iPhone’i eriväljalase lõhestab oma ideaalse vormiga

iphone-hero.jpg

Jah, osta,

sest see on praegu kõige parem iPhone ja soodsam kui võrdsete näitajatega iPhone 6S. Lisaks istub see ideaalselt kätte.

Õues hingab aprill ja meil on aeg rääkida uuest iPhone'ist? Midagi on nagu valesti, sest selleks teemaks on meil ju igal aastal aeg reserveeritud septembrisse. Ent iPhone SE on Eestis kohal ja esmalt tuleb rääkida, miks see telefon üldse olemas on. Ja teiseks – miks ta lõhestava mulje jätab.

Mitu põhjust väikse telefoni tegemiseks

Mõnes mõttes on iPhone SE 2016. aastal üsnagi veider telefon. “Suur” ekraan on iga tootja jaoks tänapäeval standardvarustus, viietollise ekraaniga telefone leiab nii kõige kallimate kui odavaimate seast. Ja nüüd otsustab Apple välja tuua uue telefoni, mille 4-tolline ekraan on selgelt pisike.

Ent siin taga on mitu loogilist põhjust. Esmalt Apple’i finantsaruanded, kus iPhone SE torkaks ilmselt väga positiivselt silma, kui me neid piiluda saaksime. iPhone SE korpus on sama kolm põlvkonda vana telefoniga iPhone 5S, mis tähendab, et uue telefoni jaoks polnud vaja ehitada uut tootmiskompleksi. iPhone 5S-i on firma müünud julgelt üle 100 miljoni eksemplari, mis on tohutu kogus ja nõuab hiiglasikku masinavärki. Nüüd saab selle olemasoleva masinavärgi panna tööle nii, et liinilt hakkaks tulema iPhone SE-sid.

Samas on telefoni sisemus pärit nii-öelda kõrvalangaarist, kus toodetakse firma sügisel välja tulnud iPhone 6s-i. Riistvara võimetelt on tegu võrdsete telefonidega ja neil on ainult paar erinevust:

  • erineva suurusega korpus, ekraan, aku
  • iPhone 6S-il on survetundlik ekraan – võimalus ikooni peale tugevamalt vajutada ja lisamenüü avada
  • iPhone 6S-il on uuema põlvkonna sõrmejäljelugeja, mis on pisut kiirem

Niisiis on iPhone SE firma kõige moodsam telefon, mis on vormistatud eelmise põlvkonna disainikeeles. Ja tulemus on hirmus sümpaatne käepärane.

Fakt on, et 4-tolline telefon on väga ergonoomiline. Steve Jobs ei kuulutanud põhjuseta, et algupärane iPhone tehti just sellise suurusega, et seda saaks ühe käega hoida. Kuigi suuremate telefonide – iPhone 6, 6S – tulekuga unustati see Jobsi jutt kiirelt, pole inimeste käed vahepeal muutunud.

Asja kinnitavad külmad faktid. Apple müüs eelmisel aastal üle 30 miljoni telefoni, millel oli 4-tolline ekraan. Mõni teine telefonitootja võiks selliste müüginumbrite üle lakke hüpata. Konkurent Samsung ei jõudnud oma mulluseid tipptelefone S6 ja S6 Edge ühe analüütiku prognoosi järgi palju rohkem müüa, kui Apple oma mitme aasta vanuseid 4-tolliseid telefone.

Tõsi, täpseid andmeid pole, kas 4-tolline telefon läheb paremini kaubaks oma suuruse või soodsama hinna tõttu. Palju ütlevad, et see on just õige suurusega telefon, ent muidugi on ka näiteks iPhone 5s maksnud märkimisväärselt vähem.

Kõik eelnev selgitab, miks me üldse praegu sellisest telefonist räägime. Apple’il on seda kasulik toota, inimesed tahavad väiksema ekraaniga telefoni.

