Microsofti tipptelefoni võimed ei vea päris oma hinnani välja

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
dscf8124-16.jpg

Avaldame selle telefoni arvustuse kahes osas. Esimene keskendub telefonile. Teine lugu räägib sellest, kuidas seda telefoni koos doki ja Continuum võimalusega arvuti asemel kasutada.

Kas teate seda tunnet, kui närite pastakat, keerutate kontoritoolil ja kallate kes-teab-mitmendat-tassi espressot keresse, aga ei oska kuidagi looga algust teha? Teate kindlasti, kui olete pidanud Lumia 950 XL-ist arvustust kirjutama. Samal ajal on mul tunne, et linnades ja külades on rahvamassid, kelle jaoks on see uus Microsofti telefon kui kauaoodatud valge laev, midagi väga tähtsat.

Ent Lumia 950 XL lihtsalt lamab siin minu töölaual, üleni must ja neljakandiline ja ongi kõik. Sellest ei kiirga positiivset energiat, aga see ei neela ka energiat. Ta on neutraalne, lihtsalt olles seal.

Praktilisus enne ilu

See telefon pole mingi disainiime või materjaliteaduse võidukäik. Sellel on esiküljel 5,7-tolline ekraan ja ülejäänud korpus on kaetud mati plastmassiga, mis pole ei luksuslik ega ka odav. See on lihtsalt neutraalne. Tõsi, telefoni kätte võttes hakkab paari insenertehnilise otsuse süül telefon nagisema. Pigistad, keerutad ja muljud – mitte rohkem kui oleks normaalne ühte telefoni käte vahel muljuda – ja see nagiseb.

Foto: Tanel Meos

Muidugi on naginal õilis eesmärk. Telefon nagiseb seepärast, et selle tagakaas käib ära, sinna alla saab pista mälu- ja SIM-kaardi ning vahetada akut. Niisiis võivad hõisata kõik need, kes naginast ei hooli, kuid kes kavatsevad oma telefoni kasutada kuni aku eluea lõppemiseni. Siis võib osta uue aku ja loota, et ülejäänud osa telefonist on veel kasutatav. Ma ei ole kindel, kas selliseid inimesi päris maailmas olemas on, kuid internetikommentaarides kohtab neid sageli.

Telefoni tagaküljel ei saa mööda vaadata hiigelsuurest kaameramoodulist. See on suur nagu nelja pupilliga härjasilm. Just nelja, sest peale kaameraobjektiivi enda on siin veel kolm LED-välku. Praktikas pole kolm välku eriti parem kui kaks või üks, välguplaks teeb ikka pildi valgustuse inetuks, kuigi RGB-toonindes välgud peaks aitama kusntvalgusele ümbritsevasse keskonda sobiva tooni andma.

Foto: Tanel Meos

Kuid sellest pole midagi, sest Lumia 950 kaamera teeb (ilma välguta) lihtsalt suurepäraseid pilte. Ja oma roll on sellel maagilisel Rich Capture (RC) režiimil, mis on varemgi Lumiatest tuttav. Ilma välguta pildistamisel aitab RC teha mitmest kaadrist kokku suurema dünaamilise ulatusega ehk HDR pildi. Kui pildistada välguga, siis teeb RC eriti kavala triki. Salvestatakse mitu kaadrit – see näeb lausa välja nagu väike videojupp – ja hiljem galeriis saab väiksest heeblit keerata, kas ilusam on välguga või loomuliku valgusega foto. Pea alati on parem viimane, sest Lumia pirakas sensor ja Carl Zeissi objektiiv teevad ka hämaras häid fotosid.

Nutikas RC-režiim töötab automaatselt, seda ei saa ega pea kuidagi seadistama, isegi kui mõnikord tahaks seda jõuga sisse lülitada. Lihtsalt kui galeriis mõnel pildil on juures nupp “Valige parem valgustus”, siis saabki sealt seda reguleerida.

Fotograafile väärt tööriist

Üks sõna ka “liikuvatest fotodest”, mida kõik telefonitootjad viimasel ajal teevad. Jällegi otsustab Lumia kaameraäpp automaatselt, kas ja millal neid salvestada. Ent erinevalt näiteks mõnest muust telefonist ei tehta foto kõrvale lühikest mp4-videot, vaid salvestatakse samasse jpg-faili ka paarisekundiline liikuv kaader, mistõttu on fotod näiteks kuni kümne megabaidised. Kahjuks näeb neid jpg-desse peidetud liikuvaid pilte ainult Lumia enda äppidega.

Piltide kvaliteet on super, vähemagi ei saa tippklassi Lumia puhul leppida. Fotod on naturaalse tooniga, teravad ja vähese müraga. Tõsi küll, pildistamiskogemust kokku võttes ei saa Lumia siin iPhone’i, Samsugi ega ka näiteks LG Nexusele vastu lihtsal põhjusel – kaamera fokusseerimine ja valgebalanss kipub mõnikord, ent siiski liiga sageli ebaõnnestuma. Ent piltide kvaliteedi kõrval kahanevad need pisiasjadeks. Kaameraäpis saab reguleerida nii ISO kui säriaega ja üldse on see fotograafile väärt tööriist.

Foto: Tanel Meos

Telefonil näitab pilti lahmakas 5,7-tolline AMOLED ekraan, mille 1440 x 2560 pikslit loovad silme ette pildi tihedusega 518 pikslit tolli kohta. Teisiti öeldes: see on suur, kirgas, terav ja ilus. Rohkem pole midagi lisada. Ja suure ekraani taha mahub ka suur aku, millest piisab muretult üheks päevaks, aga end tagasi hoides võib isegi poolteist päeva välja vedada.

