iPhone 7 Plus: uue kaamera sees on super-pettus

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
iphone7plus-1.jpg

See aeg on nüüd siis käes. 2016. aasta iPhone’i arvustus. Mida te teada tahate? Et kas on hea telefon? Jah, on küll, aga kõik pole nii fantastiline nagu paistab.

Kolmandat aastat järjest tõi Apple korraga välja telefoni kahe suuruses, pisut “normaalsem” iPhone 7 ja suurem iPhone 7 Plus. Et suuremal telefonil on tänavu ka rohkem uuendusi, on siin arvustuses vaatluse all just 5,5-tollise ekraaniga Plus mudel. Kokkuvõttes on tegu järjekorras 15. uue iPhone’i mudeliga.

Varsti ehk järgmise aasta 9. jaanuaril saab esimese Apple’i telefoni väljakuulutamisest mööda kümme aastat. Mäletan, et üks sõber lausus toona: väga tore, aga ma esimest mudelit küll ostma ei hakka, ootan veidi, kuni toode valmis saab. Kas nüüd, kümme aastat hiljem on iPhone lõpuks valmis?

Ratsionaalselt lähenedes on see õun täiesti küps. Siin pole erilisi üllatusi, iPhone 7 Plus ei oska teha midagi kardinaalselt uut, mida ei oskaks mõni teine iPhone või teise tootja nutitelefon. Aga see õun on veel ideaalsema kujuga, ahvatlevalt küpse koorega ja iga amps paljastab rikkaliku ja mahlase sisemuse.

Kõik on kiiiiire

Geenius ei tee protsessori jõudluste teaduslikke mõõtmisi ja me oleme selle üle rõõmsad. Tegu on libeda teega, mitmel aastal on paljastatud nutitelefone, mis “sünteetilistes” ehk kunstlikes jõudluskatsetes näitavad end kiirematena kui nad muidu on. Ehk teevad dopingut. Päriselt telefoni kasutades mõjutavad telefoni jõudlust nii “toores” riistvara, ehk milline protsessor telefonis on, aga eriti ka seda juhtiv tarkvara. Lisaks on nutitelefonides – erinevalt lauaarvutitest – protsessori jõudluse puhul väga otsene seos aku elueaga.

iPhone 7 ja 7 Plus töötavad nüüd neljatuumalise protsessoriga, varem oli neid kaks. Konkurendid on juba ammu kolinud üle kaheksatuumalistele. Kõigil on üldjoontes sama lähenemine: pooled tuumad on kiired ja võimsad, pooled energiasäästlikud. Aga 2 vs 4 vs 8 on eelnimetatud põhjustel eksitav numbrite võrdlus.

Mulluse mudeliga, iPhone 6s Plusiga võrreldes on iPhone 7 Plusi jõudlust reaalses kasutuses raske märgata, vahe on väike. Kunstlikes jõukatsumistes on uus mudel 36-40% nobedam. Samas on igapäevase telefonikasutuse puhul märgata ka seda, et mälu on telefonil nüüd 3 GB, mis laseb nobedamalt eri rakenduste vahel liikuda.

Kiirust pakub ka uus modem, mis tähendab, et iPhone on valmis töötama kolmesageduslikes võrkudes. Maksimaalselt 3×150 Mbit/s ühendust luues on kokku mobiilse andmeside allalaadimiskiirus 450 Mbit/s.

Robustne aku

7 Plusi võimsam protsessor avaldab ennast hoopis teisest küljest – sama või isegi kõvemat “mürtsu” teeb masin vähema energiaga. Telefoni aku on küll vaid 2900 mAh mahutavusega, mis näib alla jäävat 3500 ja suuremate näitajatega konkurentidele.

Reaalses kasutuses on aga iPhone 7 Plusi aku vastupidav nagu Kalašnikov. See tulistab iga kell ja iga ilmaga. Normaalne on õhtul jõuda nii, et akus on 50-40% energiat. Aktiivse Waze’imise või muu äpiga GPS-i kasutamisega õnnestub hilisõhtuks aku ka 20% peale saada.

Ergonoomika ja korpus

Suurt telefoni on ebamugav käes hoida, 7 Plus ei pääse sellest kuidagi.

Aga kui suure ekraani miinused ja plussid kokku lüüa, on see siiski end väärt. Peamiselt lunastab ebamugavuse eelnev punkt: suure ekraani taha mahub suur aku. Lisaks on telefonil nüüd stereokõlarid, nii et seda lapikult kätte võttes saab korralikult videot vaada. Veekindlus tagab, et käest libisev telefon vette sattudes kahju ei saa. Õnneks pole veekindlus telefoni oluliselt egamugavamaks teinud, seda märkab ainult üksikutes detailides, näiteks SIM-kaardi pesal on kummitihend vahel.

