Samsung Note 9 arvustus: see on telefon tõelise 1% jaoks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Pikka ja ümmargust juttu Samsungi uue telefoni Note 9 kohta ei tule. Lihtsalt pole vaja, sest esiteks on telefon üksnes pisikeste täiendustega edasiarendus varasemast. Teiseks on tegu 1% telefoniga. Ei, see pole mõeldud ülirikastele. Lihtsalt enamik inimesi ilmselt neid väikseid tuhandeeuroseid lisavõimalusi ei vaja.

Puutepulk: see on nüüd natuke praktilisem

Esimene küsimus üleüldse on muidugi see, kas nutitelefoni juures on puutepulka vaja. Meenutagem Steve Jobsi, kes ütles, et jumal andis meile juba 10 pulka, millega puutetundlikku ekraani kasutada. Pole vaja uut leiutada. Samsung Note on alati olnud neile, kes Steve Jobsiga selles osas ei nõustu.

Nii et Note 9 on teile, kui te tahate:

a) kritseldada või kirjutada peaaegu täpselt nii, nagu pastakaga paberile kirjutatakse,

b) kasutada telefonitarkvara veidi teravama otsaga pulgaga kui teie näpud.

95%* inimestest, keda ma olen näinud, ei vaja kumbagi. Ülejäänud 4% on kunstiandega tüübid, aga kahtlustan, et nad on oma raha pannud juba kas Wacomi joonistuslaua või iPadi ja (Steve Jobsi poolt põlatud) Apple’i puutepliiatsi alla.

Jääb üle 1% inimesi, kes kasutab oma telefonis mingit eritarkvara. See võib olla majandustarkvara, Windowsi/Linuxi kasutamine telefoniekraanil üle kaughalduse või muu taoline põhjus.

Nende inimeste jaoks on Note’is olev puutepliiats nüüd natuke kasulikum. See on silmatorkavalt kollane ja külje peal on sellel nupp, millega saab anda käsu ekraanil olevale äpile. Kui lahti on kaamera, toimib pulgal olev nupp fotopäästikuna. Kui lahti on YouTube, toimib nupp play/pause käsuna.

Pulk on ühendatud telefoniga üle Bluetoothi ja peab vastu kuni pool tundi plõksutamist – kaval viis näiteks esitlustel järgmise slaidi esitamiseks. Laadimine käib peaaegu hetkega, sest pulga sees on superkondensaator. Kui pulk lükata telefoni sisse peitu, laetakse se vähem kui minutiga täis.

Aku: mitte maailma parim, aga ikkagi väga hea

Me ei korralda Geeniuses telefonide akukestvuse teaduslikke mõõtmisi, vaid hindame neid oma subjektiivse hinnangu järgi. See tähendab üldiselt väga koormavat kasutamist: pidev äppide lahtitegemine, suur heledus, päevas mitu korda GPSi abil navigeerimine, 3D mängud ja nii edasi.

Eelmise aasta Samsung Note oli selles suhtes nadi, et aku oli omadega läbi juba tööpäeva lõpuks, aga paljude inimeste elu kell 18 alles algab.

Note 9 aku on veidi parem, aga mitte lollikindel. “Lollikindel aku” tähendab, et sa võid telefoniga teha mida tahad ja vaatad tööpäeva lõpus ikka 40%-se aku otsa. Huawei oskab seda oma tipptelefonides teha, aga selle eest tuleb hinda maksta (äpid pannakse vahel nii kinni, et teavitused ei tule läbi, mis Smart-ID puhul võib üsna häiriv olla).

Note 9ga päris nii ei saa, sest esimeste päevade järel avastasin end õhtupoolikuks 25, 20, 15 akuprotsendi pealt.

Üks põhjus on ekraaniresolutsioonis: telefoni ekraanil on 1440 x 2960 pikslit, aga tegelikult on sätetes resolutsioon keeratud madalamaks 1080 x 2200 peale. Maksimumresolutsioonis kippus mul Note 9 aku kiiremini tühjenema, millele aitab kaasa päikeseküllane suvine aeg, mis sunnib telefoni heleduse põhja lükkama. Kui aus olla, siis ei tee silm üldiselt peaaegu absoluutselt maksimum- ja tavaresolutsioonil vahet, aga akuprotsendi erinevust märkab küll.

Niisiis: Note 9 aku on selgelt parem kui varem, see on ka suurem. Aga see ei ole kindlasti praegu telefonituru kõige kauakestvam aku.

Laadimine: plusspunktid

Laadimisvõimaluste osas saab Note 9 kindlasti teiste konkurentide ees plusspunktid.

iPhone’i ostes karbis kiirlaadijat pole, selleks tuleb poest tuua kõva lisaraha eest iPadi laadija, mis iPhone’i kiiresti laeb. Huaweil parimatel telefonidel on karbis kiirlaadija, aga telefon ise ei toeta juhtmevaba laadimist.

Note 9 on tugev mõlemal rindel. Kontorilauale või öökapile võib pannakse aluse mugavaks aeglaseks laadimiseks ilma juhtmetega, aga karbis on kohe kaasas ka kiirlaadija. See täidab poole tunniga rohkem kui kolmandiku akust ja nullist täitsa täis läheb umbes tund ja kolmveerand. Igati hea kaup.

Kõik muu

Muu on nipet-näpet. Sõrmejäljelugeja on kaamera juurest allapoole nihkunud. Hea käik, aga ei midagi revolutsioonilist.

Kaamera on põhimõtteliselt täpselt sama, mis Samsung S9/S9+ küljes oli, mis on peaegu täpselt sama, mis oli Note 8 küljes. Ainsa erinevusena on nüüd “Scene optimizer”, viimane trend telefonikaamerates, kus tarkvara aimab pildistatavat asja ja keerab selle järgi seadeid. Õnneks ei häiri see pildistamist ja ei tööta liiga segavalt.

Lõpuks langeb pilk hinnalipikule, milleks on tuhat eurot. 1000€! Olgu, faktiliselt on see number tegelikult 999, aga see on vaid hinnapsühholoogia. Samsung ei käi siin avastamata radadel, sest neljakohaline summa tuleb ka kobedama iPhone’i eest läbi käia.

Aga kui te olete Samsungi telefoni välja valinud, siis tekib väga terav võrdlus tänavuse Samsung S9+iga. Selle telefoni ekraan on Note 9 võrreldes 0,2 tolli väiksem, mälu on 64 GB ja sel pole pulka. Aga see ka maksab 230 eurot vähem.

Kas hinnavahe on seda kõike väärt? 1% jaoks võib olla, teiste jaoks mitte.

* Arvud ei põhine teadusuuringutel, vaid subjektiivsel hinnangul.

** Kui te ei usu pilveteenustesse ja tahate taskus kanda terabaiti andmeid, siis peate telefoni välismaalt ostma. Eestis on ainult 128 GB mudel, aga mujalt maailmast saab 512 GB mudeli, mille kõrvale mahub veel 512 GB mälukaart.

Ei, ära osta,

sest tuhat eurot puutepulga eest on natuke palju. Samsung S9+ on sellega väga sarnane ja hulga odavam.

Samsung Note 9

Hind999 eurot
Ekraan6,4 tolli (1440 x 2960 pikslit), AMOLED
Mõõtmed/kaal162 x 76 x 9 mm, 201 g
KiibistikSamsung Exynos 9810
Mälumuutmälu 6 GB, sisemälu 128 GB
Kaamerataga 12 MP+12 MP, ees 8 MP
Aku4000 mAh
OSAndroid 8.1
ÜhendusedUSB-C, 3,5mm, wifi a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, GPS, NFC

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.