Samsung S8 ei ole lipulaeva vääriline, vähemalt veel mitte

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
S8 korpus on mustuse ning sõrmejälgede magnet. Foto: Tanel Meos

Pärast pikka ootamist on Samsungi uus tipptelefon Galaxy S8 lõpuks kohal ning paljusid huvitab, et kas tasub see telefon endale osta või mitte. Geeniusel avanes vaid loetud päevad pärast telefoni esitlust võimalus sellega lähemalt tutvust teha ning see testimisse võtta.

Servast servani ekraan ei olegi nii hea nagu esmalt tundub

S8 suurimaks müügiargumendiks on kindlasti servast servani ekraan või nagu Samsung seda nimetab, Infinity (lõpmatuse) ekraan.

Pärast telefoni igapäevast kasutamist saan öelda, et suure ekraaniga harjub väga kiirelt ära. Kahjuks peab ka tõdema, et kuigi turunduslikult on seda tootjal väga hea ja lihtne reklaamida, siis reaalses kasutuses ei anna see veel väga midagi juurde. Põhjus peitub selles, et enamus äppe ei oska suure ekraaniga midagi teha. Ekraani ülemine ja alumine osa täidetakse kasutu alaga ehk lõpptulemus on väga sarnane eelmise põlvkonna S7-ga.

Minu poolt kasutatud äppidest oskas suurema ekraani võlusid ära kasutada vaid YouTube ning sedagi tänu Samsungi poolt arendatud lisafunktsioonile, mis venitab videopildi välja (sellise videopildi külgede suhe on muide 18,5:9). Huvitav on ka see, et kuigi Samsungi esindaja lubas telefoni esitledes, et suurem ekraan kulub marjaks ära näiteks Netflixi puhul, siis see äpp ei oska samuti veel üle kogu ekraani filme või sarju näidata.

See tähendab, et seni kuni arendajad ei uuenda äppe, pole selle uue suure ekraaniga midagi kasulikku teha. Suurema ekraani miinustest tuleb juttu aga veelgi.
https://www.youtube.com/watch?v=ppXtLM4xqag

S8-ga võiks osaleda lutsukivi viskamise võistlustel

Telefoni disaini ning üldise korpuse ehituse võiks võtta kokku ühe sõnaga, see on lutsukivi. Kui naisekandmise ja telefoniviskamise kõrval korraldataks ka lutsukivi viskamise võistlust, siis mulle tundub, et S8 abil saaks seal isegi pjedestaalile tõusta.

Ega üldises vaatevinklis ei ole S8 disaini poolest oma eelkäijast midagi drastiliselt uut. Analoogset disaini on Samsung juba paar aastat kasutanud. Kuigi välimuselt meeldib mulle S8 väga, pean tõdema, et see on ka väga ebapraktiline. Peamiseks põhjuseks on korpusel kasutatud klaas, mis teeb telefoni väga libedaks.

Telefon ei kukkunud mul kordagi küll maha, kuid ega väga palju puudu ei jäänud. Peale selle, et telefon on libe, on see ka üks paras sõrmejälgede ning mustuse magnet. Iga kord kui võtta telefon taskust välja, näeb see välja nii, nagu see oleks just pikalt matkalt tulnud.

Koos telefoniga andis Samsung testimiseks kaasa ka korpuse, mis aitab libedust ja mustuse kogumist veidi vähendada. Aga ega see korpus telefoni ostes kaasas ei ole ehk siin peab arvestama lisaväljaminekuga.

S8 sõrmejäljelugeja asub telefoni tagaküljel otse kaamera kõrval. Foto: Tanel Meos

Kus see kodunupp siis nüüd on?

Suurema ekraani tõttu pidi Samsung kodunupu jaoks mõtlema uue lahenduse välja. Kodunupp asub küll samas kohas, kus ta oli ka varasemalt, aga see ei ole enam füüsiline nupp. Ekraani alla peidetud kodunupu kasutamine on väga sarnane viimastel iPhone’idel oleva kodunupuga, mis samuti ei ole füüsiline.

