Surface Pro 4: tahvelarvuti, mis suudab olla sinu ainus seade

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Martin Mets

Huvitav kokkusattumus: Microsofti Surface Pro 4 jõudis Eestis müügile umbes samal ajal kui Apple kuulutas välja enda uue, 10,5-tollise ekraaniga iPad Pro ja uue iOS 11, mis annab sellele hulgaliselt juurde võimalusi töötegemiseks.

Neid kahte asja on väga keeruline eraldi vaadelda, sest nii Surface kui ka iPad peaksid ideaalis tegema ühte ja sedasama asja: olema tahvelarvutid, millega saab ka tööd teha. Ja veelgi enam, need peaksid sinu elust välja pukseerima tavalise sülearvuti kui mõttetu jäänuki 1990ndatest, millal selline asi veel lahe oli. Uut iPadi me mõistagi pole veel proovida saanud, aga mul on kogemus olemas eelmisest, väiksema ekraaniga iPad Prost.

Muidugi, maailma mastaabis ei ole Surface Pro 4 uus toode, vaid on eelmise põlvkonna mudel, milles on ka üks generatsioon vana tehnoloogia sees. Hoolimata sellest – kui ma peaksin enda praeguse sülearvuti asemele ostma mingi teise seadme, siis oleks Surface tõsine kandidaat selleks ja iPadi poole ma praegu veel ei vaataks.

Klaviatuuridokk on kohustuslik

Surface’iga tuleb kaasa puutetundlik pliiats, aga ei tule kaasa Type Cover klaviatuurikaant. See on ümbris, mis magnetitega kinnitub ekraani külge ja mis teeb kirjutamise võimalikuks ka päriselt, mitte ei pea puutetundlikul ekraanil aega raiskama. Kuna seda Eestis müügil oleva Surface’iga kaasas polnud, siis kasutasin kirjutamiseks tavalist Bluetoothiga klaviatuuri ja see vaatepilt ei näinud välja pooltki nii elegantne. Mõistagi on ka iPadidele olemas klaviatuuridokid, et sellest näiteks kirjutavale inimesele tööriista teha, aga sellest ainult ei piisa.

Surface’i üks suur argumente on puutepliiats, samamoodi nagu iPadil. Kui linna peal küsida illustraatoritelt ehk nendelt, kes seda reaalselt töö tegemiseks kasutaksid, siis selgub, et paljud eelistavad tegelikult Surface’it.

Uue iPadi 120-hertsine ekraan võimaldab küll väga loomulikult kirjutada ja paneb illustraatoritel silmad särama, kuid iOSil on ikkagi väga palju puudusi, mis teevad kõik töötegemise tüütumaks. Surface’i pliiats on ka magnetiga, saad selle tahvli küljele näiteks kinnitada, et see ära ei kaoks.

Lihtsalt öeldes lähevad iPadi kasutajad hiljem veel teise masinasse järeltöötlust tegema, aga Surface’i kasutajad saavad töö algusest lõpuni ühe seadmega ära teha. Ja see on päris eluline olukord nendel inimestel, kelle jaoks täpselt need seadmed on mõeldud.

Ma ostaksin selle endale küll

Kui mul oleks praegu uut sülearvutit vaja, siis ma enam tavalist sülearvutit ei ostaks, vaid ma võtaks Surface’i. Kallim, Eestis 2000 eurot maksev Core i7 protsessori ja 16 GB mäluga mudel tundub overkill, sest seda kasutades ei olnud ülesannet, mis oleks Surface’il higi jooksma löönud. Minu töö jaoks on seda liiga palju. Arvestades, palju see lisajõudlus hinda kergitab, siis pole see seda väärt. “Soodsam” mudel maksab 1400 eurot.

Surface’i ehituskvaliteet on suurepärane ja jalg, millele see toetab, kui tahad seda püstisena kasutada, on vankumatu. Jah, iPadi aku peab kauem vastu ja iPad on odavam. Akukestvus kehv ka ei ole, FullHD videot suutis see järjest mängida 8 tundi ja 46 minutit, mis on kõvasti üle sülearvutite keskmise (kuskil 5-6 tundi).

Märkus: Testis oli meil Surface Pro 4 ilma Type Cover klaviatuuridokita, mille sees on muide ka sõrmejäljelugeja.

Kuna tegu on Microsofti enda arvutiga, siis sellega ei tule kaasa mingit üleliigset tarkvara, mida teised tootjad kipuvad agaralt enda Windowsile lisama.

Surface’il on minu silmis kaks miinust. Juurde tuleb osta kindlasti klaviatuuridokk (olen seda saanud katsuda, päris hea on), mille eest tahetakse umbes 150 eurot. Teiseks on see, et tegu on poolteist aastat vana tehnoloogiaga. Tõsi, seda pole kuskilt otsast tunda, Surface on kiire ja kõik on korras, aga see teadmine jääb ikkagi pähe vasardama.

Üks sõrmus, mis valitseks kõiki

Minu meelest on Surface praegu ainus seade turul, mis suudab sul vajadusel olla tahvelarvuti, sülearvuti ja lauaarvuti. iPad seda ei suuda, iOS ei ole sellisel kujul töötegemiseks loodud, see kohmakas drag and drop seda ei päästa. Suvaline Windowsiga arvuti seda ei suuda, need on samuti liiga kohmakad ja pole tahvlina kasutatavad.

Kindlasti aga ei suuda Surface asendada kõiki kasutusstsenaariumeid, näiteks arvutimängud või 4K-videotöötlus ja muu säärane jääb ikkagi väga võimekate sülearvutite või lauaarvutite mängumaaks, ükskõik, milline opsüsteem seal jookseb.

Praegu aga tundub mulle, et Microsoft on universaalse kõik-ühes seadmega jõudnud kõige kaugemale ja on Surface Pro 4-ga juba üsna sihtmärgi keskpunkti lähedal.

 

Jah, osta,

sest see on tahvelarvuti, millega saad ka tööd teha. Erinevalt iPadist.

Microsoft Surface Pro 4

Hind1399 eurot
MüügilEuronics
Ekraan12,3tolline IPS (2736 x 1824), puutetundlik
ProtsessorIntel i5-6300U
Muutmälu8 GB
Ketas256 GB SSD
GraafikaIntel HD 520
ÜhendusedWifi ac, Bluetooth, 3,5 mm kõrvaklapid, mini DisplayPort, USB 3.0
Kaamera8 Mpx/5 Mpx
OSWindows 10 Pro
Aku5087 mAh
Mõõtmed ja kaal201 x 292 x 8,45 mm, 786 g

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.