Sony Xperia XZ3: Kas erakordne ekraan toob Sony konkurentidega samale tasemele?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Sony on võtnud enda nutitelefonide lipulaevade arendamisele väga kindla lähenemise. Möödunud sügisel tuli välja Xperia XZ1, tänavu aprillis jõudis poelettidele Xperia XZ2, selle kuu alguses jõudis meieni XZ3 ning tõenäoliselt vaid kuus kuud hiljem võib paadunud fänn selle juba uuema mudeli vastu välja vahetada.

Xperia XZ3 peaks Sony positsiooni nutitelefonide maailmas natukenegi tõstma suuta, eriti selle OLED ekraaniga – esimene Sony telefon, millelt sellise leida võib. Välimuse ja hinna poolest kuulub telefon tõesti teiste tippklassi tegijate juurde, kuid kas ainult sellest piisab?

See näeb tõesti hea välja

XZ3 6-tolline (1440 x 2880) 18:9 ekraan toob Sony OLED tehnoloogia esmakordselt tootja nutitelefonideni ja näeb tõesti suurepärane välja. Alumiiniumist raam ümbritseb klaasist (Gorilla Glass 5) korpust ning annab telefonile peale vaadates ja käes hoides tõelise premium-klassi tunde.

Samuti on XZ3 säilitanud Sony’le omase IP68 vee-ja tolmukindluse, kuigi kriimude vältimiseks oleks ümbrise hankimine siiski soovituslik.

Tagaküljelt leiab 19-megapikslise kaamera, mis on praktiliselt eelmise mudeliga identne. Uuenduse on saanud aga esikaamera: 13-megapikslit võrreldes XZ2 5-megapikslise kaameraga.

Kaamera all, täpselt telefoni keskel, asetseb sõrmejäljelugeja. Veidra ja ebamugava paigutusega harjumine võtab tõenäoliselt omajagu aega.

Hea sooritus ei piirdu vaid välimusega

Sony uue lipulaeva hinnaks on Elisa veebipoes 800 eurot. Nagu ennegi mainitud sai, toob see telefoni teiste tippklassi tegijatega samasse hinnaklassi. Välimuse osas ei jää Sony Xperia XZ3 tõenäoliselt kellelegi alla ning tegelikult ei ole sel probleeme ka jõudlusega.

Qualcomm Snapdragon 845 ja 4 GB muutmälu jooksutavad mänge ja rakendusi pea veatult ning hangumist ma selle telefoniga ei kogenud. Samuti on 64 GB sisemälule võimalik juurde liita mälukaart.

Reklaamitud helikvaliteet on samuti täiesti olemas ning Sony Dynamic Vibration võimalusega on võimalik telefon väikse kõlari kombel vibreerima panna – kui selleks soov peaks tekkima.

Hoolimata veidi suuremast akust jääb uue Xperia energiatarbimine tänu suurele ja säravale OLED-ekraanile siiski konkurentidega samale tasemele ning väga aktiivsed kasutajad peavad tõenäoliselt enne päeva lõppu kas energiasäästule lülituma või telefoni näiteks laadimisalusele jätma.

Sony on hüljanud 3,5 mm kõrvaklappide pesa ning selle asemel on lisaks Bluetoothile võimalus kasutada Type-C-3,5 mm üleminekut karbist leitava dongle’i näol.

Probleemid algavad kaamerast

Võimsuse, hinna ja välimuse poolest võiks Xperia XZ3 konkureerida teiste tippklassi tegijatega ning tänu oma suurepärasele ekraanile (see on tõesti hea, päriselt) paljudele ka koha kätte näidata. Kahjuks on Sony otsustanud XZ3 kaamera jätta suures mastis samaks, mis eelmisel mudelil. Tegelikult tutvustati XZ2 19-megapikslist kaamerat esimest korda XZ1 mudelil.

Sony kasuks räägib 4K HDR kvaliteediga video filmimise võimalus ja samuti on Sony lipulaevade üheks trumbiks on alati olnud 960 fps slow motion filmimine, mis töötab XZ3 puhul kahjuks ainult väga heas valguses ning laguneb täielikult kas või keskmises valguses filmides.