Ainsaks erinevuseks Samsungi ja Apple’i lahenduste vahel saab pidada seda, et kui iPhone’i puhul väriseb nuppu vajutades vaid telefoni alumine osa siis S8-l väriseb terve ekraan.

Kokkuvõttes on samm füüsilise kodunupu juurest virtuaalseks hea. Kuigi digitaalne kodunupp ei pruugi alati visuaalselt näha olla, siis õigesse kohta vajutades funktsioneerib ta ikkagi.

Viis erinevat viisi telefoni lahtilukustamiseks

S8 pakub tervelt viis erinevat meetodit telefoni lahtilukustamiseks: tavapärane PIN-kood, muster, silmaiirise skänner, sõrmejäljelugeja ning näotuvastus. Kuigi esmalt võib tunduda, et silmaiirise skänner on midagi uut, siis tegelikult oli see olemas ka Note 7-l.

Kõigist võimalikest lahtilukustamise viisidest meeldiski mulle just silmaiirise oma kõige rohkem ning järgmisena kasutaksin PIN-koodi. Muidu oleks eelistatud meetodite seas ka sõrmejäljelugeja, aga väga pika ekraani tõttu on näpuga selleni väga raske ja keeruline ulatuda. Kui ma hoidsin S8 käes niimoodi, nagu ma telefoni kasutades tavaliselt hoian, siis minu nimetissõrm ei ulatunud lugejani. Lisaks teeb näpuga sensori otsimine mustaks ka kaamera läätse, mis on otse sõrmejäljelugeja kõrval.

Samsung ei ole kaugeltki esimene tootja, kes liigutas sõrmejäljelugeja telefoni taha, kuid praegu müügil olevatest telefonidest tundub see mulle kõige ebapraktilisem. Lõuna-Korea insenerid oleksid võinud lugeja liigutada kaamerasilma alla.

Lahtilukustamisest veel rääkides peab kindlasti peatuma ka näotuvastuse juures, mis on kõigist võimalikest viisidest kindlasti kõige ebaturvalisem. Nimelt piisab vaid sellest, kui telefonile näidata teise telefoniga tehtud selfiet või väljaprinditud pilti. Mul õnnestus süsteemi petta isegi paar kuud vana grupipildiga, kus lihtsalt suumisin enda näo peale.

(Toimetaja märkus: Samsungi esindajad on pärast telefoni väljatulekut ekstra rõhutanud, et näotuvastus on kasutaja mugavuseks mõeldud vahend, samal ajal kui sõrmejäljelugeja ja silmaiirise skänner on biomeetrilised turvameetmed.)

Näljane riistvara sööb akut, kuid kiirlaadimine annab kõvasti energiat

S8 töötab väga sujuvalt ja kiirelt, äppide avamisel või telefoni kasutamisel ei jää midagi aeglaseks. Jõudluse osas ei ole telefonile midagi ette heita. Küll aga mõjutab võimas protsessor telefoni akut, mis täiesti tavalise kasutuse puhul langes õhtuks 10-15% juurde. Sama kasutusmalli puhul on iPhone 7 Plusil akut õhtuks järel 20-25%. Siinjuures peab tooma välja, et S8-l on 3000 mAh mahutavusega aku ning nimetatud õunatelefonil 2900 mAh.

Samas on S8-l kiirlaadimise võimalus, mis teeb iPhone’ile ja ka nii mõnelegi teisele telefonile pika puuga ära. Mõneminutilise laadimise järel saab telefon piisavalt energiat juurde, et seda saab rahus veel mitu head tundi ilma probleemideta kasutada. Kiirlaadimise juures on oluline ka see, et kasutatav laadija peab kindlasti seda toetama ehk päris igasuguse suvalise USB adapteriga see ei toimi.

