Sony Xperia XZ1 on küll hea telefon, aga kas piisavalt, et ostu täna õigustada?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Järjekordne sügis, järjekordne uus Sony mudel: seekord nimega XZ1. Varem oli asi lihtne,  Z-seerias tähistas number tähe taga uut mudelit. Nüüd on Sony’l lisaks olemas X tähisega mudelid ja viimase põlvkonna omad kannavad XZ tähekombinatsiooni.

Sellised nimede tähistused võivad üpris kergelt eksiteele viia, et mis mudel millele järgneb. Nii et selguse huvides olgu teada, et XZ1 on järglane XZ ja XZs mudelitele, aga oma sisult sarnaneb võimsama XZ Premiumiga.

Sony on jätkanud vanadelt mudelitelt tuttava disainikeelega ja nende omavaheline eristamine esmapilgul nii kerge polegi. Ent mis siis teisiti on? Välimuse puhul paistab esmalt silma uue mudeli silindrit meenutav korpus, mis nüüd on oluliselt ümaramate külgedega ning tehtud ühest metallitükist. Olgugi et metall teeb telefoni päris libedaks, on tänu kujule seda siiski mugav käes hoida.

Korpusele mahuks suurem ekraan

Ehituskvaliteedile pole üldiselt midagi ette heita – sellest õhkub kvaliteeti. Telefoni suurus aga jätab veidi soovida, sest arvestades korpuse mõõtmeid, võiks sinna mahutada 5,2-tollise ekraani asemel tegelikult 5,5-tollise ekraani.

Ekraanist veel rääkides, on Sony sellele mudelile toonud teleritelt tuntud HDR-tehnoloogia, mis peaks oluliselt videote pildi- ja värvikvaliteeti parandama. Praegusel hetkel kasutavad seda võimalust ära Netflix ning Amazon Prime’i videoteenus. HDR ekraan oli ka XZ Premiumil, aga mitte XZ-il ja XZs-il.

Huviga ootasin sõrmejäljelugeja kasutamist, mis Sonydele omaselt on paigutatud telefoni küljele. Mäletan, et kui alles sellise lahendusega turule tuldi, ei olnud nende täpsus väga kiita ja eksimusi oli rohkem, kui oleks tahtnud. Õnneks XZ1-l selles osas mingeid probleeme ei esinenud, sõrmejäljetuvastus toimis laitmatult.

Tippmudelile kohaselt leiab Sony telefonist ka vastavad komponendid ja jõudluse. Kasutusel on uusim Snapdragoni põlvkonna protsessor 835 ning tänu sellele toimetab XZ1 igati nobedalt ja krapsakalt. Ka mäluruumiga ei ole koonerdatud, standardse 32 gigabaidi asemel on salvestusruumi kaks korda rohkem ehk 64 gigabaiti.

Seest leiab nii üllatuse kui ka pettumusi

Kõige selle jaoks on telefonil kasutada 2700 mAh mahutavusega aku, mis paneb küsima, et kuidas XZ1 sellega toime tuleb? Vägagi hästi, on lühike vastus. Tõenäoliselt on see energiatõhusa protsessori ja uusima Androidi versiooni omavahelise ladusa koostöö tulemus, mis testimise ajal tugeva poolteist päeva vastu pidas.

Suurima kulmu kergitusi osaliseks saab aga asjaolu, et telefon tuleb juba karbist võttes uusima Androidi 8.0 versiooniga. Sellega saavad uhkeldada hetkel vaid vähesed telefonimudelid lisaks Google’i omadele. Sony on üldse oma kasutajaliidesega head tööd teinud ning tänu mittevajaliku välja rookimisele jõuavad sinna uuendused üsna kiiresti. Loodetavasti edaspidi ka XZ1-le.

Aja hambusse tundub olevat jäänud XZ1 teavituste süsteem. Kuvatavate teadete jaoks võiks olla võimalus lukustusekraan nende saabudes, või telefoni ennast tõstes, äratada. Sellist funktsiooni menüüs sobrades aga silma ei hakanud. Seega peab leppima väikese tulukesega ekraani ülemises servas, mida pahatihti ei märka.

Kaameraid on veidi täiustatud, kuid  sisuliselt on tegu XZ Premiumi mudelilt pärit kombinatsiooniga. XZ Premium osales ka Geeniuse kaamerate testis, kus ta kõige paremaid tulemusi ei näidanud. XZ1 on olemas ka võimalus videosid filmida 960 kaadrit sekundis. Küll ei saa seda teha pikemalt kui umbes 0,2 sekundit ehk saab aegluubis kuni viissekundilise klipi.

Uus mudel, uued trikid

Uute kasutajate huvi äratamiseks reklaamib Sony XZ1 juures funktsiooni, millega saab 3D kujundeid luua. Sellega on võimalik lisaks nägudele ka toitu ja muid objekte salvestada.

Neid meistriteoseid saab seejärel näiteks sotsiaalmeedias jagada või ka välja printida. Enda kogemusest võin öelda, et korraliku tulemuse saamine nõuab kõvasti harjutamist ning mitmeid proovimisi. Tegu on küll lõbusa lisaga, kuid tõenäoliselt unustab tavakasutaja selle olemasolu pärast paari kasutuskorda.

Nüüd aga kõige tähtsama juurde. Kui praegu XZ1 poodi ostma minna, tuleb selle eest letile laduda 700 eurot. Kas Sony uus telefon on seda väärt? XZ1 puhul on justkui tehtud mitmeid uuendusi, ent neist ükski pole piisavalt kõnekas, et sellist summat välja käia. Vähemalt praegu. Arvestades üldisi trende, soovitan paar kuud oodata, sest eeldatavasti on XZ1 hind siis taskukohasem. Kel aga kihk kindlasti Sony telefon soetada, võiks XZs-i poole vaadata, mille saab juba kätte 500 euroga.

Ei, ära osta,

sest see ei erine eelmisest mudelist oluliselt ja hetkel on selle hind liiga kõrge. Mõistlik on paar kuud oodata.

Sony Xperia XZ1

Hind699 eurot
Mõõtmed148 x 73,4 x 7,4 mm
Kaal155 grammi
Ekraan5,2-tolli IPS LCD, HDR-tehnoloogia
Resolutsioon1080 x 1920 pikslit (424 ppi)
KiibistikQualcomm Snapdragon 835 MSM8998
GraafikakiirendiAdreno 540
Mälu4 GB muutmälu, 64 GB sisemälu + mälukaart kuni 256 GB
KaameradTaga 19 mpx, ees 13 mpx
Aku2700 mAh
OS versioonAndroid 8.0 Oreo
MuuIP68 veekindlus

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.