Karbike karbike seina peal: minu seiklused iseliikuva kardinaga

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Hommik, kell saab seitse ja koos äratushelinaga sõidab akna eest ruloo ära. Akna taga on selge ja sinine suvepäev. Neli tundi hiljem hakkab aknast sisse paistma päike, selle peale sõidab ruloo jälle ette, et hoida päikest tuba ülipalavaks kütmast. Kõige selle, tõsi, mitte küll akna taga valitseva superilma eest, vastutab akna kõrvale seinale paigaldatud pisike Soma kardinamootor.

Iseenesest on seda ülilihtne paigaldada. Tuleb mootoril aku täis laadida, siis ta telefonis oleva äpiga sõbraks teha ja ruloo kett mootori ümber sättida. Edasi kalibreerib süsteem kardinat liigutades end ise. Mootori saab seinale kas kinni kruvida, või kahepoolse teibiga kleepida. Seejärel on võimalik läbi äpi käsitsi kardinat liigutada, või seadistada kellaajad ning ilmastikutingimused, millele vastavalt kardin kas üles või alla sõidab. Kogu süsteemile annab voolu akna peale kinnitatud päikesepaneel.

Hakkame pihta

Hästi. Seadistan kardina vastavalt enda umbkaudsele päevagraafikule. Tõmba kardin kell seitse eest. Lase ta uuesti kell 11 alla, sest siis hakkab tuppa paistma päike ja ma ei taha, et see jube palavaks läheks. Tõmba kardin taas kell 19 õhtul eest ära, umbes siis on päike kadunud. Ja lase ta kell 22:30 uuesti alla, sest nüüd peaks magama minema.

Graafik toimib suurepäraselt, kuni ühel päeval avaneb mul võimalus veidi kauem magada. Vähemalt teoorias. Praktikas ärkan ikkagi kell seitse mootori surina peale, mis umbes kahe minuti vältel vaikselt mu kardinat üles väntab.

Kõrvalmärkusena tasub mainimist, et täiesti sõltumatu üksikisiku peal läbi viidud sunniviisiline katse tõestab, et kaks minutit surinat on täiesti piisav une lõplikuks ära ajamiseks. No mis seals ikka! Toote reklaamis öeldi, et seade töötab hästi ka koos Apple’i nutikodu süsteemi ja Amazon Alexaga. Mõlemad lahendused on mul kodus olemas, seega plaanin hommikuse automatiseeritud kardina liigutamise asendada häälkäsklusega.

Avan rahulolevalt telefonis uue seadme lisamise funktsiooni ja otsin sealt seda, mida seal ei ole ehk kardinamootorit. Koputan mootorile (sellele koputamine aktiveeris varem esmaseadistuse) aga midagi ei juhtu. Käsin Alexat, et lisagu ta kardinamootor enda süsteemi. Ka Amazoni nutiassistent ei leia akna kõrval surisevat karbikest. Ohkega suundun guugeldama ja avastan, et ligi 140 eurot maksva kardinamootori häälkäsklustega juhtimiseks peaksin ostma veel umbes 90 eurot maksva wifi-mooduli.

Seda mulle aga testseadmega kaasa pole antud ja ega ma seda ostma nüüd ka ei lähe. Lülitan äpist siis kella seitsmese kardinate tõstmise lihtsalt välja. See päädib sellega, et enamikel päevadel on mu kardin lihtsalt päev otsa kinni, sest ma unustan ära, et pean ta äpi kaudu eest ära tõmbama. Probleem on selles, et kardinamootoril pole ühtegi nuppu, millega seadmelt endalt kardinat juhtida ning ketti tõmmata ei tohi, sest muidu läheb mootor katki ja ei saa enam aru, mis asendis kardin on.

Mis nüüd juhtus?

Niisiis tõusebki enamikel päevadel mu kardin kell seitse õhtul paariks tunniks maailma tervitama, kuniks ühel õhtul kell kaheksa magamistuppa astudes avastan, et kardin on all. Imestan veidi, siis avan äpi ja proovin kardinat liigutada. Mootor hakkab surisema, aga mis ei liigu, on kardin. Proovin mootorit veidikene aidata, kuid selle peale hakkab ta tegema sellist häält, mille peale ma seadme läbipõlemishirmus äpist välja lülitan. Mingil põhjusel viskas mootor lihtsalt kardina keti välja.

Kuna ma ei viitsi suhteliselt täpset peenmotoorikat nõudvat keti tagasipanekut kohe läbi viima hakata, tõmban kardina käsitsi üles. Kahe minuti asemel juhtub see nüüd umbes kolme sekundiga. Õhtul magama minnes lasen ta alla, hommikul ärgates ja ketist möödudes tõmban taas üles. Tõsi, nüüd ununeb mul päeval kardina ette tõmbamine, mille tõttu on aegajalt magamistuba palav, kuid õnneks ma seal päeviti kuigi palju aega ei viida.

Mootorikarbike on endiselt seinal, ehkki kardina ketti seal sees ei ole. Iga päev kell seitse suriseb ta kaks minutit, ja vaikib, et kell 22:30 sama korrata. Iseenesest on see natukene kurb ka, vahel surinat kuuldes kujutan ette, kui südamliku filmi saaks näiteks Pixar hüljatud kardinamootorist, kes kord kogemata kardinatiketi välja viskas.

Eemaldan mootori seinalt paar nädalat hiljem koristamise käigus. Seinale jääb kahepoolsest teibist kole plekk. Samasugune jälg jääb päikesepaneeli eemaldamisel aknale. “Noh, nüüd on vähemalt midagi nokkida, kui voodil istudes ainiti aknast välja vaatan,” mõtlen ja pakin kardinamootori tagasi karpi. “Vähemalt on karp taaskasutatavast papist,” märgib tuttav, kellele oma seiklusi kardinamootoriga pajatan.

Ei, ära osta,

sest see kardinamootor on natukene liiga kallis selleks, et ise kardina küljest lahti tulla ja häälkäsklustele mitte reageerida.

Soma Smart Shades

Müratase50 DB
ToideUSB või päikesepaneel
JuhtimineLäbi mobiilirakenduse
HomeKit tugiLisaadapteri olemasolul
Amazon Alexa tugiLisaadapteri olemasolul
Kust ostaSmarta

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.