Eestisse kontori loonud Soome suurfirma pakub IT-inimestele haruldasi võimalusi arenguks

Solita Tallinna kontori juht Märt Ridala kutsub firmaga liituma IT tippspetsialiste, kes tahaksid lisaks heale palgale areneda ning õppida kasutama kõige uuemaid pilve- ja muid tehnoloogiaid.

Eelmisest sügisest tegutseb Tallinnas suur Soome IT-firma Solita, mis otsib endale juurde hulka töötajaid. Solitas töötamisel on heade tingimuste kõrval ka palju muid häid põhjuseid: võimalus töötada rahulikus Soome firmas kõige moodsamate tehnoloogiate ning suurte rahvusvaheliste projektidega oma tuleviku pärast muret tundmata.

Solita Tallinna kontori juht Märt Ridala räägib intervjuus, keda nad tööle otsivad ja milline tööelu Solitas välja näeb.

Mis ettevõte Solita täpsemalt on?

Me oleme olnud Eestis alates eelmise aasta novembrist, aga muidu on Solita 20 aastat vana firma ja olnud Soome turul. Alates eelmisest aastast ka Rootsis ja Eestis. Kokku on Solitas üle 700 töötaja, pakume tarkvaraarenduse, big data ja machine learningu süsteemide arendust, pilve ning infrastruktuuri arendus- ja haldusteenust ning teenusedisaini ja lean startup metoodika konsultatsiooni.

Millise tuntuma Eesti IT-firmaga te ennast võrdleksite?

Ma ütleks, et Proeksperdi kultuur ja Nortali teenusepagas. Meil on madal hierarhia, ettevõte on läbipaistev ja pürgime selles suunas, et juhi roll oleks ainult toetada spetsialiste oma ambitsioonide eluviimisel.

Te otsite endale praegu tööle mitut inimest. Millised ametikohad täitmist vajavad?

Meid on täna Tallinna kontoris kaheksa ja aasta lõpuks peaks olema 15. Otsime data engineere, kes suudaks andmeaitasid ehitada ja nende peale raporteerimise vahendeid luua. Otsime ka .NET arendajaid ja cloud engineere.

Kui .NET arendajate ülesandeks on luua uusi süsteeme, siis cloud engineerid hoolitsevad selle eest, et süsteemid töötaks. Selleks haldavad nad Linuxit ja monitooringusüsteeme, jälgivad andmeturvet ja varundust. Peamiselt kasutame süsteemide majutamiseks Amazoni ja Microsoft Azure keskkondasid.

Solita Tallinna kontor asub südalinnas Viru väljakul uues büroohoones. Foto: PM/Scanpix Baltics

Millist kogemust te neilt inimestelt ootate, kas olete valmis võtma inimesed ja ise välja koolitama?

Praegu otsime pikaajalise pagasiga kogenud töötajaid. Meie tiimid on praegu veel väiksed, ainult üks-kaks inimest, nii et esialgu peame võtma tööle need inimesed, kes pärast uusi koolitaksid. Järgmisel aastal käivitame oma akadeemia, kus saame ka väiksema kogemusega inimesi ise koolitada

Räägime data engineeri töökohast lähemalt. Kas see on selline amet, mida on Eestis ajalooliselt vähem olnud ja selle võrra on ka neid inimesi raskem Eestist leida?

Jah ja ei. Tegelikult Eestis ikka on neid ettevõtteid, kus suuri andmeladusid ehitatakse, samuti teevad neid idufirmad ja seal on tööl inimesi, kes tahaksid vaheldust. Kui näiteks kusagil pangas teha andmeaita, siis on see üks andmeait ja pärast kolme-nelja aastat võiks teha midagi muud ka. Näiteks proovida mõnda teist tehnoloogiat.

Eestis üldiselt on andmeaidandusega jäädud veidi vana tehnoloogia peale, oma serveriruumis. Näiteks Azurei’is või Amazonis andmeaitu väga ei ole. Kuna meie selliseid teeme, siis see oleks spetsialistidele võimalus liikuda moodsa tehnoloogia peale.