Jah, aku on tõesti parem

Aga kui mul on juba taskus iPhone 5s, siis miks vaadata iPhone SE-d?

Esiteks, nagu öeldud, telefonil on moodsam riistvara. Äpid avanevad silmnähtavalt kiiremini, ühest teise hüppamine käib nobedamalt ja kogu telefon on erksam. Vahe pole mäekõrgune, aga märgatav. Selge vahe on ka kaameral, mis teeb kiiremat pilti, samuti on tänu uuele sensorile pildi mõõtmed suuremad.

Võib-olla tähtsaim vahe on siiski akus. iPhone 5s-il suurim puudus on olnud pisike aku ja see pole mingi väike häiriv kõrvalnäht, vaid nagu elevant portselanimuuseumis. Raske on seda klirinat mitte tähele panna.

iPhone SE on välimuselt sama suur, netomahus pole aku telefon suuremaks läinud, ent ometi on sellel suurem aku mahutavus. Tõsi, numbriliselt oli asi edenenud tühised 82 milliampertundi.

Aku parameetrite kõrval kasutusandmeid vaadates on näha, et sellel telefonil on tõesti parem aku. Tootja ametlike numbrite järgi peab pisike iPhone SE vastu sama tublilt nagu röögatu iPhone 6S Plus, jäädes suurele mütakale veidi alla vaid video ja muusika kuulamises.

Aga ma ei jäänud üksnes neid numbreid uskuma. Kasutasin ligi kuu aega iPhone 5S-, kus tüüpilise intensiivse kasutusega päeva õhtupoolikuks ehk kella kuueks oli aku 20% peal ja tühjenes edasi. See tähendas päevas umbes kaks kuni kolm GPS-i järgi navigeerimist, kõvasti erinevate rakenduste kasutamist, videote vaatamist, kohati ka üle wifi andmeside jagamist.

Edasi võtsin samamoodi kasutusse iPhone SE. Ja täiesti võrreldava päeva õhtuks näitas selle akuprotsent 49%.

Julgen täitsa ausalt öelda, et iPhone SE ei saanud vähem vatti, küll aga oli võrdluses olnud iPhone 5S-i aku kindlasti vanem ja selle võrra kehvema võimega. Aga vahe oli nii suur, et ka võrdsetes oludes ehk uhiuutena oleks iPhone SE aku märkimisväärselt parem.

Ideaalne suurus

Lõppkokkuvõttes jätab iPhone Special Edition ehk eriväljalase lõhestava mulje. Ühel pool on ilmselge fakt, et suurema ekraani peale mahub rohkem. Suuremate telefonidega on parem vaadata liikuvat pilti, otsida bussiaegu, trükkida e-kirju, vaadata kohupiimakoogi retsepti, ehitada virtuaalmaailmas linnu ja nõnda edasi.

Aga SE-d istub kätte lihtsalt ideaalselt. Ja lisaboonusena on see praegune tehnika tipp.

 

Fotod ja video: Tanel Meos

Jah, osta,

sest see on praegu kõige parem iPhone ja soodsam kui võrdsete näitajatega iPhone 6S. Lisaks istub see ideaalselt kätte.

Apple iPhone SE

Võrgud 2G, 3G, 4G
Protsessor Apple A9, kahetuumaline 1,84 GHz
Ekraan 4 tolli IPS LCD, 640 x 1136 pikselit (326 dpi)
Mälu 16 või 64 GB, 2 GB RAM
Kaamera 12 MP, 4032 x 3024, faasituvastusega autofookus, dual-LED välk, esipaneelil 1,2 MP
Ühendused WiFi a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2 A2DP, A-GPS, Glonass, sõrmejäljelugeja
OS iOS 9.3
Aku 1624 mAh
Mõõtmed 12,4 x 5,9 x 0,76 cm
Kaal 113 g
Hind499/599€
Müüja Telia/Tele2/Elisa/Euronics/IM Arvutid/Valge Klaar