iPhone 8 on esimene iPhone, mida saab mõnuga öösel laadida

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
iPhone'i saab nüüd laadima panna ilma ühtegi juhet ühendamata. Fotod: Tanel Meos

Alustame nimest. Nagu Pavlov oma koera on Apple välja treeninud kogu maailma oma telefoninimedest aru saama. 3G ja selle järg 3GS, 4 ja 4S, 5 ja 5S, 6 ja 6S. Juba 7-ga läks kogu nimeloogika libedale rajale, mida oleks teel hoidnud tänavune 7S. Aga nüüd on meil hoopis 8.

Ütleme ilma pikema jututa ära, et selle telefoni põhiline puudus on selles, et see pakub väga-väga sarnast väärtust eelmise aasta mudelile, makstes samas rohkem. Hinnangu teeb kibedamaks fakt, et mitu “uudist” iPhone’ide funktsionaalsuses on kogu telefoniturul juba vanad uudised nagu NFC märgiste lugemine ja juhtmevaba laadimine.

On paar tõesti head asja

Aga otsime positiivset.

Esiteks True Tone ekraan, mis reguleerib ekraani valgebalanssi vastavalt ümbritsevale valgusele. Lihtsamalt öeldes on päevavalguses telefoni ekraani normaalselt valge, aga kui tulla tuppa kollase hõõgvalguse juurde, siis seal on ekraan ikka normaalselt valge – mitte sinakalt kirgas nagu vanadel telefonidel.

See tõesti töötab ja isegi kui see kohe silma ei torka (kogu tehnoloogia mõte ongi, et see silma ei torkaks), on seda väga lihtne kontrollida, kui näiteks teise telefoniga fikseeritud valgebalansiga iPhone 8 ekraani filmida.

Üleüldse on ekraan erakordselt selge, kirgas, terav ja hea, isegi kui arvuliselt pole 326 pikslit tolli kohta mingi eriti kõrge näitaja.

Kas telefonis on vaja HDR nuppu? Aga autos ESC nuppu? Ei!

Siis veel on muidugi väga hea kaamera. Ma põhimõtteliselt ei usu, et kaamera- ja pildikvaliteeti saab objektiivselt hinnata, millest mõni organisatsioon oma äri on teinud. Selge on, et vähemalt korralikus valguses iPhone’i kaamera teeb super pilte, mis on alati fookuses, õige valge tasakaaluga ja loomulike värvidega. Aga ometi on kaameras on paar uuendust.

Esiteks HDR ehk suure dünaamilise ulatusega piltide tegemine, mis annab fotodele rohkem sügavust nii varjualades kui ka heledalt valgustatud piirkondades. Jääb mulje, et Apple on lükanud HDR-režiimi automaatselt sisse kõikide piltide tegemisel, sest kaamera juures enam HDR lülitit pole ja telefon otsustab ise, kas kaadrist on vaja teha HDR-pilt või ei.

See on väga hea asi, sest tavalise telefonikasutaja jaoks oli HDR nupp kaameras nagu tavalise autojuhi jaoks on ESC nupp armatuurlaual – normaalsel inimesel pole vaja seda näppida. Ilmselt 99% juhtudest oskab masin langetada targema otsuse, kas on vaja teha laia dünaamilise ulatusega pilt või ei, kas on vaja auto stabiilsuskontroll aktiveerida või ei.

Aga Geeniuse lugejate seas on keskmisest rohkem neid, kes tahavad masinate üle rohkem kontrolli omada ja hea uudis on neilegi. Automaatne HDR pole jõuga peale keeratud ja kaamera sätete all saab selle välja lülitada, mille järel tekib kaamerasse tagasi HDR-nupp.

Aga kuidas on pildikvaliteediga hämaras? Kuigi Apple on väidetavalt asendanud kaamera sensori (võrreldes iPhone 7-ga), on optika sama. Kas see annab hämaras paremaid pilte? Vastus on vist küll “jah”, aga edasiminek on väga väike. All on kaks kaadrit pildistatud samal ajal samas kohas, üks iPhone 8 Plusiga, teine iPhone 7 Plusiga. Võrdlusfaili näeb suuremalt selle lingi kaudu.

Hämaras valguses tehtud foto 100% suurendus. Vasakul iPhone 7 Plus, paremal iPhone 8 Plus. Erinevus on minimaalne.

