Sony XZ1 Compacti sisse on surutud palju häid asju

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Fotod: Tanel Meos

Selle telefoni lugu olen vist juba väga palju kordi rääkinud ja peamiselt sel põhjusel, et mulle see lugu meeldib. See algas juba 2014 alguses, kui Sony’l oli julgust valmis ehitada telefon, mille sees oli selle ajahetke võimsaim tehnika, aga telefon ise oli üsna pisike.

Eelnevalt – ja tegelikult tihti siiani – on valem ikka see, et kõige-kõigemad telefonid tehakse pirakate ekraanidega, mida tuleb kahe käega kasutada. Sony Z1 Compactist sai müügihitt nagu ka veidi hiljem järgnenud Z3 Compactist.

Tuli välja, et paljud inimesed tahavad käepärast, umbes 4-tollist telefoni, aga ei taha teha järeleandmisi võimekuses, veekindluses, kaameras. Mobiilioperaatorid aina rääkisid, kuidas Compactid on Eesti ostjate seas väga popid.

Eelmisel aastal puhusid Tokyos aga teised tuuled, mänedžerid leidsid põuest julguse teha uuenduslikke otsuseid ja seega ehitati valmis Compact, mis enam sellele mudelile ei vastanud. Noh, kes see ikka vana asja meelde tuletab. Fakt on, et nüüd ollakse tagasi lätete juures.

Tundub tänapäeval päris tilluke

Sony XZ1 Compact on vinge telefon, mis suuremasse kämblasse päris peitu läheb. 4,6-tolline ekraan tundub tänapäeval päris tilluke. Kui suuremate ekraanide puhul tekib üsna õigustatud soov, et ekraani kataks esikülge äärest ääreni, et neid pagana ekraaniääri telefonil poleks, siis pisemat telefoni on sealt täitsa hea kinni hoida.

Kuigi väike, on siia sisse pressitud kõik, mida Sony oskab ja tahab telefoni panna. Kiibistikuks on praegu parim saadaolev Snapdragon 835, muutmälu on 4 GB. Kuigi 32 GB püsimälu pole liiga palju, saab seda laiendada 256 GB mälukaardiga.

Eriti kiire on telefonis olev andmeside, mis töötab kuni 15. kategooria LTE-s ehk kuni 750 Mbps andmesidet (kiirem muide kui iPhone 8). Ma olen kindel, et mobiilioperaatorite turundusosakonnad on valmis seda vähemalt 5, kui mitte 6 G-ks nimetama.

Foto: Tanel Meos

Omaette teema on 19-megapiksline põhikaamera, mis on parim, mida Sony oskab pakkuda. See ei ole eriti suur samm edasi XZ Premiumist, aga ikkagi märgiline, et ka väike telefon saab sama, mis on antud suurtele. See on üldiselt väga kiire ja täpse autofookusega.

Ainsa veidrusena juhtub vahel nii, et mõnda sellist 19-megapikslist fotot vaadates ja suurendades läheb telefonil sekund või isegi rohkem, et säbruline eelvaate-pilt korralikult 100% peale suurendada.

Sellise tasemega riistvara ei tohiks piltide töötlemisel hätta jääda, nii et pigem tegu võib-olla veel lõpuni optimeeritata tarkvaraga.

Kaamera juures tuleb omaette mainida super-aegluupi, sest ka see Compact teeb nüüd 960 kaadrit sekundis videosid. Jah, nende resolutsioon ja pildikvaliteet pole super, samuti salvestub nii aeglaselt ainult 0,2 sekundit videot. Aga kui tabada see õige hetk, on efekt tore.

Aku kestab ja kestab

Miks väike telefon kehvem on kui suured? On kaks objektiivset ja üks subjektiivne põhjus.

Objektiivselt võttes on väiksemal telefonil väiksem ekraan ja väiksem aku. Nii ka XZ1 Compactil, mille ekraan ei näita täis-HD pilti, vaid 720p – aga see telefoni kasutades küll kuidagi otseselt silma ei hakka.

Kuna ekraanil on vähem piksleid vaja põlema panna, siis kulub tegelikult ka vähem elektrit, mistõttu kestab telefoni 2700 mAh aku üllatavalt kaua. Õigupoolest on ühe parima aku kestvusega telefoniga mida ma kaua näinud olen. Lisame siia veel nutikad tehnoloogiad, mis akut öösel laadides pidevalt 100% ei hoia ja sellega aku eluiga pikendavad, ja saame päris hea tulemuse.

Mis subjektiivselt halvasti on? No eks ikka see, et kas väiksema telefoni ekraanil trükkima ja toimetama nagu suurema peal. Youtube’ist sõltuvuses teismelisele jääb see ekraan ilmselt väikseks, trükkida võib olla ka kitsas, aga äpid nagu SwiftKey aitavad sellisel puhul palju.

Foto: Tanel Meos

Kaheldavate väärtuste kategooriasse võib panna ka kasutajaliidese. Kuigi telefonis on uhiuus Android 8, siis Sony kasutajaliides tundub sellise telefoni jaoks ikkagi liiga kirju.

Kas või tavalise kaamera-rakenduse lahti võtmisel on ekraan täis niipalju tilu-lilusid ja indikaatoreid, et nende vahelt on kitsas pildistatavat näha. Samas on kasutajaliides rohkem maitseasi.

Väikestest üks parim

Sony XZ1 Compact on kindlasti üks kõige parem alla 5-tollise ekraaniga telefon, mis praegu on saada. Ja kuigi tõsine konkurent iPhone SE on ligi kaks korda odavam ning väga hea kasutusmugavusega, ei ole sel Compacti veekindlust.

Jah, osta,

sest see on üks parimaid väiksemaid telefone.

Sony Xperia XZ1 Compact

Võrgud2G, 3G, 4G (LTE Cat 15)
ProtsessorQualcomm Snapdragon 835, 4+4 tuuma
Ekraan4,6 tolli IPS LCD, 1280 x 720 pikslit
Mälu32 GB, 4 GB RAM
Kaamerataga 19 MP, LED välk, ees 8 MP
ÜhendusedWiFi a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, GPS, sõrmejäljelugeja
OSAndroid 8.0
Aku2700 mAh
Mõõtmed12,9 x 6,5 x 0,93 cm
Kaal143 g
Hind599€
Müügiltehnikapoed, mobiilioperaatorid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.