Terabaidine taskuketas tõestab oma kasulikkust

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
dsc03058-v.jpg

Mälupulgad võiksid jääda ajalukku, aga kas väikestele taskukõvaketaste järgi oleks vajadust? Tundub, et oleks.

Hiljuti kiiretest internetiühendustest rääkides tegime Geeniuses asjaliku tähelepaneku: mälupulgad võiks jääda ajalukku. Korraliku ühenduse korral palju kiirem oma failid kopeerida mõnda pilveteenusesse ja kuigi üha suurema mälumahuga pulgad on väga soodsaks muutunud, ei mahu neile siiski suuremat hulka meediat varundada.

Suurema hulga meedia jaoks on olnud lahenduseks välised kõvakettad. Need tähendasid veel mõni aeg tagasi suurt tulukestega karpi, kuhu sisse läks 3,5-tolline mürakas ketas, millele vaikse krõbina saatel andmeid said kopeerida.

Kõige sellega võrreldes tundub Samsungi T3 taskuketas nagu sõõm täitsa värsket õhku. Siin on sees mitu moodsat tehnoloogiat, mis kokku annavad väga moodsa lahenduse.

Esiteks on T3 suur. Korpuse peal on kirjas “1 TB” ehk üks terabait, reaalne maht jääb mõned megabaidid sellele alla. Sellegipoolest on see piisavalt mahukas, et varundada sinna perepilte või transportida kasvõi mõnda mahukamat videotöötluse projekti. Samas on nagu see nagu nutikas linnaauto: seest suur, väljast väike. Piltlikult öeldes on ta suurem kui tikupakk, väiksem kui suitsupakk.

Aga selle toosi eelised tulevad muidugi kahest lühendist: USB 3 ja SSD. Kolmanda põlvkonna USB ühendus pakub teoorias ühenduskiirust 450 megabaiti sekundis.

See oleks muidu üsna mõttetu arv, kui kaabli otsas oleks vanamoeline kõvaketas. Kõvaketaste puhul ei tõuse andmete kirjutamise ja lugemise kiirus kunagi üle 100 megabaidi sekundis, enamiku puhul jääb see 50 megabaidi kanti. Aga SSD (solid state drive, veidi ebatäpselt öeldakse ka solid state disk) sees pole erinevalt kõvakettast liikuvaid osi, andmed salvestatakse välkmälu kiibile.

SSD üks eelis on muide see, et see on palju vastupidavam kõiksugustele füüsilistele löökidele. Kui see taskus maha pudeneb, ei pruugi midagi juhtuda, kõvaketas võib aga samasugusele löögi järel töö lõpetada.

Aga SSD peamine eelis on see, et andmete kirjutamine ja lugemine on kordi kiireim kui tavalise kõvaketta puhul. Tänu USB 3 ühendusele saabki Samsungi ketta puhul neid kiiruseid päriselt rakendada.

Manualis lubab Samsung T3 puhul kiirust kuni 450 megabaiti sekundis. See on teoreetiline maksimum. Paari testi järel jäi reaalsete failide kopeerimisel andmevahetuse kiirus 375-380 megabaidi vahele sekundis. See tähendab, et gigabaidise faili saab kettale kopeerida vähem kui kolme sekundiga. Kui põigata siin tagasi võrdlusse pilveteenustega, siis sama nobedaks failivahetuseks oleks koju vaja internetiühendust 3000 Mbit/s, mis on praegu alles unistuseks. Taskuketastel on veel mõtet.

 

Täpsustatud 17.03.2016 15:15: täpsustatud SSD lühendit.

Jah, osta,

kui sul on vaja transportida või varundada faile, mille pilveteenusesse laadimine võtaks liiga palju aega.  

Samsung T3

Maht250 GB / 500 GB / 1 TB / 2 TB
Hind 144 / 224 / 429 / 849 eurot 
ÜhendusedUSB 3.1, 3.0, 2.0
Mõõdud74 x 58 x 10,5 mm
Kaal51 g
Andmevahetuse kiiruskuni 450 MB/s
Krüpteerimineriistvaraline tugi AES 256-bit krüpteerimisele
Lisakaitseparooliga kaitsmine tarkvaraliselt Windows 7, Mac OS 10.7 ja Android 4.4 või uuematega
Garantii3 aastat

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.