Pildistamise juures on veel pisikesi uuendusi, kui seda teha hämaras. Näiteks on nüüd esikaameral Slow Sync välk, mis tähendab, et endast hämaras pilti tehes lakstakse välguga korra inimese nägu valgeks, ent katik laseb sisse ka valgust tausta kujutamiseks. Tulemus on veidi parem.

Väike nupp teeb su telefoni mälumahu kahekordseks

Suurim uuendus, mis puudutab filmimist ja pildistamist, seisneb failiformaatides. Nii fotode kui ka videote tegemisel saab nüüd sisse lülitada valiku, et need salvestataks vastavalt High Efficiency Image File Format (HEIF) ja High Efficiency Video Codec (HEVC) formaadis.

Miks see hea on? Sinu telefoni mälumaht just kahekordistus!

Noh, peaaegu, aga HEVC ja HEIF formaadis videod ja pildid võtavad tõesti ligi 50% vähem ruumi. Nii et ühte 64 GB telefoni mahub vana formaadiga võrreldes kaks korda rohkem pilte või videoid.

Miks see halb on? Uute failiformaatidega kipub alati olema ühilduvusprobleeme. HEVC ei ole avatud standard, selleks et näiteks kõik videotöötlusprogrammid seda toetaksid, peaksid nad litsentseerima endale koodeki. Maci kasutajad peavad veel arvestama, et mõned arvutid toetavad formaatide riistvaralist kodeerimist, mõned mitte*.

Kõik see keeruline jutt tähendab, et praegu tuleb pilte-videoid telefonist välja võttes need ümber konverteerida teise formaati.

Õnneks toimub see peaaegu nähtamatult ja automaatselt. Kui mõnda videot või faili “Share” akna kaudu jagada, siis näitab telefon, et esiteks kulub aega konverteerimisele, siis üle võrgu saatmisele. Tulemuseks on igati ühilduv JPG- või MP4-fail.

Portreevalgus… ee, misasja?

Nüüd ma kirjutan ühe ebapopulaarse asja kõigi iPhone’i sõprade seas, aga elu nõuab. iPhone 8 üks suurimaid uuendusi peaks olema see, et portreefotode puhul saab nüüd kruttida pärast pildistamist valgusrežiime.

Vabandust, aga see on väga väike asi. See näitab iPhone 8 uuenduste kohta palju, kui selline asi pjedestaalile tõstetakse.

Ärge saage valesti aru, ma usun, et insenertehniliselt on tegu tõelise meistriteosega. Tarkvara peab suutma eksimatult tuvastada fotol oleva näo küljed, valgusrežiimi, seda dünaamiliselt muutma ja see kõik näeb lõpuks kõik üsna usutav välja. Minu kummardus Apple’i tarkvarainseneride ees. Lihtsalt selle uuenduse praktiline kasu on väike.

Ja eriti torkab see silma võrdluses üldise portreerežiimiga, mis on minu arvates fantastiliselt hea. Ainult et iPhone 8 Plusi portreerežiim on võrdne iPhone 7 Plusi portreerežiimiga, välja arvatud see valgustusefekt.

iPhone 8 Plusis on võimalik portreest teha nüüd näiteks “stage light mono” efektiga pilt (vasakul). Keskel tavaline portree iPhone 8 Plusiga, paremal iPhone 7 Plusiga.

Unustage juhe, aga jätke telefon ööseks laadima

Kõige suurem käegakatsutav uuendus on muidugi juhtmevaba laadimine. Selle tõttu on telefoni tagakülg klaasist ja vastates juba mulle mitu korda esitatud küsimustele, siis ei, käes hoides ei ole see oluliselt libedam kui telefoni esikülg.

Aga kui panna klaasist telefon mõnele mitte naturaalsele pinnale, näiteks lamineeritud laud või muu selline, siis kipub see kalde all väga hõlpsasti libisema. See on see sama mure, mida oleme korduvalt juba varasemate klaas-tagakülgedega telefonidest rääkinud (Honor 8, Sony Z4).

Aga laadimine ise on mõnus, pole midagi öelda. Suurim tüütus on laadimisaluste hankimine, aga kui need olemas, muutub igapäevane juhtme järgi toppimine ajalooks.

