See ilus karp Soomest on tegelikult tark ruuter, mis moodsat kodu kaitseb

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Ruuter, mida ei pea kodus ära peitma. Fotod: Hans Lõugas

Tunnistan ausalt, et ruuterid – need karbikesed, mis koju tulevast kaablist kõigile internetirõõme jagavad – tekitavad minus keskmisest inimesest rohkem elevust. Aga selles artiklis on juttu karbikesest, milles on päriselt ka uudisväärtus.

Kaks aastat ootamist

F-Secure Sense on kaua tehtud kaunikene. Seda masinat oleme vist testi oodanud kõige kauem üldse. Soome peakorteriga rahvusvaheline IT-turvafirma F-Secure teatas lausa kaks aastat tagasi, et on valmis teinud ühe masina tõeliselt moodsasse koju. See on ruuter, mis oskab tavalise internetijagamisele lisaks ka kodu turvata. Olgu, andsime tellimuse sisse, et esimeste proovijate seas olla. Möödus nädalaid, kuid, terve aasta, aga Helsingist tuli ainult kirju sisuga “otsustasime teha parem hea asja, kui et selle kiiresti valmis saada”.

Sel suvel jõudis Sense’i tootearendus lõpule ja uus ruuter saadeti välja eeltellijatele ja pandi müüki.

Ka välimus loeb

Enne sisu juurde asumist välimusest. Firma enda jutt algusest peale on olnud see, et nemad tahavad teha teistsuguse väljanägemisega seadme. Tõsi ta on, et ruuter on üldjuhul hall ilmetu karp, mida “ilustab” ainult mingi suurfirma logoga kleeps. Kõrgema otsa ruuterid on miskipärast disainitud hoopis ulmelisteks. Näiteks Linksysi muidu igati võimekas WRT3200 on ikkagi väga kandiline ja Asuse AC5300 on ikka no täielik futuämblik.

Normaalne inimene peidab sellise masina kuhugi kappi või teleka taha ära, et seda kunagi vaatama ei peaks. Sellel võib olla muide otsene mõju ruuteri wifile – ära “peidetud” ruuterist ei pruugi signaal nii hästi kodus levida kui avatud kohas olevast masinast. Teise asjana võiks arutleda, et äkki võiks ruuteri küljes olla ka vaadata midagi praktilist peale närviliselt vilkuvate LED-tulukeste?

Sense’i puhul on saadud skandinaavialikult malbe disainiga tulemus. See on piisavalt neutraalne, et ta ei hakkaks oma kirevate värvidega sisekujunduses silma. Samas pole ta lihtsalt ilmetu hall karp. Ja mis kõige tähtsam, ruuteri küljes on informatiivne displei, mis näitab kellaaega, kui just ruuteril pole põhjust häiret anda.

Karp näitab ühel küljel kellaaega nii malbelt, et see tundub fotol lausa fookusest väljas olevat. Tegelikult ei ole.

Tõsi, sellel jäta-ruuter-kodus-nähtavale-kohale kontseptsioonil on üks miinus. Wifi või mitte, ruuteri külge peab ühendama vähemalt kaks kaablit, üks voolu ja teine välisühenduse jaoks (vt artikli avapilti). Nii et isegi kui Sense sobiks täitsa ilusti elutuppa raamaturiiulile, ähvardavad kaablid ilusa mulje rikkuda. Kui riiuli taga on augud, mille kaudu kaablid peidetult ruuterini vedada, siis võiks see sobida.

Uuendus: ruuter kaitseb koduseid seadmeid

Sense’i põhiline uuendus seisneb selles, et peale oma põhitöö (interneti jagamise) on seadme sisse pandud ka kaitsefunktsioonid.

See siin on kiirtest ja ei pretendeeri täielikult analüüsile Sense’i võimete kohta koduse võrgu perimeetrikaitsel. Aga teoorias lubab tootja, et ruuter suudab:

  • kaitsta interneti sirvimist (kahjulikke URLe ei avata)
  • blokeerida viiruste allalaadimist internetist
  • blokeerida zombistumist või kaugjuhtimist (kui mõnes Sense’i võrgus olevas seadmes juba on viirus või pahavara, siis blokeerib ruuter selle püüded juhtserveriga ühenduda)
  • käitumispõhine DeepGuard kaitse eri tüüpi pahavara ja isegi nullpäeva haavatavuste vastu (nt kui mõni programm üritab muuta Windowsi registrisätteid või süsteemiseadeid)
  • internetipanga andmete kaitsmine Windowsiga masinates
  • asjade interneti (IoT) seadmete võrguliikluses ohtude tuvastamine

Mõned neist – nagu nullpäeva haavatavuste vastane kaitse – tunduvad üsna kõvad lubadused, aga nende proovile panekuks polnud meie toimetuses ressursse. Lihtsamate asjade puhul on tõesti näha, et need toimivad. Kui Sense’i võrgus olles sirvida mõnda pahavarafaili, avaneb brauseris hoopis ruuteri hoiatusteade.

Oluline ära märkida ka see, et kõike eelnevat ei suuda Sense teha mitte üksi ruuterina, vaid selleks tuleb ka koduvõrgus olevasse arvutisse ja telefoni paigaldada Sense äpp: toetatud on Windows ja Android. Äpid tulevad hinna sees kaasa, sellest tuleb juttu allpool. Kuigi ka iPhone’i jaoks on olemas äpp, siis see on mõeldud ruuteri juhtimiseks, mitte telefoni turvamiseks (sellega saab iOS isegi hakkama).