Tormi veeklaasis või pigem espressotassis põhjustas uudis, et ühe normaalse kodunupu asemel on telefoni allservas nüüd puutetundlik plaat. Seda vajutades väriseb telefon nii, et inimese aju tajub seda nupuliikumisena, reaalselt aga plaat ei liigu. Unustage furoor, see töötab väga hästi ja sellega harjub kiiresti. Kodunupp on tänu sellele ilmselt töökindlam.

Oluline on ka koostöö tarkvaralise funktsiooniga wake on raise: kui telefon kätte võtta, näeb ilma nuppu puutumata lukuekraani kellaaja ja teavitustega. See töötab pea perfektselt. Ühtlasi kompenseerib see sõrmejäljelugeja “probleemi”, et see tuvastab sõrme liiga kiiresti ja inimesel pole võimalust kellaaegagi vaadata.

Räägime kaamerast

Silmnähtavalt suurim uuendus 7 Plusis on uus kaamera. Ühe tagakaamera asemel on tagaküljel nüüd kaks. Seletame lahti, kuidas need töötavad ja millise pettumuse see valmistab.

Tehnilised detailid

“Tavakaamera” on saanud suurema ava F1.8 ja vaatenurk on muutunud laiemaks 23 mm fookuskauguseks*. See on selge edasiminek võrreldes iPhone 6S-i 29mm/F2.2 objektiiviga. Sensor on ikka 1/3-tolline ja optilise stabiliseerimisega, mis tähendab, et see peaks edukalt väiksemad värinad pildist välja võluma.

Huvitavaks muutub lugu uue kaameraga, mida nimetagem siin lihtsuse mõttes portreekaameraks. See on 56 mm fookuskauguse ja F2.8 avaga, sensor on sellel väiksem 1/3,6-tolline. See on mobiiltelefonide juures selgelt erilisem ja haruldasem kaamera, aga mitte päris tele-, vaid normaalkaugusega objektiiv. Ent nagu näha sensorist ja avast, on see oluliselt hämaram – heade piltide tegemiseks on vaja palju parema valgusega keskkonda kui “tavakaamera” puhul.

Edasi muutubki asi huvitavaks. Apple on pool-näiliselt andnud kasutajale võimaluse valida kahe omanäolise kaamera vahel, aga samas hoiab pidevalt hobuste ohje enda käes – vist sel põhjusel, et tagada parim lõpptulemus.

Praktikas tähendab see seda, et tavalises kaameraäpis on tekkinud lihtsalt juurde üks zoom-nupp. Selle peale toksates lülitub sisse kahekordne zoom ehk tavakaamera asemel teeb pilti portreekaamera. Zoomida saab veel, aga edasi on tegu digitaalse zoomiga ehk pilti lõigatakse lihtsalt jõuga väiksemaks, kvaliteet läheb aga üha kehvemaks.

Kuidas sellega pildistada on? Väga äge. Teised kahe tagakaameraga telefonid sellist portree-võimalust ei paku. 56mm kaamera annab võimaluse noppida detaile ja kaadreid, mida tavalise kaameraga ei saaks.

Tavakaamera pilt on üsna kirju:

Portreekaameraga saab kätte täpselt õige koha:

Või siis nii:

Või siis:

Teleobjektiiv on küll lahe, kuid kiiresti saavad selgeks puudused: sellel jääb puudu teravusest, valgusjõulisusest ja optilisest pildistabilisaatorist.

Sügistuul sasis puid ja tegime sellest stseenist 4K videos võrdluse: lainurk näib teravam ja parem kui portreekaameraga tehes (parim vaadata 4K monitoriga).

Pettus

Aga tõeline pettus tuleb välja siis, kui portreekaameraga tullagi õuest päevavalguse käest ära. Ja see ilmneb nii:

  1. Suunake kaamera hämara toa poole
  2. Lülitage sisse 2x zoom, mis peaks pilti näitama läbi portreekaamera
  3. Libistage ettevaatlikult sõrm portreekaamera ette
  4. Üllatus! Telefon näitab ikka portreekaamera pilti!

Kuidas selline maagia võimalik on? Kas see kaamera näeb läbi minu sõrme? Vastus on muidugi ilmselge. Inimene arvas, et ta lülitas sisse telefoni portreekaamera, kuid tegelikult töötab ikka tavakaamera, mille pilt on niimoodi digitaalselt zoomitud, et jätab mulje portreekaamerast. Täielik pettus.