Me ei korraldanud laadimiskiiruste testi, meil oli kasutusel üks üsnagi lihtne nn Hiina laadimisalus, mis iPhone 8 Plusile andis ligi kuue tunniga 60% akust. See on väga aeglane, aga seda saab muuta efektiivsema laadimisalusega.

Samas, laadimisalus on mugav panna just öökapile, kus kiirus nii tähtis polegi. Ööga saab ikka telefon täis. Muidugi, kui teil just mingit kiiksu pole öise laadimise vastu.

Mõnud toob iOS

iPhone on väga hea telefon ja iPhone 8 ka. Sõltumata mudeliuudistest on selle parim omadus tarkvara ja riistvara läbipõimumine, mis toob näiteks regulaarsed uuendused ka vanematele telefonidele ja vähem turvariske.

Näiteks on iPhone 8-s nüüd NFC siltide lugemise tugi, mis toimib just samamoodi nagu Androidiga telefonideski. Aga jällegi, see pole iPhone 8 uuendus, vaid toimib ka teistes iOS 11-ga seadmetes.

Äge on ka näiteks see, et kui oled varem iPhone’i kasutanud ja võtad karbist uhiuue telefoni, siis oma kontode ja sätete üle tõstmine vanast uude on eriti mugav. Uut telefoni käivitades saab vana ise aru, et läheduses on uus telefon (Bluetooth peab olema sees).

Kui annad vanas telefonis loa andmete ülekandmiseks, avaneb seal väike ümmargune kaamera aken, millega tuleb skanneerida uue telefoni ekraanile tekkinud kujutist. Väike asi, aga väga mugav.

Mida kõike iOS kaasa toob, seda oleme kirjutanud eraldi loos.

Mida sa teadma pead?

iPhone 8 on igas mõttes kõige parem iPhone, mis seni tehtud on. Kui tahad osta just iPhone’i ja sul on käia välja selline summa raha, saad väga hea telefoni.

See arvustus annab aga ostusoovituseks “ei”, sest kui tahad lihtsalt väga head iPhone’i, võid rahus osta  iPhone 7, säästad pisut raha ja kasutad sama head asja.

iPhone 8 on küllap Apple’i kõige vähem meeldejääv telefon. Müüginumbrid kõrguvad ikka suureks, sest inimesed nõuavad telefone, aga võrreldes iPhone 7-ga ja kuu aja pärast välja tuleva iPhone X-ga jääb see telefon kehva positsiooni.

* HEVC ja HEIF uuendus ei puuduta ainult iPhone 8. Selles formaadis saab pilte ja videosid teha ka seadmetega, milles töötab iOS 11 tarkvara ja mille sees on A10 kiip (iPhone 7, 7 Plus, iPad Pro). Kõikide seadmetega, milles on iOS 11, saab HEVC ja HEIF pilte ja videosid vaadata.

Ei, ära osta,

sest iPhone’is pole kunagi olnud nii vähe uut võrreldes eelmise mudeliga. Osta parem iPhone 7 ja säästad üle saja euro.

Apple iPhone 8 ja 8 Plus

Võrgud2G, 3G, 4G (LTE Cat 12 ehk kuni 600 Mbps)
ProtsessorApple A11 Bionic, 4+2-tuumaline
Ekraan4,7 tolli IPS LCD, 750 x 1334 pikslit (8 Plus: 5,5 tolli, 1080 x 1920 pikslit)
Mälu64 või 256 GB, 2 GB RAM (8 Plus: 3 GB RAM)
Kaameratagakaamera 12 MP lainurk (23 mm F1.8, OIS), nelja LEDiga välk, esipaneelil 7 MP (8 Plus: taga lisaks kaamera 56 mm F2.8)
ÜhendusedWiFi a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0 A2DP, A-GPS, Glonass, sõrmejäljelugeja
OSiOS 11
Aku1821 mAh (8 Plus: 2691 mAh)
Mõõtmed13,8 x 6,7 x 0,73 mm (8 Plus: 15,8 x 7,8 x 0,75 mm)
Kaal148 g (8 Plus: 202 g)
Hindalates 819€ (8 Plus: 929€)
MüügilIM Arvutid, Valge Klaar, Euronics, Telia, Elisa, Tele2

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.