tekkida rutiini või kuidas öeldagi – sellel ei lasta tekkida. Tööpäevad on erineva sisu ja loomuga, näiteks alustad päeva välisdelegatsioone vastu võttes ning Eesti startup-ökosüsteemi tutvustades ja teise poole päevast tegeled hoopis puurides ennast sisse Exceli tabelitesse ja analüüsides andmeid ning tehes neist sektori kokkuvõtteid.

Seire projektijuhi töö eeldab ka andmete avalikustamist, kasvõi meediale või kogukonnale endale ning suhtlemist erinevate osapooltega.

Teie tiimis oleks uus töötaja seitsmes liige. Kes meeskonnas täna veel on?

Startup Estonias töötab hetkel 6 ägedat indiviidi, kes moodustavad mõnusalt koostoimiva meeskonna. Meil on tiimis spetsialistid, kes tegelevad projektijuhtidena erinevate suundadega. Meil on näiteks tiimis küberkaitse fookuse spetsialist, startup viisa projektijuht, startup kogukonda arendav projektijuht ning sotsiaalmeedia inimene. Ja siis on loomulikult meie majahaldjas, kes aitab meid aruandluse, paberimajanduse ja ürituste korraldusega. Ja mõistagi kuulume KredExi koosseisu, seega lahedaid kolleege leidub kontoris tegelikult veel kuhjaga. Seega on meie tegevust toetav jõud märksa suurem ja mitmekesisem, kui vaid need kuus töötajat.

Räägime töö tegemisest ka. On see üheksast viieni või on graafik pigem kõikuvam?

Startup Estonia tiimi tulles peab kindlasti arvestama sellega, et töö on suhteliselt paindlik. Me küll ootame meeskonda inimest, kes tuleks täisajaga päevasele tööle üheksast viieni, kuid kui see läheb üle aja, mida idufirmade-kogukonna aktiivsuse tõttu üsna tihti juhtub, siis me püüame seda ka kompenseerida. Kodukontori suhtes oleme samuti vägagi paindlikud, või mida me üsna tihti kasutame, on töötada kogukonnas endas ehk töötame erinevates ühiskontorites, olles lähemal oma „kliendile“.

Paljud meeskonnad käivad ka tööaja-väliselt koos igasuguseid asju tegemas. Kuidas teil sellega on?

Töötajate heaolu on Startup Estonia tiimis ja kogu KredExis vägagi tähtsal kohal. Loomulikult on meil erinevad tegevused puhkuse ja töörežiimi tasakaalu mõttes, aga ka lihtsalt selleks, et hoida meeskonna meeleolu ja motivatsiooni üleval – käiakse koos väljasõitudel, koolitustel ning aktiivsetel tegevustel. Näiteks kui meil on mingid välisreisid, siis püüame sinna sisse saada ka mingit lõõgastavat momenti.

Aga kuidas tööalase suhtlusega on? Kas pigem on teil arutelud, või oled sina suur boss, kes asju otsustab?

Ma üritan olla juht, kes on pigem nõuandja, suunaja ja hea mentor. Töötajal on endal piisavalt vabadust, kuid seejuures ka vastutust oma vastutusala eest, mina üritan kaasa mõelda ja aidata. Teeme terve tiimiga aegajalt ajurünnakuid, ideestamisi ja muud sorti mõtete kogumisi, et üksteist oma valdkondades edasi aidata ning ühisosi leida.

Miks sulle endale Startup Estonias töötada meeldib?

Mind tiivustab see, et Eestil on hetkel väga positiivne kuvand maailmas, just idufirmade-sektoris. Ma saan hoolitseda selle eest, et see reaalselt ka nii oleks ja et meie kuvand vastaks tegelikkusele. Minule endale isiklikult on põnev see, et igasugused uued ideed on oodatud, startup sektor on aktiivne ja kiiresti arenev ning saan olla uute innovaatiliste projektide sünnile lähedal.

Lisaks startup-valdkonnale on kogu KredExi tegevusel laiem positiivne mõju Eesti ühiskonnale – aitame rahastada Eesti ettevõtete lennukaid ideid ja parandada Eesti elanike elamistingimusi. Meie töö on mõtestatud ja sellel on selge mõju.

Tulen kohvile!