Seda kogemust oleme valmis heale inimesele ka juurde õpetama. Näiteks kui varasemast on spetsialistil olemas kogemus Teradata või Oracle’iga töötamisest, siis oleme valmis õpetama juurde Amazoni, Snowflake’i või Azure’i oskuseid.

Kas sama kehtib ka .NET arendajate ja cloud engineeride kohta?

.NET arendus on Eestis väga heal tasemel ja me kasutame samu tööriistu, mida mujalgi. Aga cloud engineeridega tahame teha lahendusi, mis on täisautomatiseeritud. Võin tuua näiteks Ansible, Jenkinsi, mis on töövahendid, millega riistvara on kirjutatud tarkvaraks.

On olemas skriptid ja soft, mille käivitamisel tõmmatakse Amazoni või Microsofti pilves sobiv riistvara käima, kuhu peale meie loodud rakendus läheb. Sellist täisautomatiseerimist on Eestis üsna vähe ja meil on huvi spetsialistide vastu, kes seda oskavad või on sellest huvitatud.

Tundub, et teie juurde tööle tulemise üks suuri põhjuseid võiks olla see, et te pakute võimalust oma harjumuspärasest töörutiinist välja tulla ning teha samm moodsamasse.

See on kindlasti üks tugev argument. Kuna meie kliendid on nii Soome kui Rootsi suurfirmad, siis neil on suured süsteemid ja võimalus sellesse rohkem investeerida. Seetõttu on Solitas võimalik teha asju moodsamate tehnoloogiatega, spetsialiseeruda ja minna mingis valdkonnas väga sügavale. Ei pea teadma kõigest kõike.


Minu kolleegid

Jari Jolula

Cloud teenuste tiimijuht

Jevgeni Arapenko

Data Engineer

Roman Tsikalski

Software Designer

Mia-Angelica Kivinen

Data Engineer


Millist sorti kliente teil on ehk millist tööd ja mismoodi te Solitas teete?

Meil on hästi pikaajalised kliendisuhted, mis kestavad aastaid ja aastaid. Arendame firmadele infosüsteeme. Kui mõnda tiimi tuleb uus inimene, siis talle näidatakse, millega seal tegeletakse, millised küsimused on üleval, milliseid lahendusi kasutatakse.

Enamasti kasutame Scrum-metoodikat, aga on ka standupe ja päevakoosolekuid.

Spetsialistil endal on võimalik valida tehnoloogiaid, millega ta rohkem tahaks töötada. Osadele inimestele on oluline, mis projektiga nad töötavad, näiteks kas see on šokolaaditehast paremaks tegev või hoopis kaitsetööstus. Solitas saavad töötajad võimalusel valida, mis valdkonnas nad töötada tahavad.

Kas on olemas kindel tööaeg ja kas te mõõdate seda?

Töö kellaaeg ja asukoht on üsna vabad. Meil on selline norm, et kuu aja jooksul peab tehtud töö aeg mahtuma -20 kuni +40 tunni vahemikku, nii et kui kuus on ette nähtud 160 tundi, siis sellest võib natuke alla või üle minna. Kuna me paljudel juhtudel tundide järgi arveldame, siis tunnid tuleb kirja panna. Muid piiranguid eriti ei ole.

Kui soov on, võib vabalt minna ka näiteks meie kontorisse Oulusse või Tamperes mõneks ajaks tööle. Me pigem tahakski, et inimesed meie teiste kolleegidega tihedalt läbi käiks.

Kui palju te võimaldate täiesti kaugelt töötamist, nii et kontoris ei käigi?

Me tahame siiski, et meie kontorites oldaks. Loomulikult, päev-kaks iga nädal teha kodust või mujalt on okei, aga kui ainult elada kaugel ja teha tööd Solitale, siis võib inimene muutuda üksikuks ja meie kultuurikeskkonnast välja minna. Oleme oma kontorid igal pool kesklinna asutanud, teinud nad toredad ja mugavad, et siin oleks tore käia. Tallinnas oleme Viru väljakul Metro Plaza majas.