Puhas kasutajaliides ja uus assistent

Kasutajaliidese osas pean Samsungi kiitma. Mida aasta edasi, seda puhtamaks on Samsungi telefonide kasutajaliides minemas. Päris puhta (vanilla) Androidini on veel pikk maa minna, aga S8 kasutajaliides ei hakanud mind häirima. Tore uudis on ka see, et Samsungi poolt eelinstallitud äpid on peidetud ühte kausta ära ehk esmapilgul ei jää muljet, et telefon oleks tarkvaraliselt ebavajalikke lisasid täis.

Galaxy S8 kasutajaliides on arusaadav ning puhas. Samsung ei ole süsteemi lisanud ebavajalikke animatsioone. Foto: Kuvatõmmis

Peale suure ekraani on S8-l võetud kasutusele ka uus digitaalne assistent Bixby, mida ei anna võrrelda Google Now ega Siriga. Bixby peaks olema midagi täiesti uut, kuid kuna see toimib hetkel vaid mõne üksiku äpiga, siis selle kohta on lõpliku arvamust raske öelda.

Hetkel töötab vaid see osa, mis näitab läheduses asuvate kohvikute, restoranide ning poodide asukohta ja muud infot. Kui päris aus olla, siis Bixby mõte jääb hetkel arusaamatuks, aga anname Samsungile selle arenduses veel veidi aega.

Kõrvaklapipistik ja AKG kõrvaklapid

Audiofiilide jaoks on hea teada, et erinevalt paljudest teistest tootjatest ei ole Samsung läinud seda teed, et eemaldaks telefonilt 3,5 mm kõrvaklapipistiku. Tänu sellele saab telefoniga kasutada ükskõik milliseid tavalise ühendusega kõrvaklappe. Kui aga sul ei ole varasemast olemas mõnd head kõrvaklapipaari, siis S8 saab kaasa täitsa asjalikud AKG juhtmega klapid.

Komplektis olevad kõrvasiseseid klappe on väga mugav kanda ja ka oma helikvaliteedi poolest on need väga asjalikud. Muu kõrvaline heli summutatakse ära ning klappe kandes kuuleb vaid telefonist mängivat muusikat või taskuhäälingut.

Üldiselt ei ole ma just kõige suurem kõrvasiseste klappide austaja, kuid kõnealused klapid ei tekitanud ebamugavat tunnet ehk neid oli mugav ka pikka aega järjest kanda.

Kokkuvõte

Kogu kasutuskogemust arvestades on mul hetkel väga raske S8 soovitada. Lipulaev peaks tähendama seda, et telefonile on lisatud mitmeid uusi funktsioone ja võimalusi, millest varem võis vaid unistada. S8 puhul saab selleks pidada vaid ekraani, mis ei ole aga igapäevases kasutamises midagi erilist, vähemalt veel praegu.

S8 funktsionaalsust annab täiendada DeX doki abil, kuid see eeldab järjekordset lisaväljaminekut.

S8 on küll riistvaraliselt valmis, aga tal tundub olevat mitmeid tarkvaralisi puudujääke, mille lisandumisel võib sellest telefonist juba paari kuu pärast saada ideaalne telefon. Oleksin Samsungist midagi enamat oodanud.

Galaxy S8 kaameratest ilmub eraldi.

Ei, ära osta,

kuna S8-l ei ole ühtegi omadust, mis oleks praegust hinda väärt. Suuremat ekraani oskavad hetkel ära kasutada vaid üksikud äpid ning telefonil ei ole ühtegi muud lipulaeva väärilist omadust. Osta siis kui hind langeb.

Galaxy S8

EkraanSuper AMOLED 5,8-tolline (1440 x 2960)
Kaal155 g
OperatsioonisüsteemAndroid 7.0 Nougat (saab uuenduse O peale)
KiibistikExynos 8895 Octa
Muutmälu4GB
Sisemälu64GB laiendatav microSD abil
Kaamerad12 mpx tagumine ja 8 mpx eesmine
LiidesedUSB C ja 3,5mm audio
Hindalates 799 eurot

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.