Note 8: Samsung tegi telefoni, mis peab vastu sama kaua kui Vana-Rooma riik

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Ronald Liive

Samsung tegi seda jälle. Lõuna-Korea insenerid suutsid luua telefoni, millest on keeruline mööda vaadata, seda on lust kasutada ning seda võib isegi sõbrale soovitada. Kõigele lisaks valmistasid nad selle selliselt, et see peab vastu sama kaua kui Vana-Rooma riik.

Loomulikult käib jutt Galaxy Note 8, mis on minu hinnangul lausa tuumasõjakindel. Mulluse Note 7 pealt on Samsung palju õppinud ja ma olen täiesti kindel selles, et ma ei ole kunagi varem ühtegi nii turvalist telefoni kasutanud.

Samsung on andnud endast kõik, et tänavu ei jõuaks meediasse ühtegi uudist põlevate või plahvatavate Note’ide kohta. Nad ei ole seda teinud meedia ära ostmisega, vaid raske ja vaevanõudva tööga.

Note 8 tagakülg on ülimalt läikiv. Foto: Ronald Liive

Aga seda teavad juba kõik, millise mulje see Note 8 siis ikkagi jättis? Seda ei ole võimalik lühidalt öelda ehk ma kirjeldan oma kogemust veidi täpsemalt.

Vahvad riist- ja tarkvaralised lahendused

Minu jaoks on Note’i puhul parimateks asjadeks tarkvaralised lahendused, millest enamik on seal olemas olnud juba esimesest Note’ist saadik. Peamiselt on selleks kahe rakenduse kõrvuti kasutamine, mis on nüüdseks jõudnud ka teistele Samsungi telefonidele.

Tänu S Pen puutepliiatsile on rakendusi lausa lust kõrvuti kasutada. Pliiatsi kasutamine tagab selle, et olulistel hetkedel ei kaeta sõrmega poolt ekraani ära. Mina näiteks jätsin ühes aknas avatuks ETV äpi ning teises surfasin veebis.

Suur osa tarkvaralistest lahendustest on seotud puutepliiatsiga. Näiteks on üks praktilisemaid kasutatav neil hetkedel, mil telefon magab. Võttes pliiatsi telefonist välja aktiveeritakse Super AMOLED nõnda, et sinna saab kritseldada ilma, et ekraanivalgus ei oleks maksimumi peal ja see ei häiriks kõrvalviibijaid. Kujutan ette, et selline funktsioon tuleb kasuks tudengitele.

Kaks venda: Samsung Galaxy Note 8 ja Galaxy S8+. Foto: Ronald Liive

Veel üks vägagi tervitatav tarkvaraline lahendus puudutab kaamerat, ei ma ei räägi hetkel nn portree režiimist vaid hoopis muust. Ma ei ole ühegi teise telefoniga kunagi kogenud seda, et telefon teaks, kas kaamera lääts on parasjagu kaetud mustusega või mitte. Note 8 aga teab seda ning annab kasutajale enne pildistamist märku, kui kaamera peaks liialt must olema.

Viimaseks puudutan telefoni turvaliselt lahtilukustamist. Kuigi Apple tahab meid kõiki panna uskuma, et näotuvastusega telefoni lahtilukustamine mõtlesid nemad välja, siis reaalsus on see, et Samsungi telefonidelt on seda juba mõnda aega olnud. Kui veel S8/S8+ puhul oli see väga algeline, siis Note 8 puhul on märgata edasiminekut.

Ideaalsetes tingimustes saab süsteemi endiselt petta, näiteks õnnestus see mul Marko Reikopiga Ringvaate stuudios 30 sekundit enne otse-eetrit, kuid eetri ajal ei suutnud seda kaamera ees uuesti korrata. Hiljem uuesti ja uuesti proovides ning minnes tagasi S8+ peale sain aru, et süsteemi on täiendatud.

Seda on märgata kas või neil hetkedel, mil üritad telefoni enda näoga lahtilukustada, Note’i puhul on see S8+’ist kordades kiirem ning kasutajasõbralikum. Kui S8+ tahab, et ma teeksin silmad võimalikult suureks, siis Note’i puhul piisab tõesti lihtsalt ühest pilgust ekraanile.

Imetlusväärne ekraan

Seda, et Samsungidel on väga head ekraanid teab isegi Apple, miks nad muidu tegid nendega diili ostmaks iPhone X-i tarbeks suures koguses OLED ekraane. Kui sa ei jõua iPhone X-i ära oodata ja/või tahad veelgi parema ekraaniga telefoni, siis Note 8 on müügil juba täna. Note’i Super AMOLED ekraani eraldusvõimeks on 1440 x 2960 pikslit, mis teeb selle pikslitiheduseks 521, iPhone X puhul on samad näitajad vastavalt 1125 x 2436 ja 458.

Seda, et tegu on hea ekraaniga ei reeda vaid numbrid paberil, vaid ka igapäevane reaalne kasutus. Silm puhkab ekraanil ilma, et mõni infokild jääks märkamata. Üllataval kombel ei ole suur 6,3-tolline servast servani ekraan liialt suur, et telefon ei mahuks mugavalt kätte ära. Samas on kätte mahtumine vägagi seotud isiklike eelistustega.

