Kas uhiuus droon DJI Phantom 4 suudab tõesti inimesele otsalendu vältida?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
dji_phantom_4.jpg

Koos kevade saabumisega hakkavad õues lendama erinevad putukalised nagu liblikad, aga nende kõrval võib märgata ka inimtekkelisi mehitamata õhusõidukeid ehk suupärasemalt droone. Taevasse vaadates leiab sealt mitmete erinevate firmade inseneritöö vilju, ent suur osa neist lennumasinatest on toodetud hiinlaste ettevõtte DJI poolt, kes hiljuti esitles uut drooni Phantom 4. Nagu nimi vihjab on tegu juba neljanda põlvkonnaga Phantomite seeriast.

Kuigi välimuselt on droon sarnane eelmistega, on sellel siiski mitu uuendust, mis teevad sellest vägagi atraktiivse lennumasina.

Mis on uut?

Kuigi teemast kaugemal olevatele inimestele võib disaini põhjal tunduda, et DJI ei ole uuele droonile erilisi muudatusi teinud, siis tegelikult ei pea see paika. Phantom 4  tiivikud asetsevad nüüd kõrgemal, kaamerakinnitus on saanud täiesti uue lahenduse ning jalad on veidi lühemad.

Need ei ole pelgalt visuaalsed muudatust, vaid neil on väga praktiline otstarve. Tiivikud on tõstetud kõrgemale selleks, et lennates ei trügiks nad videopildile. Tänu täiustatud kaamerakinnitusele on pilt igas lennuasendis stabiilne ning sujuv. Tõsi, jalgade lühemaks saagimisega ei ole midagi otseselt paremaks ega ka halvemaks tehtud.

Lisaks on droonile lisatud veel neli kaamerasensorit, mis on seal objektide eristamiseks. Tänu kaamerate lisamisele ei tohiks Phantom 4 inimestele, autodele ning muudele objektidele otsa lennata. Kaks sensorit on lisatud drooni etteotsa ning kaks asetsevad nn kõhu all. See tähendab, et objekte oskab droon vältida otselendude ning maandumiste puhul. 

Uutest võimalustest peab kindlasti tooma välja ka DJI Go äpi tarkvaralise uuenduse, millega saab panna drooni mõnda liikuvat objekti jälgima. Tehes nutiseadme ekraanil paar puudutust, saab soovitud objekti valida ning edasise lendamise eest vastutab droon iseseivalt. Erinevalt mõnest teisest droonist suudab Phantom 4 valitud objekti jälgida ilma lisavarustuseta. 

DJI väitel on nad arendanud aruka algoritmi, mis suudab ära tuvastada inimese nõnda, et ta saab aru, kui ta peaks hakkama jooksma, tagurpidi käima või mingeid muid vigureid tegema. Ja viimaseks uuenduseks on aku, mis tootja sõnul kestab nüüd kuni 28 minutit. 

Kas uued funktsioonid töötavad?

Uutest funktsioonidest ülevaade tehtud, kuid kas need reaalselt ka töötavad? Alustame tiivikutest. Kuigi tänu kõrgematele mootoritele on ka tiivikud kõrgemal, ei pea paika DJI väide, et enam ei ole tiivikuid salvestatud videos näha. Jah, neid ei ole enam videos koguaeg näha –kuid teatud tingimustes on nad seal siiski olemas. 

Uuendatud kaamerakinnituse tõttu on pilt tõesti alati väga stabiilne ning ühtlane. Koos kinnituse uuendusega on ära peidetud juhtmed, mis varemt masinast välja kippusid. Kogu kaameraosa on peidetud drooni kõhtu.  

Suurimaks uuenduseks saab pidada uusi kaamerasensoreid, mis ka reaalselt toimivad. Isegi kui lennata sport-režiimis kuni 72 km/h, suudab droon ettejäävaid objekte tuvastada ning nendele lähenedes jääb see lihtsalt seisma ning hõljub kohapeal edasi.

Kui päris aus olla, siis tundub, et süsteem on isegi liiga hea. Meie testides tundis ta ära isegi väiksed puuoksad ja need takistasid edasilendu. Kui objekti vältimine tuleb droonil väga hästi välja, siis selle jälgimine ei ole veel täiuslik. Suurim raskus on inimese jälgimisega, suuremate objektide nagu  autodega, toimib funktsioon sujuvamalt. 

Aku osas ei tasu DJI lubatud 28 minutit väga tõsiselt võtta. Et sellist tulemust saavutada, peaks õues olema täiesti tuulevaikne, temperatuur peaks olema ideaalne ning lendamine peab piirduma kohapeal hõljumisega. Keskmiselt saime ühe laadimisega lennata 15 minutit. See tähendab, et endiselt peab drooniga koos poest kaasa tooma paar lisa-akut. Lendamise osas on peale äppi lisatud uute funktsioonide jäänud kõik muu samaks. Salvestatud video ja pildid on hobilennutaja- ja pildistaja jaoks väga kvaliteetsed, kuigi professionaalsetel fotograafidel on kõrgemad nõudmised.

DJI Phantom 4 on hobilennutajale väga hea droon ja tänu mitmetele sensoritele on sellega lendamine ülimalt lihtne. Sellega saab hakkama ka võhik. Droon maksab 1599 eurot ning see on oma raha igati väärt.

 

Avafoto: Kristjan Madalvee

Jah, osta,

sest Phantom 4-ga lendamine on turvaline ning pilte ja videot jäädvustab ta väga kvaliteetselt. Sellga saab hakkama igaüks.

DJI Phantom 4

Kaal (koos akuga, g) 1380
Maksimaalne tõusukiirus 6 m/s
Maksimaalne langemiskiirus 4 m/s
Maksimaalne lennukiirus 20 m/s
Maksimaalne lennukõrgus 6000 m (merepinnast)
Stabilisaator 3-teljeline
Sensori tüüp CMOS
Sensori mõõt 1/2,3" 6,17 × 4,55 mm
Megapikslite koguarv 12
Efektiivseid megapiksleid 12,0
Suurim pildimõõt pikslites 4000 × 3000
ISO tundlikkuse ulatus 100 – 3200
OstaPhotopointist

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.