Ilmselt võib aimata, miks sellist pettust tehakse. Hämaras teeks portreekaamera nii kehva pildi või veniks selle säriaeg nii pikaks, et vähegi kõlblikuma kraami saamiseks teeb märkamatult pilti hoopis tavakaamera koos digi-zoomiga.

Aga tulemused ei ole head ei ühel ega teisel puhul. Siin on kaks pilti suurepärase Tallinna kammerorkestri esinemisest. Mõlemad on tehtud kaameraga “2x” režiimis, mis jätab mulje justkui portreekaamerast. EXIF-andmetest oli aga hiljem näha, et ühe tegi telefon lainurga ja digi-zoomiga, teise portreega. Kas teete vahet?

Pakun, et ei tee ja tegelikult polegi sel tähtsust, sest mõlemad on kehvad.

Õnneks on kasutajal võimalus siiski Apple’i otsustest mööda minna. Niimoodi omavoliliselt teeb pettust ainult iPhone’i peamine kaameraäpp, kui aga tõmmata mõni muu, siis saab sellega kaamera lukustada ka ainult lainurga või portree peale.

Portreerežiim

iPhone 7 Plusi kaamera üks lisaboonus peaks olema eriline portreerežiim. Sellega teeb telefon pilti portreekaameraga, kuid analüüsib samal ajal ka lainurkkaamera pilti. Mõlema andmeid kombineerides otsustab telefon, milline on fookuses olev objekt ja milline taust ning töötleb siis tausta veel udusemaks ehk lisab bokehit.

Sellel on palju piiranguid, vaja on palju valgust ning selgelt eristuvat objekti. Aga kui sobivad tingimused on olemas, toimib see päris vaimustavalt. Portreerežiim tuleb telefonidesse miskipärast alles aasta lõpuks, aga beeta-tarkvaraga saime seda juba proovida.

Tavaline näidispilt on selline, portreed segab üsna segane taust:

Portreerežiim teeb fotost aga sellise versiooni:

Üsna muljetavaldav.

Kokkuvõte

iPhone on nagu Tallinna linn. Iga aastaga muutub see jälle moodsamaks ja võimsamaks. Ometi on alati kuskil midagi ripakil, nii et keegi ei saaks öelda “ongi valmis”.

iPhone 7 Plus on praegu vabalt üks kõige parem kaamera, mis saada on. Vabandust, tahtsin kirjutada, et see on vabalt üks kõige parem telefon, mis saada on. Aga piir nende kahe vahel ongi hägustunud. Portreekaamera teeb selle selgelt põnevamaks ja pakub pisut rohkem inspiratsiooni.

Aga ikka jääb kripeldus, et äkki järgmine aasta on nüüd see portreekaamera tõesti kõigis oludes väga hea ja telefon on lõpuks valmis.

Vaevalt küll.

PS. Aga kõrvaklapipesa? Ma ei hakka selle ümber pikemalt keerutama. Jah, on nõme, et vanad klapid uuega ei tööta ja kõiksugu jubinad on kah nõmedad. Aga hüsteeria on liiale läinud ja kõrvaklapipesa ei ole selle telefoni juures otsustav, sest kes tahab, jaksab ka uued klapid osta.

* Objektiivide fookuskaugused on antud täiskaadri ekvivalendina. 

Fotod: Hans Lõugas

Jah, osta,

sest selle uus kaamera on tõesti põnev, eriti portree-režiimis. Apple üritab küll kohati kaameratega rumalat pettust teha, aga sellest saab tark kasutaja aru ja oskab ise kavalam olla.

Apple iPhone 7 Plus

Võrgud 2G, 3G, 4G
Protsessor Apple A10 Fusion, neljatuumaline, 2,23 GHz
Ekraan5,5 tolli IPS LCD, 1080 x 1920 pikslit
Mälu32, 128 või 256 GB, 3 GB RAM
Kaameratagakaamera 12 MP lainurk (23 mm F1.8, OIS) + portree (56 mm F2.8), nelja LEDiga välk, esipaneelil 7 MP
Ühendused WiFi a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2 A2DP, A-GPS, Glonass, sõrmejäljelugeja
OS iOS 10
Aku 2900 mAh
Mõõtmed 15,8 x 7,8 x 0,73
Kaal 188 g
Hind 919€
MüüjaIM Arvutid, Valge Klaar, Euronics, Telia, Elisa, Tele2

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.