Üks tööpäev ainult mobiilse arvutiga: dokitud Lumia 950 XL

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
dscf8128.jpg

Avaldame selle telefoni arvustuse kahes osas. Esimene keskendus telefonile. Käesolev lugu räägib sellest, kuidas telefoni koos doki ja Continuum võimalusega arvuti asemel kasutada.

Kui Microsoft saatis Eestisse oma uusima telefoni, otsustasin ühe päeva vaid sellega tööd teha. Aga see ei tähenda ainult telefoni peal trükkimist ja lugemist, sest uus Lumia 950 XL sisaldab lubaduste järgi maagilist võimet Continuumi. See tähendab, et paned juhtme järgi ja saad monitori ning klaviatuuri taga seda kasutada justkui tavalist arvutit.

See võib olla kauaaegse unistuse täitumine. Nutitelefonid on oma võimsuselt juba ammu tavalised arvutid kinni püüdnud, nüüd on küsimus, kas nad söövad vanad peremehed päris välja.

Lumia sees on töötab Windows 10 ja seetõttu olid mu ootused tööpäevaks kõrged. Microsofti uut operatsioonisüsteemi on arvutites üldiselt hästi vastu võetud, aga ka üksnes telefonis kasutades tundub see mitmekülgne ja võimekas tarkvara.

Foto: Tanel Meos

Põnevus on suur: mis küll juhtub, kui ma töölaua taha jõuan? Esiteks tuleb veidi juhtmetega vaeva näha, sest telefoni ja lisaseadmed paneb koos tööle 109-eurone Microsoft Display Dock. See on sisuliselt üks klots, kuhu tuleb taha ühendada USB-C otsikuga voolujuhe. Klotsi tagaküljel on ka pesad monitori jaoks, sobib nii HDMI kui ka   DisplayPort. Lisaks on sel kolm USB-pesa, kuhu saab ühendada asju, mida ikka oma arvuti külge ühendada: hiire, klaviatuuri, mälupulga jne. Ja lõpuks käib klotsi esiküljelt USB-C kaabel telefoni külge. Nii 

See tõesti töötab ja kiirelt

Pikemalt vestmata on Continuum päris hea, sest:

  • Ühendus telefoni ja doki vahel toimub pea koheselt. Monitor näitabki järsku tuttavat pilti: töölaud, start menüü, hiirekursor. 
  • Monitori ega lisaseadmete ühilduvuse peale ei pea mõtlema, kõik kohe töötab. Mul juhus laual olema 4K ehk 3840 x 2160 pildimõõtmetega monitor ja telefon pani sellele lupsti pildi ette. Muidugi ei suuda see nii kõrget resolutsiooni näidata, kuid dokk näitab monitorile sujuvalt 1080p ehk täis-HD pilti.
  • Esialgu on see kiire. Hiir, klaviatuur ja menüüde avamine on nagu arvuti taga ikka, ei mingit viivitust. 
  • Telefoniaku muutub “surematuks”. Continuumi ajal toimub dokist telefoni kiirlaadimine, nii et kui päeval tunnikenegi dokis tööd teha, on see jälle täis. Üldse tundub, et Lumia aku ei saagi kunagi tühjaks.
  • Telefoni saab edasi kasutada ja see on väga oluline pluss. Helista, saada sõnumeid, pildista, mida iganes teha tahad ja saad, arvestades telefoni järel rippuvat juhet.
  • Kui telefonis avada Continuumi äpp, siis peale seadistamise saab seal ka telefoni muuta arvuti puuteplaadiks. Liiguta ühe näpuga kursorit või keri kahe näpuga lehekülge üles-alla – see töötab väga sujuvalt. Geniaalne idee!

Alt text
Foto: Hans Lõugas

  • Edge on kiire ja kaasaegne brauser ja selles töötab kõik nii nagu tahaks.
  • Mõned programmid on üsna mugavalt suure ekraani jaoks kohaldatud, näiteks Office. Excel ja Word meenutavad pigem uue Office’i veebipõhiseid versioone, aga siin saab elementaarsed asjad aetud ja veidi enamgi.

Foto: Hans Lõugas

Aga mis sellega peale hakata?

Ja nüüd järgneb nimekiri muredest.

  • Arvutimonitoril avaneb küll justkui päris töölaud, aga see pole ikkagi päris. Ikoone sinna vedada ei saa ja start-menüü on tegelikult seesama telefoni koduekraan. Aknaid ei saa üksteise kõrvale lohistada, need avanevad ainult täisekraanis.
  • Äpid on äpid, mitte programmid, nagu arvutis harjunud olema. Siia ei saa installida oma tavalist raamatupidamistarkvara, mängu või brauserit (32- või 64-bitise Windowsi arhitektuuriga programmi), üksnes Windowsi äpipoest saadaolevaid (ARM arhitektuuriga) äppe.
  • Ka enamik Windowsi äpipoest saadaolevaid äppe Continuumi režiimi ei toeta. Ka mitmed telefoni eelpaigaldatud Microsofti enda äpid seda ei toeta. Tahaks Skype’s normaalse klaviatuuriga nobedalt trükkida? Arvuti vastab stambiga: “Me ei saa seda siin avada. Teeme tööd selle nimel, et pakkuda tuge enamatele rakendustele. Praegu avame selle teie telefonis.”