Vedelikjahutusega telefon

Muide, Lumia 950 näitab pilti ka siis, kui telefon nupust kinni panna ja lauale asetada. Ekraanil on vähima võimaliku heledusega kellaaeg ja kuupäev, kalendris olevad aktuaalsed sissekanded ja märgised lugemata meilide arvuga. See säästab ilmselt kümneid ekraanilülitusi päeva jooksul ja sellega voolu, samas paneb nuputama, kui palju voolu ekraani seeshoidmine ise võtab.

Foto: Hans Lõugas

Lumia 950 XL on tööloom toore arvutusvõimsuse poolest, selle sees võimas tuksub Snapdragon 810 kiip. Konkurendid on kõige rohkem hädas olnud selle liigse kuumenemisega, mis sunnib protsessorite jõudu piirama. Microsoft on loonud kavala lahenduse ja toonud telefoni vedelikjahutuse. See ei tee kuidagi telefoni kohmakamaks, midagi sees ei mulksu ja telefon ei lähe ka kuumaks, vaid on lihtsalt kiire.

Telefoni sees töötab Windows 10 mobiiliversioon ja see küps, mitmekülgne ja mugav tarkvara. Kuigi testi jooksul hangusid paar korda telefoni mõned funktsioonid, olid need harvad erandid ja tarkvara töötas kiirelt.

Kes varem Lumia telefone kasutanud, selle jaoks on Windows 8-stiilis ruudustik tuttav. 950 XL pakub piisavalt pindala, et oma koduekraan käepäraseks teha ja kohandada saab kõike, värve, läbipaistvust, pilte, ruutude suurust ja nii edasi. Seadistada saab muidugi ka telefoni muid osi, lastenurgast kuni heli ekvalaiseri ja ekraani värvustemperatuurini. Andke armu, see on varsti juba nagu Android!

Üks Windows 10 leivatrikke on Hello ehk võimalus biomeetriliste andmetega sisse logida. Sõrmejäljelugejat telefonil pole, see-eest on aga esiküljel silmaiirise sensor. See on nagu lihtsalt veel üks “selfie”-kaamera, mis hakkab tööle siis, kui Hello seadistada või siis sisse logida. Ja see tõesti töötab: piisab telefonile otsa vaatamisest ja see avaneb lukust isegi liikumise pealt või hämaras valguses.

Välja arvatud siis, kui olete prillikandja. Siis jääb Hello lihtsalt ütlema “Liikuge lähemale”, kuni olete telefoni endale vastu nägu pressinud, aga sisse ikka ei pääse.

Võib siiralt öelda, et Windows 10 on kokkuvõttes ikkagi korralik mobiilitarkvara ja vanemate Lumiate omanikud võivad ainult nuuksuda, et Microsoft ei suuda neile seda pakkuda. Siin on igati funktsionaalne teavituskeskus, otseteed ühenduste sisse-välja lülitamiseks ja seadistusvõimalusi.

Foto: Hans Lõugas

Äppide tegijate jaoks jääb Windows siiski kolmanda kategooria opsüsteemiks. Mõnda suuremat äppi pole üldse (Pinterest, Gmail). Aga ka väiksemate, spetsiifilisemate või kohalikumate äppide tegijate jaoks on iOS ja Android tähtsamad (nt Dashlane, Asana, Forum Cinemas). Äpid, mis olemas on, arenevad samuti aeglasemalt kui konkurentide (Twitter, Evernote).

Microsoft ise teeb äppe teistele

Kõige kõnekam on muidugi see, et Outlook on näiteks nii Androidis kui iOS-is väga praktiline ja kohati parim e-posti ja kalendrirakendus. Aga sugugi mitte Windowsi mobiilis! Ka teiste nii tava- kui ärikasutaja äppidega (oled juht ja tahad Power BI-ga hoida silma peal oma äril? Vajad iPhone'i!) on Microsoft ise oma fookuse nihutanud hoopis iPhone'ile ja Androidile.

Nii juhtubki, et see must klots mu ees laual on küll “piisavalt hea” kaasaegse nutitelefoni kohta. Aga see pole kindlasti “kõige parem” või “üks parimatest”. Nii on raske 700-eurost hinda õigustada.

Avaldame selle telefoni arvustuse kahes osas. Esimene keskendub telefonile. Teine lugu räägib sellest, kuidas seda telefoni koos doki ja Continuum võimalusega arvuti asemel kasutada.

 

Avafoto: Tanel Meos.

Ei, ära osta,

kui sa pole hea kaamera ja võimsa telefoni nimel valmis leppima nii kalli nagiseva telefoniga, kus pole kõige värskemaid äppe.

Microsoft Lumia 950 XL

Hind699 €
MüügilEesti Telekom, Elisa ja Tele2, Euronics, Klick
Võrgud2G, 3G, 4G (Cat. 6, 300/50Mbps)
Protsessorvedelikjahutusega Qualcomm Snapdragon 810 kiibil kaheksatuumaline protsessor (4x2.0 GHz ja 4x1.5GHz)
Ekraan5,7 tolli, 1440 x 2560 pikslit AMOLED, Gorilla Glass 4
Mälu32 GB, 3 GB RAM, microSD pesa
Kaamera20 MP PureView sensor, kolmik-LED-välk, esipaneelil 5 MP
ÜhendusedWiFi a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1 A2DP, A-GPS, Glonass, USB-C
OSMicrosoft Windows 10
Aku3340 mAh
Mõõtmed15,2 x 7,8 x 0,81 cm
Kaal165 g

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.