Samsung S9 test: kui suur raha on sinu jaoks 300 eurot?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

See aeg aastast on jälle käes, kui ilmub uus Samsungi S-seeria telefon ja tänavu on aeg S9 käes. Mulle kui eelmisest sügisest Samsung S8 kasutavale inimesele pandi ülesandeks seda proovida ja öelda, kas on siis hea telefon või mitte.

Sellele küsimusele on mul muidugi väga lihtne vastata: Samsung S9 on väga hea telefon. Aga nagu ikka maailmas, pole ka see kõik nii lihtne.

Kui inimene läheb praegu telefoni ostma ja ta on otsustanud, et tahab mõnda niinimetatud lipulaeva ehk kõige kallimat ja paremat, siis peab ta tegema laias laastus kaks valikut. Esmalt otsustab ta, kas ostab iPhone’i või Androidi ning kui Androidi, siis otsustab, kas Samsungi või mõne muu. Mõlemad valikud on tegelikult üsna lihtsad.

Kas iPhone või Samsung? Pooled teist on niikuinii selle ette ära otsustanud ja põlastavad seda teist imetlusväärse kirega. Teiega polegi rohkem midagi rääkida, mine osta see, mis su veendumustega kõige paremini kokku läheb ja sa saad väga hea telefoni.

Vahet pole ju

Olles viimaste aastate jooksul kasutanud nii iPhone’i kui Androidi, võin ausalt öelda, et minuarust ei ole neil mingit põhimõttelist vahet. Väike nüansierinevus siiski on: iPhone on väga hea ja Android võib olla väga hea. Kõik see vana jutt kehtib: iPhone on kohe karbist võttes väga hea, aga on terve rivi niiöelda edasijõudnud kasutajate asju, mida temaga ei saa teha. Tegelikult leiad sa väga kähku, et sul polegi vaja neid teha ja elu läheb samamoodi edasi nagu enne.

Android tuleb osta kas Google Pixel, misjärel ta on kohe väga hea või siis Samsung, OnePlus või mis nad kõik on. Siis pead arvestama, et veedad paar päeva seda konfides ja näiteks Samsungi puhul developer mode’is animatsioonikiiruste kordajat muutes, aga siis saad täpselt enda käe järgi seadistatud telefoni, mis istub sulle kui valatult.

See teeb sind väga rõõmsaks, kuni mõne kuu pärast avastad, et kõik on väga aeglaseks jäänud (Samsungi puhul) ja pead installima Nova Launcheri, misjärel oled taas väga rõõmus.


Siis ootad kaheksa kuud, kuni Samsung uue Androidi-versiooni suudab su telefonile välja tuua ja pärast seda oled jälle väga rõõmus. Huawei puhul näiteks ei pruugi seda rõõmu kunagi saabudagi. OnePlusi puhul ootad, kuni nad parandavad ära su isiklikke andmeid hiinlastele saatva turvaaugu. Nii see elu Androidi-maailmas käib. Tõusud ja mõõnad on suuremad, kui iPhone’i puhul.

Milline Android?

Teine valik on ka lihtne: milline Android osta. Tootjad ise hoolitsevad selle eest, et see kogu aeg järjest lihtsamaks läheb, sest üksteise järel kaovad nad Eesti turult ära. Põhimõtteliselt on praegu Eestis valik Samsungi ja Samsungi vahel, natuke lisandub sinna ka Huawei ning seikluslikumatele on olemas OnePlus ja Google Pixel.

Tõenäoliselt on Google Pixel kõige parem Androidi-telefon, mida praegu saab osta, aga selle hankimiseks peab Eestis veidi vaeva nägema. Samsung on siin kohapeal igal pool olemas. Teeb häid pakkumisi, reklaamikampaaniaid ja koostööd mobiilioperaatoritega. Kokteilide ja kohalike kuulsustega turundusüritusi. Tal on korralik garantii ja kui telefon maha kukub, vahetavad nad klaasi tasuta ära. Peab olema ikka mingi väga hea põhjus, miks mitte osta Samsungi.

Kui keegi tahab seda põhjust väga otsida, siis eelkõige tasub vaadata ikkagi Samsungi enda tarkvara otsa. Galaxy S9 ei ole Android-telefon, vaid ikkagi Samsungi telefon ning sellega peab arvestama. Nad ise arvavad vist, et teevad oma täiendustega Androidi paremaks, aga no see on ikka üsna vaieldav.

Samas, kõik see näeb kena välja ja pole mulle Galaxy S8 pooleaastase kasutamise jooksul ka mingeid probleeme tekitanud, kui telefoni üleüldine aeglustumine välja arvata. Aga nagu ma kirjutasin, siis selle vastu aitas Nova Launcher väga hästi. Nii et jah, ka mina arvan, et puhas Google’i telefon on parem, aga Samsung on seda natuke kruttides väga, väga hea.

