iPhone XS on kohal: see on üks parimaid fotokaid üldse

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kaheteistkümnendat aastat on Apple välja lasknud uue iPhone’i ja nagu “vaheaasta” mudelitega ikka, ei ole iPhone XS just väga palju varasemast erinev.

Sellel on uus ja kiirem protsessor, natuke vastupidavam veekindlus, e-SIM-kaardi tugi (aga mitte Eestis!), natuke kiirem näotuvastus, veel suurem pooleterabaidise mäluga mudel ja pisut erinev aku. Ei, mitte suurem, vaid tegelikult isegi nõksa väiksem, aga Apple’i lubaduse järgi peab telefon ikkagi pool tundi kauem vastu kui mullune X.

Ongi kõik? Ülejäänus osas võiks lugeda mullust iPhone X arvustust?

On fakt, et uue iPhone’i diferentseerumine varasemast mudelist pole kunagi olnud väiksem. Aga üht-teist siiski on uut ja olulist.

Räägime kaamerast

Foto ja pildistamine pole iPhone’i juures kunagi olnud üks kõrvaltegevus või lisafunktsioon, vaid võib-olla üks tuumik ülesannetest, mida telefon peab hästi täitma. Eks Apple’i tootearendajad said aru, et kui me kanname taskus telefoni ja ei viitsi enam kaasas vedada kaameraid, peab see telefonikaamera olema nii hea kui võimalik. Ja sellest paremgi.

iPhone XSis sees on paar tehnilist uuendust, millest Apple’i inimesed kõva häälega isegi telefoni esitledes ei rääkinud. Näiteks on põhikaamera sensor nüüd üle 30% suurem ja võib väga primitiivselt öelda, et see on väga hea areng. Sensori suurus on nagu ruutmeetrid kinnisvara puhul – vahet pole, kas sa kasutad neid nutikalt või rumalalt, rohkem ruutmeetreid on alati parem.

Muide, see suurem sensor pole kohe ilmselgelt märgatav. Inimesed loevad tehniliste üksikasjade tabelit ja näevad, et telefonil on sama sugune 12-megapiksline kaamera nagu eelmisel mudelil. Kaks kaamerat, mõlemal 12 megapikslit, aga ühel on 30% suurem sensor? Ei see ei ole mingi viga.

Apple ei pressinud 30% suurema pindalaga sensorile rohkem megapiksleid, vaid tegi hoopis olemasolevaid suuremaks, mis lõpptulemuses avaldab vähem mürasema pildina ja piksliteni jõuab rohkem valgust.

Kui sensori suurus on muutus riistvaras – ilmselgelt insenertehniliselt meisterlik saavutus, sest me räägime ülidetailsetest muutustest võib olla poole- või veerandi-kuupesentimeetrises ruumalas – siis sama kardinaalne on muutus tarkvaras.

Kui inimene vajutab “päästikut” ja teeb “ühe foto”, siis talle märkamatult vihub taustal tööd teha tohutu masinavärk. iPhone XS teeb kaadrist üle- ja alasäris pilte, püüab lühikese säriga kaadrilt saada teravuse ja pikema säriga piltidelt värviküllasust. Ning siis liidab kõik need pildid kokku, et saada üks parim kombo. See on see, mida Apple turundab nimega “Smart HDR”.

Et need pole tühipaljad sõnad, vaid reaalne asi, sellest annab aimu väike katse.

Pildistasin kapi otsas olevat läikivast metallist karikat kahel moel. Esimene foto on tavaline kaameraäpiga tehtud pildifail (HEIC formaadist konverteeritud JPG-ks), teine on toorfail (DNG konverteeritud JPG-ks), mis paljatab kaamerast tuleva foto “toore seisu”. Lõikasin suurest pildist välja karika osa ja allpool saab neid võrrelda.

Peale müraeemalduse on näha, kuidas kaamera oskab valmis fotosse panna rohkem detaile ja sügavust, mis muidu on ülesaris (vt karika peegeldus, laes olev valgusti jne).

