Soomlaste träkker Yepzon töötab nii kuidas jumal juhatab

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Träkker ehk GPS-positsioneerija koos nutitelefoni rakendusega. Foto: Tootja/Yepzon

Taaskord õnnestus mul testida üht nutividinat, mis peaks elu lihtsamaks või kergemaks tegema. Kuna eelmine kord ei möödunud see mul kõige positiivsemalt, siis sel korral otsustasin, et lähenen tootele ettevaatlikult ehk ilma eelarvamusteta.

Testimisse saabus Soome ettevõtte Yepzon GPS-positsioneerija One, mis töötab GSMi signaali abil. Lihtsamalt öeldes saab sellega jälgida auto, pagasi, lemmiklooma või millegi muu asukohta.

Töötab nii kuidas jumal juhatab

Kahjuks pidin juba toote karbist väljavõtmisel pettuma. Kuna ettevõtte kasutab reklaamides pilte ning teksti, mis viitab sellele, et seda saab kasutada lemmiklooma jälgimiseks, olin otsustanud, et jälgin sellega oma koera asukohta. Minu üllatuseks ei ole karbis kaasas ühtegi abivahendit, millega saaks toote kinnitada koera kaelarihma külge.

Toode ise on küll ilus, aga koerarihmale kinnitamiseks veidi suur ning ebapraktiline. Seetõttu pidin oma esialgset plaani muutma ning kandsin seda lihtsalt jope taskus. Seadsin sihi Tallinna kesklinna ning seadistasin One’i end positsioneerima iga viie minuti tagant.

Pikemalt jalutuselt naastes sain telefoniäpist teada, et ma olin viibinud kuskil Põhja-Tallinnas. Samas lõikas positsioneerimise rõngas end ka veidi Mustamäele ja ka Kesklinna piirile. Tundub, et positsioneerimine ei olnud kõige täpsem. Mis seal ikka, proovime uuesti.

Enne uue testi alustamist vaatasin sätted üle, et ma ise ei oleks midagi valesti seadistanud ning mulle tundus, et kõik on korrektne. Pärast järjekordset jalutust sain kodus hea kõhutäie naerda. Terve jalutuse olevat ma teinud kuskil Tallinna läänepoolses osas – aga kus täpsemalt, seda pea 100 eurot maksev seade ei tea.

Kuvatõmmised Yepzoni äpist. Foto: Ronald Liive

Hoolimata mitmetest negatiivsetest kogemustest otsustasin proovida ka seadme rahvusvahelist positsioneerimist. Kuna äpp teatas, et minu seadmele määratud andmeside maht on peagi otsas, pidin seda juurde ostma. Mahu juurdeostmine toimub läbi Yepzoni veebilehe, kuhu suunatakse kasutaja otse äpist.

Kui eelnevalt pani Yepzoni olematu täpsus mind naerma, siis nüüd sain suure hämmingu osaliseks. Kõigest 5MB andmeside eest küsitakse üüratuna tunduvad 3,82 eurot. Tootja sõnul piisab sellisest mahust vaid üheks kuuks.

Mind ootas ees lend USAsse ning kindluse mõttes otsustasin, et viskan Yepzoni kohvrisse. Enne lennu algust sai sätteid muudetud selliseks, et seade ei positsioneeriks ennast liiga tihti. Piisas sellest, kui seade värskendab enda asukohta iga viie tunni tagant.

Õnneks ei juhtunud pagasiga midagi, kuid sihtkohta jõudes soovisin näha, kas äpp näitab uut asukohta. Suureks pettumuseks oli seade virtuaalses mõttes kukkunud lennukist maha kuskil Stockholmi kohal. Aku uuesti laadimine ning sätete muutmine ei aidanud, terve USA reisi vältel ei suutnud seade oma asukohta tuvastada ning peale reisi näitas seade endiselt, et ta jäi Stockholmi, kuigi füüsiliselt oli see hoopis minu käes Eestis.

Nagu juba eeldada võib, siis Yepzon One ostusoovitust ei saa. Miinusteks saab lugeda kalli toote, kalli andmeside, ebapraktilise disaini ja aeglase äpi käivituse.

Ei, ära osta,

kuna Yepzon One ei tee seda mida ta lubab teha. Täpse asukoha asemel näitab aiateibaid ning enamuse ajast ei tööta üldse.

Yepzon One

Aku850mAh Li-on
Kaal46g
Mõõdud4,6 cm (laius), 8,5 cm (kõrgus), 2,5 cm (sügavus)
Hind99,99 €
MüügilEuronics

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.