Mis keeles teil kontoris tööd tehakse?

Kõigis projektides on vajalik hea inglise keel. Soome või rootsi keel oleks muidugi boonus, aga hea inglise keelega saab töö tehtud ning see on ainuke nõue meie kandidaatidele. Tallinnas töötab meil nii eesti- kui venekeelseid inimesi ja üks inimene on ka Tampere kontorist.

Teil on ettevõttes madal hierarhia, mida see täpsemalt tähendab?

Eesmärk on, et igaühel oleks võimalikult palju otsustusõigust ja näiteks tehnoloogilised valikud ja projektis töötamise metoodika valikud teeb iga tiim ise. Seetõttu tahame ka, et need inimesed oleksid targad ja head selle otsuse tegemisel ning vastutuse võtmisel.

Mina olen siin juriidiline ülemus, aga igas tiimis on projektijuht, kes korraldab projekti tööd ning arenduse poole peal on mentor, kes aitab inimest selle valdkonna kolleegide, kontaktide ja ka arengu osas.

Me oleme sisemiselt oma infoga hästi avalikud, näiteks kui juhatus peab koosolekut, siis teevad nad Slackis kogu aeg ülevaadet, millest nad räägivad. Kõik saavad jälgida, mis teemad on arutlusel ja mida mingis valdkonnas otsustatakse. Mingit sellist asja pole, et kusagil on tagatuba, kes kõikide elu mõjutavaid otsuseid vastu võtab.

Mida te kandidaatides otsite peale oskuste, millest juba rääkisite. Millist iseloomu või suhtumist?

Peamine on huvi ja kirg tehnoloogia ja IT-arenduse vastu. Peab olema tahe seda teha ja õppida uusi asju. Oluline on ka oskus suhelda, hästi teiste inimestega läbi saada. Pigem võiks inimene olla natuke ekstravertsem kui introvertsem.

Programmeerijate kuvand ei ole üldiselt selline, et nad on väga ekstravertsed ja muudkui suhtlevad kõigiga.

Minu arvates see stereotüüp ei pea üldsegi paika, IT-inimeste seas on väga palju selliseid, kes hea meelega teistega räägivad. Meil on rahvusvahelised projektid ja paratamatult tuleb suhelda nii tiimis sees kui kliendi esindajatega. Iga arendaja peab olema nii palju julge ja huviline, et suudab kliendi IT-inimesega rääkida ja selgitada, miks mingi asi on hea nii teha ja mingi asi naa.

Räägime palgast ka.

Me pakume korralikku turule vastavat palka. Teadvustame endale, et otsime tipptasemel inimesi ja seega maksame inimestele seda palka, mida praegu Eestis sellel tasemel makstakse.

Boonustest võiks ära märkida näiteks selle, et me ostame kõigile töötajatele tervisekindlustuse, millega saab eriarsti juurde ilma perearsti saatekirjata nii, et kindlustus maksab 75 protsenti sellest kinni. Muidugi spordiklubi, massaaž ja sellised tervise ning heaoluga seotud boonused on meil ka.

Kui kokku võtta, miks peaks Solitasse tööle tulema, siis mis peamised põhjused oleksid?

Me oleme piisavalt suur nii klientide kui tehnoloogia mõttes, aga samas me ei ole korporatiivne, bürokraatlik ega jäik. On võimalus valida erinevate tehnoloogiate vahel ja areneda, aga samas on olemas ka stabiilsus.

Veel üks asi, mõned inimesed on toonud esile, et just Soome töökultuur on see, mis nende jaoks on eriline. Tagasisidet antakse konkreetselt ja ilma pikema jututa, aga see on aus, igasugust korporatiivset jama ei teki. Samas inimesed Põhjamaades on head ja sõbralikud, firmas ei ole ameerikalikku rivaalitsemist. Me kõik töötame ühise eesmärgi nimel ja liigume rahulikult ning kindlalt edasi.

Solita töökohtadele kandideerimiseks ja lisainfo saamiseks vajuta nuppu “Kandideeri siin”:

Tulen kohvile!