Sony Z5 arvustus: meile küll ei tundu, et see kaamera nii hirmus hea on

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
03._xperia_z5_colour_range.jpg

Sügis on käes ja seega Sony teine uus tipptelefon tänavuse aasta jooksul ka kohal. Päris hull äri peab olema, kui sa müüd oma kõige kallimat telefonimudelit vaid heal juhul pool aastat ja pead siis välja tooma juba täiesti uue ja parema versiooni, sest muidu on su telefon juba ostjate jaoks liiga vana ja igav.

Nad ise on öelnud selle kohta,et kui oled turul järelejooksja rollis, siis ega muidu eesliikujaid kätte ei saa, kui neist kiiremini ei jookse ning kaks telefoni aastas on selles mõttes justkui poole kiiremini jooksmine.

Kevadel tuli Z3+, nüüd on väljas Z5 koos sisu poolest peaaegu identse, aga suuruselt väiksema Z5 Compactiga. Z4 jäi vahele ilmselt seetõttu, et 4 on Jaapanis samasugune number nagu meil 13.

Kolm uuendust poole aastaga

Kui palju siis poole aastaga jõuab? Hämmastavalt palju:sõrmejäljelugeja, uut tüüpi jahutuse ja uue kaamerasensori. Kõik kolm olid eelmiste Z-seeria telefonide nõrgad kohad. Sony lubab, et Z5 puhul on kõik need ülihästi. Aga tegelikult?

Sõrmejäljelugejaga on korras, see töötab küll. Erinevalt teistest tootjatest on Sony pannud selle telefoni sisselülitamisnupu sisse ning seega asub sõrmejäljelugeja telefoni külje peal. Kui nupu alla vajutad, loetakse ka sõrmejälg ja telefon avaneb.

Ilmselt seetõttu, et nupp on kitsas, ei tööta see päris nii hästi kui näiteks Apple’il või Huaweil, aga üldiselt töötab, on kiire ja kokku kindlasti hädavajalik uuendus. Mina ei ostaks praegu ilma selleta kallima klassi telefoni, mugavuse ja turvalisuse suhe on sõrmejäljel ikka väga hea.

Uut jahutust oli ka hädasti vaja, sest Z3+ läks iga väiksema asja peale nii kuumaks, et oli vaata et kasutuskõlbmatu. Z5-l on protsessori juurest kuumuse ära viimiseks kaks soojatoru ja üldiselt see lahendus töötab. Telefon läheb ikka soojaks., aga mitte enam normaalkasutuses tulikuumaks. Samas, Apple ja Samsung suudavad temperatuuriga endiselt paremini toime tulla, Z5 ei ole kindlasti jahe telefon.

Müstilised asjad kaameraga

Ja nüüd siis jõuame kaamera juurde. Sony ütleb, et see on maailma parim mobiilikaamera. DxOMark kinnitab nende sõnu. Meie enda igapäevane klõpsimine ei kinnita.

See on kindlalt üks maailma parimaid mobiilikaameraid ja kui ta töötab hästi, siis on tulemused muljetavaldavad. Kontrasti- ja faasituvastusega autofookus on kiire, paberite järgi kõigest 0,03 sekundit. Värvid on täpsed, säri ja valgebalanss on korras ja nii edasi. Z5 proovib anda üldiselt neutraalse ja kohati isegi konservatiivse pildi. iPhone’i fotodel näiteks on tavaliselt peale keeratud sooja tooni ning Samsungi piltidele nii soojust kui erksust. See pole üldse halb, aga Sony edastab realistlikumat pilti.

Aga Sony kaameral on kaks probleemi. Esiteks kipub piltide pakkimise algoritm oma ülesannete piiridest väljuma ning pakkima eriti hämaras näiteks taevast suurteks sinisteks lärakateks. Aga sama on nähtav ka päevavalguses tehtud piltidel.

Tõsi, siin võib olla üks “aga”. Sony telefonis on küll 23-megapiksline sensor, aga vaikimisi arvutab ta kõik pildid 8-megapiksliteks ümber ja probleem tekibki ilmselt just selle arvutamise-töötlemise käigus.

