Jutupliiats näeb välja lihtne, aga läheb sihtgrupile jube hästi peale

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
30267902786_e15b7874b3_o.jpg

Kui täiesti aus olla, siis esmareaktsioonina arvasin, et tegu on mingi Hiina imevidinaga, mis töötab viis minutit ja ei tekita mingeid emotsioone. Aga ma eksisin.

Jutupliiats on täpselt see, mida nimi ütleb – pliiats, mis räägib juttu. See näeb välja nagu üks jämedamat sorti marker ja kui sellega sobivat raamatut, paberit või mängukaarti puudutada, hakkab pliiats rääkima. Nii lihtne see kontseptsioon ongi.

Võib-olla tekitas esialgse kahtluse just see lihtsus, sest tundub, et kui huvitav see ikka saab olla. Võib-olla jätab pliiats ise esialgu ebausaldusväärse mulje – kuidas see oma jämeduse kohta üllatavalt kerge seade huvitav võib olla? Nii et kuigi lapsi puudutav tehnoloogia ei ole Geeniuse põhifookuses, tundus ainuõige Jutupliiatsi mõttekust või mõttetust kontrollida sihtgrupi peal.

Kui kaks eelkooliealist Jutupliiatsit esimest korda nägid, nõudis sellest aru saamine paar kuni viis minutit. Erilisi instruktsioone polegi: tööle käib see nupust, pliiats tuleb paberi juurde panna nii, et paberi vastu hõõruda polegi vaja. Ja edasi läks… nii edukalt, et pliiats oli järgnevad kaks nädalat sellise koormuse all, et kadus lõpuks ära ja testtoote tagastamiseks tuli korraldada suurem otsimine.

Kuidas see töötab?

Jutupliiatsi otsas on väike optiline sensor. Seade töötab “ühilduvate” raamatute või teiste trükitud materjalidega. Need raamatud või materjalid on ise täiesti tavalisest paberist ja nende ainus eripärane omadus on üliväikses trükis maatrikskood. Sisuliselt on tegu pisikese täpimustriga, mida jutupliiatsi sensor tuvastab. Täpid võivad katta nii tühja paberilehte kui teksti ja illustratsioone ning on nii väiksed, et ei sega inimsilmadel raamatut tavalisel moel lugemast.

Kui Jutupliiats raamatus pildi juurde panna, millel on vastav muster, hakkab pliiats mängima oma mälus olevat vastavat helifaili. Nii “ärkavad” raamatus olevad pildid ellu ja kõnelevad.

Meie testis oli Jutupliiatsiga kasutamiseks raamat ja mäng. Keelekümbluse raamatus olid pildid koos jutumullidega. Kui laps lugeda ei oska, puudutab ta Jutupliiatsiga mulli või muud osa pildist ja seade mängib talle ette salvestatud faili. Kui raamatus on “kõneleja” poiss, tuleb ka pliiatsist poisi sisseloetud kõne jne.

Teine trükis oli Lotte kaardimäng, mille sisuks oli viktoriin. Igal kaardil on kuus küsimuse punkti, mida puudutades loeb mõni Lotte tegelane ette küsimuse. Kaardil on ka kuus fotoga vastusevarianti, mille seast tuleb leida õige ja seda puudutades selgitab tegelane ka teemat. Mäng on üllatavalt hariv – üks katseisikuks olnud 5-aastane seletas veel mitu päeva pärast mängimist, kes on veekogu pinnal elavad vesijooksikud. Lisaks on see eriti haarav ilmselt seetõttu, et Jutupliiatsi helid on sisse lugenud samad näitlejad, kes ka populaarsetes lastefilmides Lotte tegelastele hääled annavad nagu Margus Tabor ja Evelin Võigemast.

Kust see tuleb?

Nagu kõikide tõeliselt edukate toodete puhul, pole ka Jutupliiatsi taga originaalne või algupärane idee. Parimad asjad sünnivad siis, kui kellegi väljamõeldud tehnoloogia käib läbi mitu tootearenduse ringi ja jõuab lollikindlana turule.

“Tehnoloogia on välja töötatud Aasias ja patenteeritud ning Aasia poolelt teeme koostööd samade partneritega nagu Ravensburger, lihtsalt tegevuspiirkonnad on erinevad,” selgitab Madis-Marius Vahtre, kes tegeleb vidinat Eestis pakkuva firmas Dilesy tehnoloogia arendusega.

Just Ravensburger on võtmesõna, miks Jutupliiatsi lollikindlaks teeb. Suur Saksamaa mängutootja on samal põhimõttel toimiva seadmega väga edukas, seal on selle nimi Tiptoi. Firma on müünud seda miljonites.

Millal see ennast ammendab?

Jutupliiatsi tegijate sõnul on seadme võlu selles, et pakub interaktiivset ja tehnilist mänguasja, mis lapsi paelub, aga ei sisalda ekraani vahtimist. Lisaks kogu hariduslik osa. Ainus küsimus tekib, et kui kiiresti mõne raamatu või mängu kuulamine end ammendab?

Vastus sõltub valikus olevatest raamatutest. Vahtre sõnul tegeleb Eesti firma raamatute ja mängude helindamisega nii uut sisu luues kui ka olemasolevatele trükistele helikihti lisades. “Meie enda tootearenduse plaan sisaldab erinevaid teemagruppe (näiteks “mina ja keskkond”, “matemaatika”, “keel ja kõne”, “sotsiaalsed oskused”) katvate raamatute ja mängude loomise lastele vanuses 2-9 aastat,” räägib Vahtre. Peale eesti keelt emakeelena rääkivate laste on Jutupliiatsil plaani pakkuda ka vahendeid, et võõrkeelseid lapsi eesti keele ja kultuurikeskkonda lõimida. Järgmisena on plaanis tuua turule Jänkujussi tähe- ja numbriraamatud ja raamatuid ning õppevahendeid sisaldav tooteseeria koostöös Tartu ülikooli ja teiste ettevõtetega.

Mõte on selles, et kui kodus on Jutupliiats olemas, siis võib osta poest “ühilduva” mängu või raamatu ja Jutupliiatsi kodulehelt uued helifailid alla laadida ja pliiatsisse panna. See on väga lihtne, lubab Vahtre – nagu USB pulgale faili lisamine.

Kust siis Jutupliiatsit saab ja palju maksab? Poodides seda veel polegi. Nimelt käivitas firma kampaania Hooandjas, et turule tuua Jutupliiats koos Lotte loodusmänguga, milles on 1728 küsimust ja vastust Eestimaa looduse kohta. Sihiks on koguda 2500 eurot ja minimaalne summa, millega saab kätte Jutupliiatsi koos mänguga on 40 eurot.

Jah, osta,

sest see on lastele lihtne kasutada, hariv ja haarav.

Jutupliiats

Hind40€ (kampaaniahind)
MüügilHooandjas
Liidesedmikro-USB
Mälu8 GB (sisemälu), laiendatab 16 GB mikro-SD mälukaardiga
Aku400 mAh (peab vastu üle kahe nädala)

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.