Pisike Sony pole kaugeltki parim telefon, aga ilus küll

sony-xperia-x-compact_25370154459_o.jpg

Ei, ära osta,

sest see on kehvem telefon kui varasemad Sony Compactid.

Sony Xperia X Compact on üks silmatorkavalt kaunis telefon.

Või tegelikult väga see ilu silma ei torkagi, sest see telefon ei ole kriiskavalt kaunis, vaid pigem malbe ja pastelne nagu Skandinaavia sisekujundus või Iittala nõud. Alles lähemal uurimisel näed, et kõik on omal kohal just nii nagu peab. Värvivalikus on Compact kaotanud kollased ja punased erksamad toonid ning saanud musta ja valge kõrvale sinakashalli. Koos materjaliga, mis on küll plastikust, kuid jätab mulje portselanist, on kombinatsioon väga stiilne.

Telefon põlvneb tugevast “sugupuust”. Eelkäijad Z1 Compact, Z3 Compact ja Z5 Compact olid tehtud järgmise valemi järgi: parim Sony riistvara, veekindel korpus, aga pisut väiksem ja käepärasem ekraan, mida on hea ühe käega juhtida. Ja esmapilgul on X Compact nende vääriline järeltulija.

Sellel on samuti 4,6-tolline ekraan, mis suurema telefoniga harjunutele võib paista pisike, kuid igapäevaseks kasutamiseks on igati mugav. Pea kõik tegevused saab sellisel ekraanil pöidlaga tehtud ja teise käega võib hoida kohvi või hoopis kinnastada. Tegelikult võib lausa mõlemad käed kinnastada, sest X Compacti ekraan tunneb puudutusi ka läbi kinda.

Ka kaamera on sellel 23-megapiksline “püss” ja sisaldab kõiksugu verivärsket tehnoloogiat nagu ennustav autofookus ja 5-teljeline pildistabiliseerimine. Laias laastus on selle kaamera kvaliteet väga võrreldav suurema ekraaniga mudeliga XZ – vahet teha on ülimalt raske. Samamoodi sisaldab see paljusid muid uuendusi nagu nutikas akulaadimine, mida ka kallim XZ.

Medali teine pool: rida pettumusi

Aga lähemal uurimisel hakkab välja tulema ka pettumusi. Kui vanasti oli Compacti valemiks “parim riistvara + pisut väiksem ekraan”, siis nüüd siin enam parimat riistvara pole. Telefoni hoiab töös “teise liiga” Snapdragon 650 kiibistik, kaheksatuumalise protsessori asemel on kuuetuumaline, kui võrrelda eelmise Compactiga. Igapäevases kirjadelugemises seda võib-olla näha polegi, kuid piiratud jõudlus tuleb võrreldes eelmise põlvkonna mudeliga välja küll.

Kui X Compactil ja mullusel Z5 Compactil on vähemalt kirjelduse järgi sama kaameramoodul, siis uue telefoni nõrgem kiibistik ei jõua sellega tublilt ringi käia. See tähendab, et kui ma tahan ühe ilusa ja kauni video teha, siis maksimaalne video resolutsioon on täis-HD, mitte UHD ehk 4K. Kaamera läätsed ja sensor ilmselt isegi toetaks kõrgema kvaliteediga 4K videot, kuid telefoni protsessor mitte. Nii tekib olukord, kus mullune telefon teeb teravama pildiga videot kui tänavune.

Ja siis võtame ühe Sony brändi tugevaima omaduse – veekindluse. Mobiilioperaatorite esindajad räägivad, et Eesti telefoniostjad on Sony poolt justkui välja koolitatud. Kes tahab veekindlat telefoni, see teab kohe, et tuleb võtta Sony. Täpselt nii oli ka varasemate Compactidega. Aga uus… ära parem vihmaga taskust välja võta. Sony X Compactil mingit vee-, niiskuse- või tolumkindluse sertifikaati pole.

Nii jõuamegi ebamugava lõpptulemuseni. Üksikuna võttes on see ju väga tore telefon: välimuselt äärmiselt sümpaatne ja saab enam-vähem oma tööga hakkama. Aga kui sa sünnid veidi keskpärasena talentide peresse, siis paistad välja kohe kehva. Sony on oma Compact seeriaga ehitanud varasemate aastate jooksul sellise rea, kus X Compact paistab allakäiguna.

Ei, ära osta,

sest see on kehvem telefon kui varasemad Sony Compactid.

Sony Xperia X Compact

Võrgud 2G, 3G, 4G
Protsessor Qualcomm Snapdragon 650, kuue-tuumaline
Ekraan4,6 tolli IPS LCD, 720 x 1280 pikslit
Mälu32 GB, 3 GB RAM
Kaameratagakaamera 23 MP, LED välk, esipaneelil 5 MP
Ühendused WiFi a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2 A2DP, A-GPS, Glonass, sõrmejäljelugeja
OS Android 6.0.1
Aku 2700 mAh
Mõõtmed 12,9 x 6,5 x 0,95 mm
Kaal 135 g
Hind429 €
Müüja Telia, Elisa, Tele2, jm