Foto: Hans Lõugas

  • Osa äppe on Microsoft siiski Continuumi toega ehitanud, aga kahjuks on töö pooleli jäänud. Äpid on kohmakad, toetavad hektiliselt klaviatuuri ja sulguvad veidralt (OneDrive’is saab küll pilte vaadata, aga suurest vaatast tagasi kausta ei saa). Kõige nukram on galeriiäpp, millele on Continuumi antud, aga ekraani ühes ääres on pisipildid ja teises otsas natuke meta-infot, keskel aga igav liiv ja tühi väli.
  • Olgu, kui teisi programme üldse käima panna ei saa, siis tänapäeval saab enamike pilvepõhiste äppidega kõike teha ka brauseris. Aga kui Edge’s ära unustada, et “arvuti" asemel on kasutusel “telefon”, siis ühel hetkel on lahti 10 erinevat akent (sakki) ja nende vahel lülitumine hakkab aeglaseks jääma.

Foto: Hans Lõugas

Minu tööpäev plaaniga Lumia 950 XL-i kasutada nii telefoni kui arvuti rollis jäi lühikeseks, kuna töö tegemine liikus edasi hirmus vaevaliselt.

Ma ei kujuta ette ka raamatupidajat, müügimeest, küljendajat, õpetajat, teadlast või arsti, kellele ma julgeks näkku vaadata ja öelda, et “viska nüüd oma tavaline arvuti ära, osta see telefon ja dokk”. Arvuti on neile praegu praktiline töövahend, aga Lumiaga ei ole.

Aitäh Microsoft, et idee ära testiti

Jah, võib möönda, et mõne tingimuse kokkulangemisel võiks see kombo ollagi igapäevane tööriist. Kui näiteks kõik tööülesanded või õppetöö saaks aetud Microsofti tooteperekonnaga. Ah – siiski ei – Skype ju ei toimi ja selleks tuleks ikka telefoni peal tippima hakata!

Tuleb möönata, et paljud hädad on seotud sellega, et tegu on nii öelda toote versiooniga 1.0. Kui rohkem äppe Continuumi raatsiks toetada, muutub see paremaks. Kui Windows 10 muutub Continuumi režiimis võimsamaks, läheb asi mugavamaks.

Mõneti meenutab see esimest Surface'i arvutit, mis paistis leidlik uudistoode, kuid mõnu rikkusid Windows RT piiratud võimalused. Continuum on täpselt sama klassi toode.

Ei maksa valesti aru saada, ma imetlen siiralt Microsofti kui esimest, kes kontseptsiooni telefon-on-päriselt-ka-arvuti teoks tegi. Firmat võib julgelt kilbile tõsta ja kiita, et nad raatsisid Continuumi ehitada ja tarbijatele sellise arvuti-telefoni hübriidi idee proovimiseks anda.

Kui praegu on Continuum veel toores, siis kas edaspidi muutub see tõsiseltvõetavaks? Mida edasi, seda skeptilisem ma selle suhtes olen. Suur ekraan, klaviatuur ja hiir nõuavad hoopis teistmoodi kasutajaliidest, nuppe, menüüsid, kerimisvõimalusi, akende liigutamist, teksti ja muude objektidega manipuleerimist kui puutetundlikul ekraani. See kehtib ka vastupidi ja me kõik õppisime seda nutitelefonide puutetundlike ekraanide ajastu saabudes.

Continuumi idee järgi võiks ja peaks iga oma kliendist lugupidav tarkvaratootja ehitama korraga kaks eraldi programmi, nii näppe kui ka kursoreid silmas pidades. Ja siis pannes kaks munakoort kokku, tuleb see panna tööle erinevatel tehnoloogilistel vundamentidel (mobiiltelefoni ARM ja “tavaarvuti” x86 arhitektuur).

Olles pessimistlik, et maailma tarkvaratootjad sellist tööd kuidagi enese jaoks õigustada suudavad, jääb ka Continuum praegu näiteks ilusast unistusest, mis ei peagi täituma.

Avaldame selle telefoni arvustuse kahes osas. Esimene keskendus telefonile. Käesolev lugu räägib sellest, kuidas telefoni koos doki ja Continuum võimalusega arvuti asemel kasutada.

Avafoto: Tanel Meos

Ei, ära osta,

sest sa arvad, et see teeb mobiiltelefonist lauaarvuti. Aga tegelikult viskab see lihtsalt mobiiltelefoni pildi lauaarvutile, kus osad telefoniäpid ei tööta.

Microsoft Display Dock

MüügilEesti Telekom, Elisa, Tele2, Euronics, Klick (koos Lumia 950 XL-iga ostes ajutise kampaania raames tasuta)
Ühendused3 x USB, 1 x USB-C telefoniga ühendamiseks, HDMI, DisplayPort
Toetatud ekraaniresolutsioon1080p
Mõõdud6,4 x 6,4 x 2,6 cm
Kaal230 g

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.