Just5 Blaster 2: lätlased leidsid oma Nokia ning värvisid selle kollaseks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
p1012552.jpg

Eestlased otsivad paaniliselt oma Nokiat, kuid kuidagi on nad unustanud, mis Nokia õigupoolest kuulsaks tegi. Telefonid. Meil ei tee keegi telefone ning ilmselt lähimal ajal ei hakka ka tegema. See-eest ettevõtlikud lätlased on oma telefonifirma püsti pannud ning valmis meisterdanud hulga huvitavaid seadmeid. Meie käes on üks nende säästumudelitest, Blaster 2.

Vaadates Läti firma Just5 telefonide kirjeldusi meenub esimese hooga viimastel kuudel uudistsüklit täitnud lugu India mõne-eurosest nutitelefonist, millel on paberite järgi külge poogitud vägagi arvestatavad komponendid. Sama lugu on ka Läti ilmaimega. Blaster 2 maksab vaid 129 eurot ning kirjelduse järgi on sellel suisa parem kaamera kui iPhone’il ning muud komponendid on hulga paremad, kui tavalisel säästutelefonil. Aga mis see telefon endast tegelikkuses kujutab?

Kui aus olla, siis on see ilmselt üks parimaid säästutelefone, mis viimaste kuude jooksul on minu kätte sattunud. Vähesed osad seal annavad märku, et telefon maksab nii vähe, kui ta maksab. Esmapilgul on kõik korralik. Kena kollase karbi seest leiab viietollise ekraaniga parajalt pontsaka kollaka tagakaanega nutitelefoni. Päikesekollasest tagakaanest ei tasu küll ehmuda, kui kollane ei ole just meelepärane värv saab karbist üles otsida musta või valge tagakaane ning kollase välja vahetada.

Huvitav on ka see, et telefoniga on kaasas pehmete kummist otstega in-ear kõrvaklapid. Ei näe just tihti, et telefonifirmad annavad kaasa selliseid „luksuslikke“ kõrvaklappe.

Blaster 2 on küll paras paksuke ning raskem kui keskmine telefon, kuid seda käes hoides tekib üsnagi kindel tunne, et pooleks seda niisama naljalt ei murra ning tuuleiil seda libeduse tõttu käest tõugata ei suuda.

Kaamera lubab uskumatu kiirusega pilte klõpsida

Harilikult saab säästutelefoni puhul kiiresti kinni haarata sellest, et selle kaamera on väga halb. Kahjuks või ikkagi õnneks seda selle seadme puhul teha ei saa. Blaster 2-e põhikaameraks on 13-megapikslise Samsungi sensoriga pildistamisvahend, mis teeb säästutelefoni kohta üllatavalt häid pilte. Mis veel parem, see suudab pilte teha kiiremini kui mõni lipulaev. Pildikvaliteet on samuti täiesti arvestatav, kuigi mõistagi mitte iPhone’i või Samsungi enda lipulaeva tasemel.

Esiküljele on paigaldatud 5-megapiksline selfie-kaamera, millega on soovi korral samuti võimalik täiesti korralike Instagrami pilte klõpsida.

Blaster 2 suudab fookuse seada üllatava kiirusega ning tehtud piltide välimust on kõige täpsem kirjeldada sõnaga „leige“. Pilditöötlussüsteem armastab tehtud pilte veidikene soojemaks keerata, kuid tulemus ei ole liialt ülepaisutatud, vaid jääb pigem märkamatuks, mis on alati hea.

Korralike piltide vaatamist takistab ainult pettumustvalmistav ekraan. Kõik näeb lihtsalt kuidagi laisk välja. Viietollise ekraani resolutsiooniks on küll 720×1280 pikslit, kuid need pikslid ei õppinud koolis hästi ning ei tea, mida ja kuidas teha. Värvid on luitunud, ekraan on tuhm ning tume, suisa nii tume, et päikesepaistelise ilmaga on telefoni kasutamine pea võimatu. Telefoni ekraani vaadates on võimalik ilma suurendusklaasita üle lugeda, täpselt mitu pikslit seal on, kuna kõik on sakiline ning ruuduline. Võib aimata, et Samsung ei müü oma kaamerasensoreid odavalt ning Just5 pidi hinna all hoidmiseks tegema ohverdusi telefoni ekraani arvelt.