Aga põhitöö?

Sense’i põhiülesanne on ikkagi olla ruuter. Siin on masina võimed üsnagi ootuspärased. Karbi tagaküljel on üks gigabitine port internetiühenduseks ja kolm gigabitist kohtvõrgu porti ning USB 3.0 port, aga sinna praeguse seisuga mingit võrguketast panna ei saa.

Wifi kiirgab välja nii ac- kui vanemate standardite järgi ja nii 2,4- kui ka 5-gigahertsisel sagedusel. F-Secure ütleb wifi kohta, et see vastab klassile “AC1750”, mis peaks lubama kõrgema sageduse puhul ühendust kuni 1300 Mbps. Praktikas mõõtis sülearvuti väiksema numbri, 878 Mbps, mis on normaalne. Wifi-signaale edastavad ja püüavad neli antenni, mis on ruuteri sisse ehitatud.

Lisaks on ruuteril Bluetoothi tugi, mis on mõeldud selleks, et esmakordsel käivitamisel ruuterit telefonist seadistada. Üleüldse on seadistus- ja halduspool Sense’il üllatavalt mõnus ja arusaadav, millele ei saa hästi vastu ei Linksys, Asus, Zyxel, Huawei ega teised.

Asja teine pool on, et lihtsusega ohverdatakse veidi funktsionaalsust. Näiteks on olemas lihtne portide suunamine, aga mitte keerulisemad võimalusi oma kohtvõrgu seadistamiseks.

Aga tänu sellele, et ruuterit saab juhtida telefonist, teeb üks väike mugavusnõks elu palju turvalisemaks. Tarkavara tuleb uuendada, see on dogma, aga kes viitsib regulaarselt oma ruuteri admin-paneeli sisse logida või veel hullem, selle tootja kodulehelt uut püsivara otsida? F-Secure’i äpp aga ütleb kohe telefonis, et aeg tarkvara uuendada.

Kokkuvõte

Esialgu tundub Sense’i juures kõige nõrgem koht hind. Asi ise maksab 200 eurot, mis on koduruuterite maailmas ikka päris kõrge klass. Aga see pole veel kõik: esimene aasta saab Sense’i rahulikult kasutada, edasi tuleb kaitsefunktsionaalsuse eest maksta 118,80 eurot aastas (9,9 eurot kuus).

Kas see on kõik seda raha väärt? Kui võtta seda lihtsalt ühe ruuterina, siis vist mitte. Põhimõtteliselt saaks F-Secure’ilt sarnase turvatarkvara arvutitele/telefonidele ka eraldi osta, hind kuus võib tulla sarnane. Aga esiteks on aga siis vaja osta koju ikka eraldi ruuter. Teiseks ei kaitse selline ühe seadme tasemel turvamine kodus neid asju, mis ei tööta tavalise Windowsi-Androidiga. Tõsiasi on see, et üha rohkem vidinaid meie kodus on internetti ühendatud ja need on ohtlikud kas meile endale, meie andmetele või ülejäänud maailmale (mäletate, mullu sügisel võttis “rösterite” botnet maha suure osa internetist?).

Kui nii kalkuleerida, siis Sense’i ostmine makes sense ehk tundub juba päris mõistlik. Lõpuks on tegu turvatootega inimesele, kelle kodus on palju internetti ühendatud seadmeid, samas ei taha või oska ta ise olla süsteemiadministraator ja võrguturvalisuse ekspert.

Lisaks aitaksid ostuotsusel kaalukaussi allapoole suruda veel paar asja, mida tootja lubab varsti ära teha. Nimelt plaanib F-Secure Sense’i sisse tulevikus ehitada mõned lisavõimalused: VPNi kaudu anonüümse surfamise, IoT seadmete reputatsioonil põhineva kaitse, vanemlikud kontrollimeetmed internetikasutuses ja külalis-wifi kaitse. Need looks juba päris positiivse pildi.

 

PS. Muide, Sense’i taoliste turvaliste ruuterite turg on silmnähtavalt tärkamas. Sarnast asja lubab teha Bitdefener Box, aasta alguses CESil sai näha omapärast palli Norton Core ja disaini mõttes kõige veidram on BullGuard Dojo. Kui neist mõni Eestisse jõuab, võtame vaatlusse.

Jah, osta,

kui sul on kodus rohkem internetti ühendatud asju kui telefon ja arvuti, aga sa ei taha ise turvaeksperdiks hakata.

F-Secure Sense

Äpi tugiiOS 9 või uuem, Android 4.4 või uuem, nõuab Bluetooth 4.0 tuge
Kaasa tulev turvatarkvara toetabWindows 7 (SP1) ja uuem, Android
WifiIEEE 802.11a/b/g/n/ac 2.4GHz, 5GHz, AC 1750
Antennid4 tk sisemised
Pordid1 USB USB 3.0, 1 gigabitine WAN Ethernet, 3 gigabitist LAN Ethernet
BluetoothBT 4.0 & BT LE
Riistvara1 GHz Dual-core CPU, 512 MB RAM, 1 GB Flash
Mõõdud217 x 125 x 90 mm
Hind€199, kogu turvafunktsionaalsuse jaoks tuleb pärast esimest aastat osta teenust hinnaga €9,9/kuus
Müügilf-secure.com (kuigi hetkel Eestisse ei tarnita, peaks see muutuma), Soome tehnikapoed nt Verkkokauppa

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.