Sony uued WH-1000XM2 klapid on hoolimata jubedast nimest reisimiseks parimad

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Aasta alguses panime endale pähe Sony MDR-1000X kõrvaklapid, millede heli ja müraeemaldus pakkusid nauditavat muusika või helikuulamiskogemust. Nüüd on Sony turule tulnud klappide järeltulijaga WH-1000XM2, mis naudingut veelgi suurendavad.

Kell on miski pool kolm öösel kusagil Hispaania ja Riia vahelises lennukoridoris. Uni on suur, sest lendamisele eelnenud seitse tundi lennujaamas koos lennu edasilükkamistega kulutasid närve. Võtan vastu stjuardessilt tellitud võileiva ning hammustan oma väsimuse ja frustratsiooni läbi singi, juustu ja salati. Üle vahekäigu ärkab laps, kes viis minutit tagasi uinus ning jätkab kisa.

Ma ei teadnud, et pisikesed aastased lapsed jaksavad nii kõvasti kisada. Ja nii kaua. Täpsemalt viimased pool tundi, sest just siis lennuk õhku tõusis. Lõpetan võileiva. Võtan kotist uhiuued, vaid mõni nädal varem IFA tehnoloogiamessil välja kuulutatud Sony WH-1000XM2 müraeemaldusega kõrvaklapid ja panen need pähe. Lapse, nüüd juba kiljumiseks arenenud nutuhoog vaibub veidi. Lülitan klapid sisse.

Ja maailm muutub

Nüüd kaob kiljumine sootuks, sumbub enne kuulmist seganud ja nüüd vaikseks sahinaks taandunud mootorihelidesse. Paar viibet telefoniekraanil ja seegi sahin vaibub, lennuk muutub suvisesse metsa üles seatud telgiks, mille katusele trummeldab vaikset vihma, mis annab aimu kaugusest lähenevast äikesetormist.

Olgu, mitte päriselt, vaid heliliselt. Iste on endiselt sama ebamugav kui on kõik lennukiistmed. Püüan selle rahustavate helide kombinatsiooni saatel magama jääda.

Hetkeks vist õnnestub, kuna ärkan selle peale, kui stjuardess mulle õlale koputab. Katan peoga oma parema kõrva. Klapid lülitavad telgi ja metsa välja ning lasevad sisse mootorimürast tiine lennukisalongi. Jep, laps kisendab endiselt.

See on vaid üks episood, kus olen Sony inseneride suurepärast müraeemaldust mõttes kiitnud. Samal varahommikul Riia lennujaamas pingil tukkudes, Tallinn-Tartu bussis, jutuvadast pungil kontoris, kruiisilaeva salongis – need on vaid mõned kohad, kus olen klappe edukalt kasutanud ning pole pettunud.

Uuendusi on, aga vähe

Olemuselt on WH-1000XM2 eelkäijale vägagi sarnased, kui mitte arvestada veelgi inetumaks muutunud mudelinumbrit. Klappidel on suurepärane müraeemaldus ning võimalus kasutada klappide väliskorpusel olevaid mikrofone, et vajadusel välisheli sinu kõrvu tuua.

See ongi mõeldud näiteks selleks, kui soovid kellegiga ilma klappe peast võtmata kõneleda, kuulda olulisi teateid lennujaamas ja lennukis või lihtsalt teada mis sinu ümber toimub. Muide, seda teevad klapid suhteliselt intelligentselt.

Nimelt võib Ambient Sound funktsiooni aktiveerides kuulda vaid valjemaid helisid ehk seda, kui keegi otse sinu poole pöördub, kõlab kesmisest valjem teavitus lennujaamas või muu heli, mis ümbritsevast foonist eristub.

Erinevalt eelmisest mudelist on uute klappide sisse ehitatud rõhuandur, mis lennukis olles õhu rõhku mõõdab ning vastavalt sellele heli kvaliteeti timmib. Tõsi, mina pole paari lennureisi jooksul veel muutuseid märganud, aga ehk on tegemist funktsiooniga, mis ongi nii hea, et selle töötamist ei peagi märkama. Või on tegu turundusosakonna jutuga…

Puutetundlik helitugevus

Klappidel on toredaid funktsioone veelgi. Parem kõrvaklapp on nimelt puutetundlik. Kui sellel üles alla libistada, muudad helitugevust. Edasi tagasi libistades vahetad lugusid. Sõrme paremal kõrval hoides saad suhelda oma seadmes elava nutiassistendiga ja nagu öeldud, terve käe klapile asetamise järel vahetatakse hetkeks müraeemaldus välismikrofonide heliga, et ümbritsevat kuulda.

Kui klappide eelkäijal oli funktsiooniga probleeme, siis uutel WH seeria klappidel on puutepind juba tundlikum ning enam ei pea kolm korda toksima, et õiget tulemust saada.

Tõsi, vahel on see liigagi tundlik, näiteks diivanil pikutades ja paremat klappi vastu patja keerates aktiveeris see aegajalt iPadis oleva Siri. See muutus lõpuks üpriski tüütuks, kuid näiteks teisest kangast voodilinadega seda katset korrata ei õnnestunud.

Ma ei tahaks väga rääkida klappide helist, kuna see on koht kus iga inimese arvamused lahku lähevad. Minu arvates on klappide heli hea. Madalad, keskmised ja kõrged on parajalt tasakaalus, kuid kui kuulaja jaoks miskit häirivaks muutub, saab kõrvaklappidega ühilduvast mobiiliäpist alati ekvalaiseri sisse lülitada ning endale sobiva heli paika timmida.

Äpil on veel mõni omadus – selle abil on võimalik muuta müraeemalduse ning ümbritseva heli tasakaalu ning kasutada ruumilise heli simulaatorit, mis paneb sind tundma, nagu heli tuleks ühest viiest kõlarist – funktsioon, millele mina pole veel adekvaatset kasutust leidnud.

Aku kestab mitu hooaega

Miinustest hoolimata on klapid aktiivsele helide kuulajale suurepärane ost. Müraeemaldus tõrjub ümbritsevaid helisid enam kui edukalt ning kuulatav sisu kõlab Sony klappidest puhtalt, sügavalt ja tõetruult.

Klappide, kirjade järgi kuni 30 tundi kestev aku õigustab end pikkadel sessioonidel edukalt – minul õnnestus nendega ära vaadata kaks “Stranger Thingsi” hooaega ning saada klappide akutase medium tasemele.

Tõsi, seadme hind, (umbes 399 eurot) on kõrvaklappide kohta üsnagi arvestatav investeering, aga inimesele, kes palju ringi liigub, viibib tihti lärmakas keskkonnas ning soovib kuulata suurepärase kvaliteediga heli, tasub ost end kindlasti ära.

Jah, osta,

sest klapid toimivad koos müraeemaldusega kvaliteetsete maailmast isoleerijatena, võimaldades kuulata hea kvaliteediga sisu, ilma et need väsitaksid.

Sony WH-1000XM2

SisendidMicro USB (laadimiseks), stereo helisisend
Sagedusvahemik4 Hz-40,000 Hz (üle Bluetoothi 4 Hz-40,000 Hz)
Ühenduvusheliülekanne juhtmega (3,5mm pistik), Bluetooth, NFC kasutamine kiireks ühendamiseks
Akulaadimisaeg umbes 4 tundi, tööaeg 30 tundi, ilma müraeemalduseta 38 tundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.