Sony uus telefon X on hea, kuid liiga kallis selle kohta, mida ta pakub

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
xperia_x_foto_ronald_liive.jpg

Paar kuud tagasi esitles Sony uusi Xperia X seeria nutitelefone. Uued telefonid vahetavad välja Z-seeria ning märgib uut ajajärku Sony telefonides. Kui Z-i puhul ajas Sony taga tippklassi ning jõudlust, siis X puhul piirdutakse vähemaga. Ja kuigi X ei ole enam nn lipulaev või tippklassi telefon, siis Geeniuse test näitab, et tegu on siiski hea telefoniga.

Väikesed muudatused korpuses teevad käsitlemise mugavaks

Esimese asjana jääb silma korpus. Hoolimata sellest, et disaini osas on korpus väga sarnane eelkäija Xperia Z seeria telefonidega on sel tehtud paar muudatust, mis teevad käsitlemise mugavamaks. Kõige suuremaks uuenduseks on klaasist tagakorpuse asendamine alumiiniumiga, mis jätab mulje, et telefon on vastupidavam. Tänu alumiiniumist korpusele ei teki enam kartust, et telefoni mahakukkumisel läheb korpus nn ämblikuks. 

Samuti on väikseid muudatusi tehtud telefoni servadele, mis on nüüd veidi rohkem ümaramad. Taaskord teeb see telefoni käsitlemise mugavamaks. 

X-i paremal serval asub sisselülitamise nupp, volüüminupud ning kaameranupp. Neist esimesse on peidetud sõrmejäljelugeja, mis töötab väga kiirelt ning täpselt. Testi käigus ei juhtunud kordagi, et telefon ei oleks sõrmejälge ära tundnud. 

Küll aga võib mõne kasutaja jaoks negatiivsena tunduda see, et sõrmejäljelugeja kasutamiseks peab vajutama sisselülitamisnuppu ehk ei piisa vaid sõrme asetamisest selle peale. 

Sonylikult hea aku

Üks asi, mis on X-il jäänud eelkäijaga samaks, on väga hea kestvusega aku. Sony on üks väheseid telefonitootjaid, kelle telefonid peavad ühe laadimisega isegi suure kasutuse juures väga pikalt vastu. Kuna akukestvus oleneb suuresti kasutusest, siis on väga raske öelda, kui kaua X-i aku sinul vastu peab. Mina sain ühe päevaga hakkama niimoodi, et kordagi ei tekkinud vajadust telefoni keset päeva laadida.

Mida ma saan lubada on see, et võrreldes teiste tootjate tippklassi telefonide akuga teeb antud mudel neile silmad ette. Ja veel: kui varasematel aastatel on Sony telefonidega ilmnenud ülekuumenemist, siis käesoleva testi käigus ei tundnud kordagi, et telefon oleks läinud ebameeldivalt kuumaks. 

Kasutajaliides on veidi puhtam 

Kasutajate rõõmuks on Androidi telefonide tootjad jõudmas arusaamale, et Androidile ei pea lisama erinevaid tarkvaralisi vilesid ja kellasid. Ärge nüüd saage valesti aru, Sony on endiselt Androidi mudinud endale meelepärasemaks, kuid võrreldes aastatetaguse olukorraga on operatsioonisüsteem juba märgatavalt puhtam ja kasutajasõbralikum. Kui kasutajaliides ei peaks meeldima, siis saab selle mõne Play Store'is oleva äpiga ära muuta meelepärasema vastu. 

Hoolikalt otsides leiab ka mõne miinuse

Tunnistan ausalt, et Sony Xperia X ei ole perfektne telefon, kuid suuri miinuseid mina sellelt telefonilt ei leidnud. Kui miinuseid väga otsida, siis saab küsida, et miks kasutab Sony veel endiselt vaid Full HD resolutsiooniga ekraani. Samas ei saa öelda, et ekraanilt lehvitaksid vastu suured pikslid, mis kriibivad silma. 

Suurim tagasiminek ja puudujääk on vee- ja tolmukindluse kaotamine. Seni on Sony juba aastaid teatanud uhkusega, et nende telefonid on tolmu- ja veekindlad. Sel korral on need omadused olemas vaid kallimal Xperia X Performance mudelil. 

Viimane miinus, mis mulle silma jäi, oli seotud kaameraga. Facebooki ja Instagrami jaoks on kaamera piisavalt kvaliteetne. Probleeme tekkis hübriid-autofookuse funktsiooniga, mis ei toiminud alati oodatult. Selle kasutamiseks peab ekraanil toksama objektil mida soovitakse jälgida ning edasise teeb ära tark algoritm, mis jälgib valitud objekti ning teravustab sellel automaatselt. 

Testi käigus juhtus paari korral, kus telefon kaotas objekti ära või poole peal viskas objekti ümber tekkiva fookuskasti hoopis teise objekti ümber. 

Kokkuvõte

Võrdleme korraks X-i mulluse Z5 Compactiga, mis maksis müügile jõudes sama palju. X-il on protsessor aeglasem, kaamera jäädvustab videot kehvema kvaliteediga ning ära on kaotatud vee- ja tolmukindlus samas on ekraan parema resolutsiooniga. Siin peab nüüd igaüks ise otsustama, milline väljatoodud omadustest on tema jaoks kõige olulisem.

X-i kasutades ei jäänud kordagi muljet, et ma kasutaks telefoni, millel ei ole kõige kiirem protsessor. Kõik äpid jooksutas ilusti ära ning mingit takerdumist ei märganud. Kõik on justkui okei, kuid mitte perfektne ega ka mitte ideaalne. 

Saan aru, et Sony ei ole üritanudki teha tippklassi telefoni ning sellest tulenevalt ei leia telefonilt USB-C laadijat ega Sony firmamärki ehk vee- ja tolmukindlust. 

Kahjuks ei saa ma hetkel X-ile anda positiivset ostusoovitust. See on hea telefon, kuid 599 euro eest saab poest juba märksa paremate näitajatega telefoni. Näiteks Nexus 6P, iPhone 6, Samsung Galaxy S6 Edge+, iPhone SE… Need telefonid on sisu poolest Sonyst üle ning igaüks mingil moel parem, nii et kätt südamele pannes saame öelda, et kui me endale telefoni ostaks, siis valiks me need Sony asemel. Aga kui Sony hind kukuks (mida ta kindlasti veel selle aasta jooksul teeb), oleks jutt ilmselt teine.

Muide, valikus on olemas ka vee- ja tolmukindlust tagav Xperia X Performance mudel, mille hind algab 699 eurost ning soodne Xperia XA, mis maksab 299 eurot. Aga kuna need veel testi pole jõudnud, siis saame neist kirjutada edaspidi.

Ei, ära osta,

sest Sony Xperia X ei ole oma praegust müügihind (599 eurot) väärt. X tasub endale osta alles siis, kui selle hind langeb 200 euro võrra.

Sony Xperia X

Mõõtmed14,3 x 6,9 x 0,79 cm
Kaal153 g
EkraanIPS LCD 5-tolline Full HD (1080 x 1920)
OSAndroid 6.0.1 (Marshmallow)
RAM3 GB
Sisemälu32/64 GB, laiendatav microSD abil
Kaamera23 MP
Selfikaamera13 MP
Hind599 €
Saadavusküsi poodidest

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.