Nexus on Androidi-maailma tõeline lipulaev

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
dscf6744_edit.jpg

Lõpuks on käes aeg, kui müügil on järjekordne Nexuse telefon. See mudelinimega 5X on nagu ikka tellitud Google'i poolt ja tootjaks on LG. Kaks ettevõtet on koos valmis saanud telefoniga, mis ei ole võib-olla säravaim ja erakordseim telefon, kuid sellest võib saada tõeline raudvara. Nexus 5X-i kasutaja ei pea nimelt tegema ühtegi olulist kompromissi.

Kosmoseajastu askeet

Nexus 5X on välimuse ja ehituse mõttes tagasiminek üle-eelmisesse aastasse. Rahvas armastas toonast Nexus 5-e, kuigi disainil oli sellega ilmselt vähem pistmist, kui Google’i tarkvaral ja heal hinnal. Nüüdne 5X on pisut sümmeetrilisem ja põhimõtteliselt ikkagi igav must ristkülik. Tagakaaneks on plastik, aga see pole odav plönn või ülepakutud klants, vaid siidine kosmoseajastu materjal.

Nexus 5X-e disain ongi korraga askeetlik, tagasihoidlik ja utilitaarne, aga samas kosmoseajastu laadis kõrgtehnoloogiline. Tagakaanel olev sõrmejäljelugeja ei ole edev ega torka silma, kui telefoni rääkides kõrva ääres hoida. Ent see on maagiline tulipunkt, mis õige sõrme lähenedes seadme võlud avab. Kohe selle kohal olev kõikenägev kaamera on aga justkui HAL 9000, meist targem ja kõike nägev.

Kogu seda feelingut kipuvad ainult rikkuma pirakad kirjad “nexus” ja “LG”, mis viivad meeleolu tüünelt “Kosmoseodüsseialt” hoopis lõbusa “Star Warsini”.

Kaamera mulluse iPhone’i tasemel

Pole ime, et kõige enam pigistas Nexus 5-e puhul king just pildistamisel ja 5X-il on see mure lahendatud.

Tegu pole võib-olla selle aasta kõige parema mobiilikaameraga, kuid see teeb väga häid pilte küll. Enam ei pea Nexust valides pildistamist ohvriks tooma.

Hea või väga hea on nii kaamera käivitumise kiirus, värvide loomutruudus kui ka teravustamine. Tõsi, mõnikord jääb telefon valgebalansi täpse määramisega hätta ja pilt on soojem kui reaalne valgus.

Samuti on aeglane HDR foto loomine, kuid õnneks toimub see taustal. Nexus lülitab vaikimisi HDR-režiimi sisse, et püüda pildile võimalikult palju detaile. Kui kohe pärast pildistamist hakata tehtud fotot vaatama, arvutab telefon mitu sekundit, et HDR foto kokku panna.

Ka pimedas pildistamine on keeruline ja Nexus jääb siin pisut hätta, piltide servadesse tekib lillakas kuma.

Ent kui need nõrkused on nüüd üles loetud, siis tegelikult kõiges muus on Nexus 5X väga hea kaamera, see üllatab tõesti positiivselt. Võtsime kõrvale iPhone 6-e ja tihti on fotod detailide ja värvide poolest eristamatud. Vahe tuleb välja sellest, et Nexusel on 12,3-megapiksline kaamera, mullune iPhone tegi väiksema 8-megapikslise foto.

C nagu catsumus

Suurim häda Nexus 5X-iga on samas ka olulisim põhjus, miks Google’it tuleb kiita. Nimelt on telefonil uus C-tüüpi USB pesa ja koos telefoniga tuleb kaasa juhe, mille mõlemas otsas on samuti C-tüüpi pistik.

Elu sellise telefoniga on tõeline katsumus. Pistaks telefoni kodus laadima standardse doki otsa? Ei. Aku hakkab tühjenema, torkaks telefoni autos oleva laadija otsa? Ei. Oh, aitäh, kinkisite mulle uue ja vägeva akupanga, millega läheks ja laeks nüüd oma uut Nexust? Ei. Kogu meie maailm näib olevat täis mikro-USB suuruses juhtmeid ja pistikuid, millega uus Nexus 5X ei ühildu.