Veidi pikemat aega linnas iPhone XS-iga ringi käies on näha, et see on tõesti suurepärase loomutruudusega pilte. Mida tähendab “suurepärane loomutruudus”? Eks ikka seda, et telefoni salvestatud fotod ei ole “filtrite” või muu töötlusega ilusamaks tehtud, vaid väga sarnased reaalsele vaatepildile.

Kandsin taskus iPhone XS-i, iPhone X-i ja võrdluseks Huawei P20 Pro-d. Siin on mõned fotod, kõigist on mõni detail suurendatud 100% ja pandud kokku. Täispilte vaata loo lõpust galeriist.

Vihmamärg tänav päiksesäras on kolme kaamera läbi väga sarnane. iPhone XS pilt on võib-olla vähem kontrastne kui teistel.

Siseruumides tehtud portrees rokivad iPhone X ja iPhone XS mõlemad peaaegu võrdselt. P20 Pro pilt on küll väga hea, aga ometi leiab sealt artefakte – veidraid moodustisi – mis reedavad, et tegu on digitaalse portreega. iPhone XS-i puhul seda ei paista, tegelikult läheb isegi fookuses olev objekt (nägu) uduseks järk-järgult justkui reaalse objektiiviga pildistades. Miks kaadrid on erinevad? iPhone’id teevad portree teleobjektiiviga, Huawei vaikimisi lainurk-kaameraga.

Pargis vastu päikest pildistades on näha varjude ja valguse võitlust. Üllatavalt on sel puhul kõigi kolme kaamera tulemus kõige tasavägisem.

Väike allee, kus on tumedamaid varjuküljes puutüve külgi ja heledamaid alasid. iPhone XS teeb oma targa HDR-iga pildi siin isegi natuke plassimaks, iPhone X on kontrastsem ja P20 Pro teeb väga jõuliselt kunstlikku teravustamist.

Väga keeruline foto, kus iPhone X põrub, aga iPhone XS toob pildi ära. Päevavalgusest üle põlenud majakülg on vanal iPhone’il rikutud, uuel iPhone’il päästetud. Samas toob Huawei siin oma kunstliku teravustamisega välja teistest veel rohkem detaile.

Pimedate müüride vahelt avanev rõdu (vaata galeriist täispilti) on tõeline proovikivi, kus iPhone XS teeb selgelt parima pildi. Näha on nii heledas valguses rõdu kui ka muud detailid. iPhone X on selle osa täiesti valgeks säritanud.

Aknapesu foto on rikkalikult täis detaile (vaadake jälle suuri pilte galeriist). Üldmulje annab alust jälle aruteluks, et kas iPhone XS teeb oma HDRiga pildi natuke liiga plassiks, sest iPhone X ja P20 Pro kontrastsus tundub siin toredam. Valgebalansiga paneb Huawei mööda.

Olgu telefoni enda uuendustega kuidas on, iPhone XS-i kaamera on muutunud paremaks. Mõni hetk on vahe mikroskoopiline, mõni teine hetk väga selge, mõni pilt on natuke maitse asi. Fakt on, et uus HDR päästab pildilt rohkem detaile ja nii toodab telefon väga väga häid pilte.

Jah, osta,

sest iPhone XSil on kas kõige parem või üks parimatest mobiilikaameratest.

iPhone XS

Hind1169/1349/1569 eurot (sõltuvalt mälumahust)
Ekraan5,8 tolli (1125 x 2436 pikslit), Super AMOLED
Mõõtmed/kaal144 x 71 x 7,7 mm, 177 g
KiibistikApple A12 Bionic
Mälumuutmälu 4 GB, sisemälu 64/256/512 GB
Kaamerataga 12 MP (f/1.8, 26mm) + 12 MP (f/2.4, 52mm), ees 7 MP
Aku2658 mAh
OSiOS 12
ÜhendusedLightning, wifi a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, GPS, LTE Cat 16 (1024 Mbit/s)

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.