Sony on XZ3 kaamerat täiustanud ümbertöötatud menüüde ja uute režiimide näol, mis annavad pildistades tõesti palju erinevaid valikuid. Sellest hoolimata jääb ühest 19-megapikslisest kaamerast väheks, et piltide kvaliteeti näiteks Huawei, Apple’i ja Samsungi tippklassi kaameratega võrrelda.

Heas valguses tehtud piltide kvaliteet, värvide ja detailide tase on täiesti rahuldav. Kahjuks kaotavad pildid keskmise ja halva valgusega pildistades suure osa enne kirjeldatud omadustest ning optilise suumi asemel on vaid digitaalne variant, mis aga kriitikat üldse ei kannata.

Sony Xperia XZ3 kaamera on täiesti rahuldav, kuid kas selles hinnaklassis peaks rahuldavaga leppima?

Pisivead otsustavad asja

Lisaks kesisele kaamerale mainisin enne veidra paigutusega sõrmejäljelugejat, mis peaks asetsema tegelikult seal, kus on kaamera. Seetõttu läheb näpp tihti kõigepealt kaamerale ja libiseb siis kohmetult allapoole oma õige sihtkohani.

Sony on Xperia XZ3 jaoks loonud Side Sense’i, mis peaks 6-tollise ekraaniga telefoni ühe käega kasutamist lihtsustama. Kaks korda telefoni küljele koputades avaneb väike menüü, mis esitleb kiirelt kõiki tihedalt kasutatud rakendusi.

Side Sense abimehe tööle saamine võtab tihtipeale mitmeid sekundeid ja katseid aega, muutes funktsiooni praktiliselt kasutuks.

Lisaks on menüüdes liiklemise lihtsustamiseks võimalik ekraani serval üles või alla tõmmates kiiresti tagasi liikuda. See kõik kõlab teoorias hästi, kuid tegelikult tähendab see, et tihtipeale kaob näiteks veebileht eest, sest su pöial liikus natuke ekraani servas.

Samuti ei tööta Side Sense alati ning vahel hüppab pisike avamenüü ette just siis kui seda vaja pole. Tegelikult kulus sellele ekraaniservale koputamisele enamjaolt rohkem aega kui lihtsalt Home-nupule vajutamine aega oleks võtnud. Mitte kuigi aegasäästev.

Kellele see telefon mõeldud on?

Sony Xperia XZ3 on kohati naljakas telefon. See on esmapilgul kõige ilusama disaini ja ekraaniga telefon, millega Sony on suutnud välja tulla, kuid telefoni kasutades tekkis küsimus – kellele see mõeldud on?

Parima kaamera, hinna ja kvaliteedi suhte või – see on nüüd maitse küsimus – parema sõrmejäljelugeja asetuse ning kasutajaliidese jaoks tuleks siiski teiste tootjate poole pöörduda. Samuti ei ole ma kindel, et suurepärane ekraan ja veidi parem esikaamera õigustavad XZ2 kasutajal uuema mudeli ostmist.

Ainsaks sihtgrupiks jäävad inimesed, kes tahavad telefoni peamiselt suurepärasel ekraanil videote vaatamiseks või mängimiseks. Kahjuks tunnen, et sellest praegusel turul lihtsalt ei piisa.

Eriti mõeldes asjaolule, et juba järgmise aasta alguses avalikustab tootja tõenäoliselt uue mudeli Xperia XZ4, millelt leiame (kuulujuttude kohaselt) juba uuema Snapdragoni kiibistiku, teistele tootjatele sarnaselt 4 kaamerat ja muude uuenduste seas ka 5G võimekuse.

Ei, ära osta,

sest selle telefoni hind lihtsalt ei õigusta end konkurentidega ega varasemate mudelitega võrreldes.

HindElisa veebipoes 799€
Ekraan6 tolli (2880 x 1440 pikslit), P-OLED,
Mõõtmed/kaal158x73x9,9mm, 193g
KiibistikQualcomm Snapdragon 845
Mälumuutmälu 4GB, sisemälu 64GB, mälukaardi lisamise võimalus
Kaameratagumine 19 MP, 960FPS aegluubis video (FHD), 4K HDR video, eesmine kaamera 13 MP
Aku3300mAh,
OSAndroid 9 Pie
Ühendused3.1 USB-C, wifi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, NFC, GPS, LTE-A Cat18

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.