Pioneeri elu ei saagi kerge olla, sest pioneer avastab ja loob uut maailma. USB-C on väga lahe asi, sest juhtme saab pesasse pista ükskõik, mis pidi. See laeb ka kiiresti, umbes 10 minutise laadimisega täitub Nexus 5X-i aku 12% võrra. Umbes tunni ja paarikümne minutiga saab telefoni nullist täis laadida.

Niisiis on USB-C-le üleminek küll veidi tüütu, aga see tuleb ära kannatada. Staažikad Androidi-kasutajad saavad seda läbi tehes tunda sama, mida staažikad iPhone’i kasutajad tundsid 2012. aastal, kui Apple vahetas oma laia pistiku Lightning kaabli vastu.

Tõeline lipulaev

Tarkvara on peamine põhjus, miks me Nexus 5X-ile anname positiivse hinnangu. Android 6-e võimalustest oleme juba kirjutanud, telefoni kasutades saab lisada, et mõni neist töötab eriti hästi. Näiteks “unne jäämine”, mis tähendab, et kui telefoni mõni aeg ei puudu, siis aku tõesti ei tühjene. Mõnus on ka see, et sõrmejäljelugeja töötab telefonis selliste põhifunktsioonide sees nagu Google Play'st rakenduste ostmine.

Ahjaa, see sõrmejäljelugeja. Meie testis ei toiminud sõrmejäljelugeja ainult siis, kui sinna peale asetada sõrm, mille jälge polnud varem telefonile tutvustatud. Boonusena toimib sõrmejäljelugeja ka siis, kui telefon "magab". See tähendab, et erinevalt näiteks iPhone'ist ei pea enne nuppu vajutama, et telefon pildi ette võtaks, ja alles siis sõrmejälge skanneerima hakkama. Nexusega saab lihtsalt telefoni kätte võtta, sõrmega sensorit puudutada ja juba telefon avanebki.

Tagasi tarkvara juurde tulles on kõige olulisem see, et tarkvara ka püsib värskena. See tundub igas mõttes ebaõiglane, kui mõne teise tootja Androidiga telefoni ostes tuleb lootma jääda, kas see tootja ikka viitsib lõppkasutajale Androidi tarkvarauuendusi pakkuda. Rääkimata sellest, et see võib olla isegi ohtlik.

Nexusega seda muret pole. Isegi lühikese testiperioodi jooksul pakkus Google telefoni väiksemaid parandusi, mis sisendab kindlustunnet, et tegu on nii võimaluste poolest moodsaima kui ka lapitud turvaaukudega telefoniga. Ja seepärast ongi Nexused tõelised Androidi-maailma lipulaevad.

P.S. Tänapäeva maailmas tundub muidugi nöökimisena, kuidas ühel pool maakera tuleb sama asja eest rohkem maksta ja mujal vähem. Seal riikides, kus telefoni müüb Google, saab selle kätte $379 eest ehk ligi 350 euro eest. Seal, kus telefoni müüb LG nagu Eestis, on hind ligi €480.

P.P.S. Vaata oma arvutis Nexus 5X ja iPhone 6 kaamera võrdlusfotosid: 17,3 megabaiti zip.

Fotod: Tanel Meos

Jah, osta,

sest raha on mõtet maksta telefoni eest, mis ka pärast poest kojujõudmist tarkvarauuendusi saab. Ja sellel on täitsa hea kaamera ja aku.

Nexus 5X

Hind479 €
Müügilküsi poodidest
Võrgud2G, 3G, 4G
ProtsessorQualcomm Snapdragon 808, kuuetuumaline
Ekraan5,2 tolli IPS LCD, 1080 x 1920 pikselit (424 ppi)
Mälu16/32 GB, 2 GB RAM
Kaamera12,3 MP, laseriga autofookus, LED-välk, esipaneelil 5 MP
ÜhendusedWiFi a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2 A2DP, A-GPS, Glonass, USB 2.0 tüüp C, sõrmejäljelugeja
OSAndroid 6.0
Aku2700 mAh
Mõõtmed14,7 x 7,3 x 0,8 cm
Kaal136 g

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.