Samsung DeX: lauaarvutite tulevik nutitelefoni kestas

Galaxy S8 DeX dokis. Foto: Tanel Meos

Jah, osta,

aga arvesta, et pead ostma ka Samsung Galaxy S8.

Koos eelmisel nädalal esitletud telefoniga Galaxy S8 tutvustas Samsung uut lisaseadet, mis peidab lauaarvutite tuleviku nutitelefoni kesta. DeX on 150 eurone lisaseade, mis esialgu toimib vaid S8-ga. Geeniusel avanes möödunud nädalavahetusel eksklusiivne võimalus neid kahte toodet koos testida.

Nutitelefonist lauaarvutiks

Idee DeXi laadsest tootest võib paljudel kontorirottidel elevust tekitada. Kellele ei meeldiks mõte sellest, et sülearvuti asemel piisab vaid nutitelefonist, mille saab kontoris lauaarvutiks muuta? Kindlasti tuleb siin paljudel meelde Microsofti poolt arendatud Continuum, mis kahjuks hääbus koos Lumia telefonidega.

S8 ühendamiseks DeXi peab telefoni püstiselt asetama USB C ühendusliidesesse. Monitori (HDMI), klaviatuuri, hiire ja isegi netikaabli saab ühendada otse DeXi. Loomulikult võib kasutada ka juhtmevaba Bluetoothi abil töötavaid klaviatuuri ja hiirt ning siis on kaks USB pesa vabad muude lisaseadmete jaoks. Voolu saab seade telefoni laadimisjuhtmest: üks ots seinapistikusse, USB C ots DeXi.

DeXi pannes saab telefonist arvuti. Foto: Hans Lõugas

Pärast ühendamist võtab mõni sekund aega, et telefon käivitaks DeXi tarkvara, mis tõstab Androidi operatsioonisüsteemi ümber teise kesta. Disaini poolest saab öelda, et DeXi režiimis meenutab Android pigem Windowsit. Kasutaja päralt on start menüü, töölaud, failihaldus ja kõik muu mida tavaliselt seostatakse arvuti operatsioonisüsteemiga.

Huvitav tähelepanek on see, et DeXi režiimis lülitatakse telefoni ekraan välja, kuid telefoni saab endiselt kasutada. See tähendab, et soovikorral saab telefoniga endiselt selfiesid teha.

DeXi kasutajaliides meenutab Windowsi operatsioonisüsteemi. Foto: kuvatõmmis

Tõeline jõujaam, mis ei jää hätta

Samsungi sõnul toetab DeX kõiki Androidi äppe ning hetkel ei ole mul ühtegi põhjust selles väites kahelda. Android Nougati multi window režiimi toetavaid äppe on võimalik kasutada suuremas ja väiksemaks aknas, aga üldiselt avatakse enamik äppe tavalise Androidi äpina, mida on võimalik suuremaks ja väiksemaks lohistada.

Veebibrausereid kasutades on hea lähenemine see, et veebilehti ei avata mobiilivaates vaid täisvaates. Äppide avamisel ei ole piiri seatud ning see sõltub DeXiga ühendatud monitori resolutsioonist. Meie testis mahtus korraga ekraanile ära seitse äppi ning mingit jõudluse puudujääki ei olnud märgata.

Isegi kui peaks tekkima olukord, kus telefonis on korraga avatud väga palju äppe, siis käivitub DeXi sisseehitatud jahutus, mis garanteerib selle, et telefon ei kuumeneks üle. Meie testi ajal see ei käivitunud.

Hea on ka see, et DeX toetab Windowsist tuntud klaviatuuri lühiteid ehk Ctrl + C toimib copy käsklusena, Alt + TAB vahetab aktiivset akent jne. Vahel aga tuletab kasutajakogemus meelde, et tegu pole “päris” arvuti, vaid telefoniga: näiteks veebibrauseris teksti selekteerides tekivad ekraanile mummud, millega tavaliselt puutetundlikul ekraanil näpuga kinni võtta. Hiirega tavapärasel moel teksti selekteerida ei saa.

DeX ei jää hätta mitme äpi korraga jooksutamisel. Foto: kuvatõmmis

Kasuta nagu tavalist arvutit

Nagu juba öeldud, siis DeXiga saab ühendada USB ning Bluetoothi hiire ja klaviatuuri, mis tähendab, et DeXi kasutamiseks ei pea ostma uut riistvara. Monitori ühendamise osas on ainsaks piiranguks HDMi ühenduskaabel, mis peaks samuti kõigil monitoridel juba pikalt olemas olema. DeXi kasutades ei tekkinud kordagi tunnet, et arvuti asemel jooksutab äppe telefon. Ja ega seal väga vahet ei ole ka, peaasi, et töö saab tehtud.

DeX on S8 jaoks ideaalne kaaslane. Loodetavasti saab DeXi peagi kasutada ka teiste Samsungi telefonidega.

Jah, osta,

aga arvesta, et pead ostma ka Samsung Galaxy S8.

Samsung DeX

Ühenduspesad2x USB, USB C, HDMI ja ethernet
Hind150 eurot, saabub müügile maikuus