Kesine aku

Kuigi üldiselt on Note 8 väga kiiduväärt telefon, siis on ikkagi üks asi, mis jäi Samsungil märkamata. Õigupoolest nad märkasid seda, aga kartes eelmise aasta jama otsustasid insenerid akut suurendamise asemel hoopis vähendada.

See tähendab, et aku osas on Note aastaga võtnud alla 200 mAh jagu energiat. Ega seda kasutamise osas otseselt tunda ei ole, aga endiselt ootan ma tippklassi telefoni, mil oleks aku, mis kestaks ka minu kasutusmalli korral päevi, mitte vaid ühe päeva.

Note 8 puhul kehtib endiselt kuldreegel, et tiheda kasutuse korral peab arvestama, et ööseks on mõistlik telefon laadima panna.

Testimise mõttes jätsin ise küll ühe öö vahele aga siis tähendas see seda, et järgmise päeva hommikul kuskil kella 10 paiku hakkasin juba vaikselt paanitsema kuna 10% akukestvus ei ole mulle piisav. Kahjuks ei ole Note 8 see telefon, mis paneb mind telefoni kasutusmalli selliselt muutma, et ma ei peaks seda igapäevaselt laadima.

Kõrvaklapipistiku ja USB C kõrval asetseb S Pen puutepliiats. Foto: Ronald Liive

Note’i suurimaks miinuseks ja ühtlasi plussiks on Android

Ja nüüd jõuame kõigi Apple’i fännide lemmikpaika, Samsungi telefonides töötava tarkvarani. Jah see on Androidi telefon, mis te siis arvasite? Ei, ta ei ole Androidi pärast halb telefon aga tal on tänu sellele üks väga suur miinus, mis on ühtlasi ka tema pluss.

Note 8 jõudis müügile ajal, mil Google on saanud valmis uue Androidi versiooni ning hakanud seda tootjatele ja telefonidele edastama. Varasematele aastatele tuginedes peavad Note’i kasutajad harjuma mõttega, et nendeni jõuab Android Oreo alles mitme kuu pärast. Sama kehtib ka teiste uuemate Samsungi telefonide puhul.

Kui veel S8 puhul võib silma kinni pigistada ja leppida Samsungi otsusega tarkvarauuendusega viivitamisel, siis Note’i puhul oleks oodanud, et sel on Oreo juba tehasest peal. Ja see ongi Androidi osas kõik, mis ma tahtsin öelda. Mingeid suuri puudujääke, mida ma oleksin nädalase kasutuse puhul märganud, sel telefonil ei olnud.

Kindlale sihtgrupile

Minu üleminek S8+ pealt Note 8 peale ei olnud raske. Mõlemad on suuremapoolsed telefonid, mis tähendab, et harjumiseks kulus mul vaid loetud sekundid.

Füüsiliselt ongi need kaks telefoni väga sarnastes mõõtmetes (vaata pilte). Kui sa mõtled S8+ ja Note 8 vahel, siis minu kindel soovitus on kahtlemata Note. Kui kaalukausis on veel teisigi telefone, mis ei ole nii suured, siis ürita jõuda järeldusele, kas puutepliiats on ilmtingimata vajalik.

Nagu kõik senised Note’id on ka uus suunatud kindlale sihtgrupile, kes juba teab, et neil on vaja kasutada suure ekraaniga telefoni. Note’iga on lust tööd teha, olgu selleks Exceli tabelite kõrvuti kasutamine, veebis surfamine, kirjutamine või midagi muud.

Hoolimata kõrgest hinnast (hetkel maksab Note 8 Eestis 999 eurot) saab Note 8 minult kindla ostusoovituse. Kui hind langeb, mida on kindlasti paari kuu jooksul oodata, siis tõuseb selle telefoni ostmise mõttekus veelgi.

Lõpetuseks jätan teile vaatamiseks Note 8-ga klõpsitud pilte, kuid nagu Geeniusele on kohaseks saanud ilmub põhjalikum kaameratest telefoni enda testist eraldi.

Jah, osta,

kui sa leiad, et väärid kiiret ja vastupidavat 999 eurost telefoni, mil on puutepliiats

Galaxy Note 8

Mõõdud162.5 x 74.8 x 8.6 mm
Kaal195 g
Ekraan6,3-tolline Super AMOLED, Corning Gorilla Glass 5
Resolutsioon1440 x 2960 (521 ppi)
OperatsioonisüsteemAndroid 7.1.1 (Nougat)
ProtsessorExynos 8895 Octa
Muutmälu6GB
Sisemälu64/128/256 GB variandid + lisamälukaardi võimalus
KaameradKaks 12 mpx põhikaamerat, 8 mpx eesmine kaamera
Turvalisussõrmelugeja ja näo- ning silmatuvastus
Lisafunktsioonid3,5mm pesa, Qi juhtmevaba laadimine, Bluetooth 5.0
Aku3300 mAh

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.