Ja ilus! See oli peamine põhjus, miks ma endale S8 ostsin. 18:9 ehk pika ja kitsa küljesuhtega must kumera klaasiga telefon näeb välja lihtsalt nii moodne, värske ja samas tagasihoidlik, et teist sellist annab ikka otsida. Kitsast telefoni on ka hea käes hoida, saad hea suure ekraani, mis ei libise sõrmede vahelt välja. iPhone tundub mulle juba liiga lai ja isegi vanamoodne.

Nüüd te juba mõtlete ilmselt, et kaua võib mingit üldist juttu ajada, hakaku ometi ükskord S9st konkreetselt rääkima. Mis temas siis vanast paremat on?

On siis vanast parem ka või?

Sellega ongi keeruline lugu. Väidetavalt on kaamera parem, muudetava avasuurusega ja puha. Aga no ma ei tea, sellega on ikka natuke nii ja naa. Hämaras pildistades tundub, et ta tõesti on parem kui S8, aga vahed on väikesed.

Samas on S9 pildid kohati miskipärast tuntavalt soojema värvustasakaaluga ja teravussügavust jällegi S8ga võrreldes kohati vähem. Mõnele meeldib see, mõnele mitte, aga selle asemel, et öelda, kas S9 kaamera on märkimisväärselt parem kui S8, saan mina lihtsalt öelda, et on natuke teistsugune.

S9-le on lisandunud 960 kaadrit sekundis super slow motion videorežiim, mis on tore, aga vajab toimimiseks uskumatult palju valgust ning sellega täpse hetke tabamine on ebameeldivalt keeruline.

Lisandunud on ka Apple’i stiilis animojid, aga kuna S9-l pole iPhone X-i moodi näojälgimist, siis on need üsna veidrad. Isegi iPhone’i omad balansseerivad väga julgelt hea ja kohutava maitse piiril, Samsungi omad teevad seda veel julgemalt. Ja, noh, ma tahaks näha neid inimesi, kes ostavad 900-eurose telefoni ja siis hakkavad sellega oma näost halbu multikaid tegema. Küllap neil on oma ajaga muudki pihta hakata.

300 eurot kõlari eest?

Kaks olulist uuendust siiski on: esiteks on üks väike õnnetu monokõlar asendatud stereokõlaritega ja vahe vanaga on meeletult suur. Teiseks on tagakaanel olev sõrmejäljelugeja viidud kaamera kõrvalt kaamera alla ja kõik ütlevad, et see on väga hea, sest vana lugeja asukoht oli õudne. Ma ei saa sellest jutust eriti aru, sest mul pole S8ga kunagi probleeme olnud, aga no hea küll. Ütleme siis, et uus on parem.

Samas on nad teinud uue telefoni 8 grammi raskemaks ja see on täitsa tunda ning ka juuksekarva võrra laiemaks, kusjuures ka see on tunda! Ja mis veel, ilmselt kurtsid inimesed, et vana telefon oli väga libe ning uuel on ekraaniservade kumeruste juurde tehtud väike riba või sakk, nii et S9 istub kindlamini pihus, aga samas on ta nüüd natuke koledam.

Kui ma peaks valima ühe asja, miks ma tahaks oma S8 välja vahetada või uut telefoni otsides 550 eurot maksva S8 asemel 850 eurot maksva S9 osta, siis on need justnimelt kõlarid. Muu ei ole kas peaaegu üldse paremaks läinud või on minu arvates isegi halvemaks läinud.

Aga 300 eurot ühe väikse kõlari eest? Kui tihti ma seda siis ikka kasutan? Olgem ausad, ma ei maksaks iialgi oma isiklikust taskust 300 eurot rohkem S9 eest, kui täpselt sama hea S8 saab nii palju odavamalt. Aga kui sa tahad maksta, siis palun väga, saad kahtlemata väga hea telefoni.

Jah, osta,

kui sul on just kindlasti uusimat Samsungit vaja ja sa tahad selle eest maksta. Kõik teised võiksid säästa mitusada eurot ja osta S8.

Samsung Galaxy S9

ProtsessorExynos 9810
EkraanSuper AMOLED, 5,8 tolli, 18,5:9, 1440 x 2960 pikslit, Gorilla Glass 5
Mälu4 GB RAM, 64-256 GB sisemälu, microSD pesa
Mõõtmed14,8 x 6,9 x 8,5 cm
Kaal163 g
ÜhendusedUSB C, 3,5 mm kõrvaklapipesa
Hindalates 849 €

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.