Kõik läheb aina ülesmäge

Kui mitte-just-parim ekraan ei ole ületamatu takistus, siis võib nüüd kergemalt ohata. Siit edasi läheb kõik Blaster 2 jaoks aina ülesmäge. Telefon saab oma tööga ideaalselt hakkama. See töötab kiiresti, lahtioleva rakenduse vahetamine ei saada telefoni koomalähedasse seisundisse, vaid pigem võtab see hea meelega väljakutse vastu ning avab ja sulgeb rakendusi ilma venitamata. Samuti ei suutnud ma kogemata Blaster 2-te kasutusaja jooksul kordagi täielikult hanguma panna, mis sellise hinnaklasside telefonides pole just raske.

Blasterile pakuvad jõudu neljatuumaline protsessor ning 2 GB RAMi, mis on säästutelefoni kohta üllatavalt head näitajad.

Samuti on Just5 meeskond teinud head tööd operatsioonisüsteemiga. Blaster 2 kasutab üsnagi kergelt muundatud Android 5.0 operatsioonisüsteemi, mis on saadaval ka eesti keeles. Lisatud võimalused on kerged täiustused juba niigi heale operatsioonisüsteemile ning ei muuda drastiliselt kasutuskogemust, kui võrrelda seda täiesti puhta Androidiga.

Rääkides Just5 operatsioonisüsteemi keeltevalikust tuleb märkida, et ilmselt on tõlge eesti keelde tehtud mõne tasuta saadava tõlkeprogrammi abil. Sama kehtib ka firma veebilehe kohta. Osade sätete nimedest on keeruline aru saada või on need lihtsalt keeleoskajale veidra konstruktsiooniga. Üheks selliseks on säte, millele on nimeks antud „Nuti avamine“. Ilma sätet lähemalt uurimata on keeruline mõista, kas tegemist on tõlkimata jäänud sõnaga ning räägitakse pähkli avamisest või on hoopis tegu lahendusega, mis paneb ajumahlad voolama ning avab nutikuse kraanid. Tegelikkuses on tegu sättega, mis lubab uinutatud telefoni ekraanile mustreid joonistada, et selle abil erinevaid rakendusi avada. Huvitavalt kombel on sama sätte kirjapildis viga ka inglise keeles, kus selle nimeks on „Smark wake-up“.

Norida saab vaid pisiasjade pärast

Eelnenud lõik on loomulikult lihtsalt pisiasjade pärast norimine, kuid seegi näitab, et Blaster 2-l ei ole peale halva ekraani ühtegi suurt viga, millest kinni haarata ning mille üle pirtsutada.

Blasterisse saab korraga asetada kaks SIM-kaarti ning lisaks neile veel microSD kaardi, mis on ilmselt vajalik, kuna sisemälu on saadaval vaid 16GB, millest paraja osa võtab enda alla juba operatsioonisüsteem. Aku on korralik, 2700 milliampertunni suurune ning säästliku kasutamisega on sellega võimalik probleemivabalt poolteist-kaks päeva hakkama saada. Aktiivsema kasutuse korral tuleb see siiski õhtul laadija otsa torgata.

Nagu loo alguses mainitud, on tegemist ühe parima odava nutitelefoniga, mida viimasel ajal olen katsetada saanud. Kui sellel ei oleks nõnda halba ekraani, oleks raske leida midagi, mida sellele ette heita. 129 euro eest on siin aga telefoni küll ning kui peaksid hetkel soodsat telefoni vajama, on Just5 Blaster 2 üks parimaid seadmeid, mida valida.

 

Fotod: Gregor Sibold

Jah, osta,

sest jääb mõistmatuks, kuidas lätlased on suutnud 129 euro eest nõnda hea telefoni valmis meisterdada. Kõik peale ekraani on telefoni hinnaklassi arvestades väga head, isegi pehme otsaga kõrvaklapid antakse kaasa.

Blaster 2

Hind129€
MüügilEuronics
Ekraan5" HD (720 x 1280)
Protsessorneljatuumaline 1,5 GHz Cortex-A53
Mälu16 GB sisemälu, 2 GB RAM
Kaameratagumine 13 MP, eesmine 5 MP
OperatsioonisüsteemAndroid 5.0
Aku 2700 mAh
ÜhenduvusGPS, 4G (LTE Cat 4), microSD, wifi a/b/g/n, Bluetooth 4.0
Mõõdud 145 x 72 x 9,5 mm
Kaal185 g

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.