Kas seebikarp võib olla alternatiiv peegelkaamerale?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
g7x_mark_11-ambient-1_1500x600_hero_03_tcm13-1353551.jpg

Veel mõned aastad tagasi sammusid paljud fotograafiahuvilised elektroonikapoodi, et soetada endale digipeegelkaamera. Üldjuhul aeti peegelkaamerat taga väitega, et vajadusel saab sellel objektiive vahetada ning osta muid lisasid. Paratamatus on aga see, et suur osa algajaid fotograafiahuvilisi ei jõudnud kaasasolnud kit objektiivist kaugemale ehk peegelkaamera üks suur eelis on siiski jäetud kasutamata. 

Sellise kasutajagrupi tarbeks on kaameratootjatelt paaril viimasel aastal tulnud välja mitmeid nn seebikarpe, mis oma näitajate poolest peaksid ära rahuldama enamike tavatarbijate ning amatöör fotograafide vajadused. Seebikarpide uus tulemine on saanud tuule tiibadesse suuresti tänu YouTuberitele, kes vajavad kompaktseid, kuid väga kvaliteetseid kaameraid. 

Seebikarpide uus tulemine

Seekord on meil testimises väga suupärase nimega Canoni kompaktkaamera G7X Mark II. Nime lõpus olev Mark II viitab sellele, et tegu on G7 X-i teise põlvkonna mudeliga. Võrreldes eelkäijaga on tänavuse mudeli korpus tänu kummist haardekohtadele märgatavalt lihtsam käsitleda ning istub käes, kui valatult. 

Väga olulise ja märgatava uuenduse on läbinud objektiivi ümber olev hoob, mida saab testitaval kaameral liigutada edasi kas astmeliselt või astmeteta. Maakeeli tähendab see seda, et kasutaja saab ise valida, kas ta soovib suumida astmete kaupa (videopilti jäävad jõnksud sisse) või teeb seda sujuvalt. 

Uuenduste seast jääb veel silma ekraan, mida saab 45° nurga all allapoole liigutada ja võimalus kaamerat laadida üle USB kaabli (varasemalt toetas USB pesa vaid andmevahetust). Tarkvaraliselt on kaamerale lisatud timelapse funktsioon. 

Senise tilu-lilu asemel on aga olulisem see, et Canon pistis kaamerale uue DIGIC 7 protsessi, tänu millele jäädvustab kaamera hämaras pilte märksa müravabamalt ning üldiselt kvaliteetsemalt ja suudab kiiremini fokuseerida.

Lisaks paremale foto- ja videojäädvustamisele tagab uus protsessor tänu säästlikule akukasutusele ka parema akukestvuse. 

Kuhu jäi 4K?

Sain Canon G7 X Mark II aktiivselt kasutada mõned nädalad ja selle ajaga hakkas mulle kaamera väga meeldima. Enamjaolt kasutasin seda pildistamiseks, kuid aeg-ajalt sai salvestatud ka mõni videoklipp. Neist viimase puhul tekkis korduvalt küsimus, et miks ma ei leia menüüst 4K video valikut. Tuleb välja, et Canon ei olegi sellist võimalust kaamerale lisanud. 

Olgu võrdluseks toodud välja, et antud kaamera suurimal konkurendil Sony RX100 IV on see võimalus olemas, samas on nad ka väga erinevast hinnaklassist kaamerad (hinnavahe ca. 400 eurot Canoni kasuks).  

4K asemel suudab kaamera sarivõttena (8 kaadrit sekundis) salvestada pilte RAW-vormingus. Nõudlikuma kasutaja jaoks on tore uudis ka see, et RAW-s jäädvustatud pilte suudab kaamera otsekohe ka konverteerida. 

Väle nagu välk

Peale väga kiirele autofookusele meeldis mulle kaamera puhul eriti see, et ta läks väga kiirelt tööle. Tänu sellele ei tekkinud olukorda, kus ma ei oleks jõudnud ilusat momenti mälukaardile salvestada. 

Kuigi tegu on nn seebikarbiga on sel mitmeid funktsioone, mida üldjuhul seostatakse peegelkaameratega – fookuses oleva objekti jälgimine, Bulb-režiim, märgatavalt arendatud manuaalne fookus, automaatne ND filter jne. 

Üks funktsioon ilma milleta ma ei saa enam elada on objekti automaatne fokuseerimine. Jah see ei ole esimene kaamera, mil on selline funktsioon olemas, kuid see on minu hinnangul esimene kompaktne kaamera, millel töötab see väga hästi. Aseta kaamera statiivile, puuduta ekraanil olevat objekti (nt põllul jooksvat koera) ja pane kaamera videot salvestama. Isegi, kui koera ei pruugi enam väga näha olla suudab kaamera tema liikumist jälgida. 

Kas tasub osta?

Nagu näha, siis andsime kaamerale positiivse ostusoovituse, kuid sellega kaasnevad mõned mööndused. Enne ostmist tuleb arvestada, et testi avalikustamise hetkel maksab kaamera lausa 749 eurot. Sama raha eest saaks juba mõne algajale suunatud peegelkaamera. Siin peabki nüüd endalt küsima, et mida kaameralt tahetakse, kas kompaktsust või võimalust, et hiljem saaks sellele osta juurde objektiive, välgu või muid vidinaid. 

Kui sa leiad, et sulle on oluline kaamera füüsiline suurus, siis ma ei leia ühtegi põhjust, miks sa ei peaks ostma G7X Mark II. Peale kaamera kasutamist kaalun ka ise oma peegelkaamera vahetamist antud väikse kompaktkaamera vastu. 

Muide, tundub, et ka Canoni enda arvates on kaameral veidi krõbe müügihind. Kuni augusti lõpuni kestab Canoni poolne kampaania, millal antakse kaameraga kaasa UE Roll Bluetooth kõlar (väärtusega 100 eurot). 

Jah, osta,

kui sa oled otsinud fotoaparaati, mis mahub taskusse ning salvestab kvaliteetseid pilte ja videot

Canon G7X Mark II

Efektiivseid megapiksleid20,1
Sensori tüüpBSI-CMOS
Sensori mõõt1,0" 13,2 × 8,8 mm
Suurim pildimõõt pikslites5472 × 3648
Väikseim pildimõõt pikslites2400 × 1600
PilditöötlusprotsessorDiGIC 7
ISO tundlikkuse ulatus125 – 12 800, 1/3 EV sammuga
Objektiivi fokaalvahemik24 – 100 mm
Optiline suum4,2×
Avaf/1.8 – 2.8
Säriajad1/2000 – 15 sek, aegõte (bulb)
Kõrgus (mm)60,9
Laius (mm)105,5
Sügavus (mm)42
Kaal (koos aku ja mälukaardiga)319 g
Hind749€
Saadavusküsi poodides

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.