Ja aeglane on ta ka

Teine probleem, mille just see pakkimine tekitab, on aeglus. Pärast iga pildi tegemist hakkab telefon seda kohe töötlema ja see tähendab, et sa pead pärast päästikule vajutamist kohati lausa mitu sekundit ootama, kuni järgmise pildi saad teha. Konkurentidel on kaamera silmapilkselt valmis järgmist fotot tegema.

Muidugi on võimalik see automaatrežiim välja lülitada ja kõik fotod originaalsuurusesse jätta, aga me ei võtnud seda teadlikult oma võrdluse aluseks. Me ei ole fotosait, vaid meie ülesanne on kasutada tehnoloogiat nii, nagu valdav enamus ostjaid seda teeb ja on täiesti kindel, et väga suur osa telefonikaamerate kasutajaid ei hakka ealeski seal käsitsi midagi seadistama. See pole vabandus, kui telefon ei suuda automaatrežiimis häid pilte teha.

 

 

Huvitavad lood on ka videoga. Kui lugeda välismaa saite, siis jagub videokaamerale ohtralt kiitust, aga meie testis ei käitunud Sony sugugi nii hästi. Tänaval jalutades filmitud klipis näiteks on selgelt näha, kuidas Sony pakib pilti ja kaotab detaile, iPhone esines oluliselt paremini.

Kui nüüd veel arvestada, et nii Sony Z5 kui Z5 Compacti hind on üsna kallis ja et nende tarkvara on kohati uimane ja kohati vigane, ei tule neile telefonidele meie poolt praegu ostusoovitust. Z5 on kokkuvõttes ikkagi pigem hea telefon, aga umbes sama hinna eest saab paremaid telefone, näiteks iPhone 6 või 6S, samuti kindlasti Samsungi S6 Edge. Kui vähem kulutada, tasub kindlasti vaadata superhea kaameraga LG G4 poole, aga hea on ka OnePlus 2.

Küllap hakkab varsti nende telefonide hind langema ja ehk paraneb aja jooksul ka tarkvara. Seega on üsna reaalne, et umbes kevadel on nii Z5 kui Z5 Compact väga head ja mõistlikud ostud, aga praegu mitte.

Ei, ära osta,

sest hind on kallis, kaamera pole nii hea, kui lubatakse ja tarkvaral on probleeme. Osta kevadel, kui hind on kukkunud ja parem tarkvara ehk väljas.

Sony Xperia Z5 ja Z5 Compact

Sony Xperia Z5
Hind729 €
Müügilküsi poodidest
Võrgud2G, 3G, 4G
ProtsessorQualcomm Snapdragon 810, neljatuumaline
Ekraan5,2 tolli IPS LCD, 1080 x 1920 pikselit
Mälu32 GB, 3 GB RAM, microSD pesa
Kaamera23 MP, 5520 х 4140 pikselit, kontrasti- ja faasituvastusega autofookus, LED-välk, esipaneelil 5,1 MP
ÜhendusedWiFi a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1 A2DP, apt-X, A-GPS, Glonass, USB 2.0, sõrmejäljelugeja
OSAndroid 5.1.1
Aku2700 mAh
Mõõtmed14,6 x 7,2 x 0,7 cm
Kaal154 g
 
Sony Xperia Z5 Compact
Hind599 €
Müügilküsi poodidest
Võrgud2G, 3G, 4G
ProtsessorQualcomm Snapdragon 810, neljatuumaline
Ekraan4,6 tolli IPS LCD, 720 x 1280 pikselit
Mälu32 GB, 2 GB RAM, microSD pesa
Kaamera23 MP, 5520 х 4140 pikselit, kontrasti- ja faasituvastusega autofookus, LED-välk, esipaneelil 5,1 MP
ÜhendusedWiFi a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1 A2DP, apt-X, A-GPS, Glonass, USB 2.0, sõrmejäljelugeja
OSAndroid 5.1.1
Aku2700 mAh
Mõõtmed12,7 x 6,5 x 0,89 cm
Kaal138 g

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.