iPhone 6S arvustus: mis nad nüüd jälle tegid

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
iphone6s-rosegold-backfront-herofish-pr-print.jpg

Kord aastas tuleb välja uus iPhone ja siis kordub kõik: ennustused, lekked, soovid ja ootused, Tim Cooki kõne hiigelsuurele saalile, seejärel pettumus, et kas tõesti nii vähe uut oligi, aktsiahinna langus, pikad kesköised järjekorrad poodide ees, fännide ekstaatilised säutsatused Twitteris, kui palju parem uus telefon tegelikult ikka on ning siis arvustuste lugemine, raha kokku otsimine, lootuse hellitamine.

iPhone on nagu perejõulud: igal aastal sama seltskond samas kohas samasuguse jõulupuu all, laual samasugune seapraad ja samasugune pudel viina, samad luuletused, samad kingid. Vanaisa satub hoogu, vanaema tahab juba koju ja hommikul on sellest kõigest järgi nelikümmend samasugust fotot nagu möödunud aastatel tehti ning köögitäis musti nõusid.

Sama, sama, sama ja mõnikord tundub, et nii kohutavalt tuttav ja tüütu, aga ometi ootame me seda igal aastal suure põnevusega ja see on ju õigusega paljude inimeste eludes aasta üks olulisemaid sündmusi. Võib-olla osad teist iPhone’i ei oota, täiesti võimalik, aga tehnoloogiaajakirjanike jaoks on see kindel aeg aastast, kui telejaamad hakkavad helistama, sõbrad tänaval küsima, kolleegid kontoris telefonikarpe uurima. “Kas see on SEE?” küsivad nad lootusrikkalt. “Ja kuidas siis on?”. Kõik teavad, kõik on kusagilt nagu kuulnud, et jälle on tulemas. Nad ei tahagi seda võib-olla endale, aga nad tahavad näha, katsuda, käes hoida, ise järele proovida.

Küll on hea tunne olla tahetud

See on see, miks Apple saab oma telefonide eest küsida kaks korda rohkem raha kui teised. Mõned neist teistest küsivad ka, aga reaalselt müüvad ikka siis, kui algne 799-eurone hind on mõne kuu pärast muutunud 499-euroseks. Kas iPhone on siis parem kui näiteks kallis Samsung, LG, Sony või isegi odav OnePlus? On, aga kindlasti mitte kaks korda parem. Ta on vankumatult natuke parem kohtades, kus see loeb, aga veelgi tähtsam on see, et ta on tahetud. Ja olla tahetud on vähemalt sama tähtis kui olla hea. Küsige seda mõne inimese käest, niikuinii teate mõnda sellist. Põhiline küsimus aga, mille me siin õhku jätame, on see, kuidas teha nii, et sa oled tahetud. Kindel on see, et ei tohi selle nimel väga kõvasti rabeleda, aga ülejäänu on puhas voodoo.

Nagu me oleme kindlaks teinud, siis kõik niikuinii teavad, mis asi on iPhone. Kõik ka niikuinii teavad, et see siin on uue iPhone 6S arvustus, seega teeme kohe mõned programmilised teadaanded, et poleks vaja pikalt jorutada.

Uued iPhone 6S ja 6S plus on välimuselt peaaegu identsed vanadega. Nad on aga kuni 0,2 mm võrra suuremad ning päris kõvasti raskemad: vastavalt 14 ja 20 grammi. Põhjus on uues 3D Touch tehnoloogias, mistõttu oli ekraanile vaja teatud riistvara lisada.

6000-seeria alumiiniumi asemel on korpuste puhul nüüd kasutuses 7000-seeria alumiinium, mis peaks olema tugevam ning ka tunduvalt vähem libedam kui vana. Käe all tundub tõesti vähem libe ja 7000-seeria alumiiniumsulamid on tegelikult ka olemas, nii et järelikult pole see ainult turundusjutt.

Telefonis on uus A9 protsessor, mis on vist kõige kiirem mobiiliprotsessor, mida seni nähtud. MobileSyrupi testis igatahes tegi ta tuule alla kõigile konkurentidele nii Apple’i enda kui Androidi-maailmast. Seda on tore teada ja see on imetlustväärt insenertehniline saavutus, aga igapäevases telefonikasutuses seda praktiliselt ei märka. Samas, järgmise-ülejärgmise iOSi puhul hakkab see kindlasti juba silma. Kuigi uue telefoni aku on natuke väiksem ja protsessor kiirem, tundub aku silma järgi umbes sama palju vastu pidavat ehk et iPhone 6 võib õhtuks tühjaks saada küll, 6 Plus aga üldjuhul mitte. Kellele on tähtis, et aku hästi vastu peaks, siis sel pole muud varianti kui otsustada suurema 6 Plusi kasuks.

Uus kaamera, uued selfid

Uues iPhone’is on ka uus kaamerasensor. Kui seni kasutas Apple 8-megapiksliseid sensoreid ja Androididega konkurendid kohati juba üle 20-megapiksliseid, siis nüüd on ka Apple teinud hüppe: uued sensorid on 12-megapikslised. Samas, iPhone oli juba enne üks maailma parimatest kaameratelefonidest ja on nüüd veel natuke parem, aga mingit meeletut vahet iPhone 6-ga ei ole. Pilte suumides hakkab 12-megapikslise sensori detailsus küll hästi silma, aga lihtsalt kahte pilti kõrvuti vaadates tuleb vahesid ikka teadlikult otsida.

Lahe on uus selfirežiim, kus esikaameral pole mitte välku, vaid terve telefoni ekraan muutud korraga välguks, sähvatades ülimalt eredalt põlema. Selleks oli vaja telefoni sisse panna lausa eraldi kiip, mis seda võimaldaks, nii et tundub et Apple on endlitegijatele päris põhjalikult mõelnud.

Uues telefonis on ka uus sõrmejäljelugeja, mis on vanast palju kiirem. Nüüd on nii, et kui tahad telefonilt kella vaadata, ei tohi seda teha registreeritud sõrmega, sest nii kui nuppu vajutad, on telefon kohe lahti ka. Kõige parem on harjuda kasutama küljenuppu. Apple’i arvates on kindlasti kõige parem osta Apple Watch.

Kõige selle kõrval on uues iPhone’is aga kaks uuendust, mis tõepoolest ka väga hästi silma paistavad ning võivad anda põhjuse oma vana telefoni välja vahetamiseks.

Esimene neist on 3D Touch ehk sisuliselt arvutimaailmast tuntud paremklikk, mida küll Apple eriti kunagi omaks ei võtnud. iPhone 6S ekraan tunneb ära, kui tema peale vajutada kõvemini või veel kõvemini ning oskab vastavalt sellele käituda. Näiteks kui vajutada kõvasti telefonitoru peal, hüppab lahti väike menüü, kust saab otse viimase kõne juurde või võimaluse sisestada uus kontakt. Kaameraikoonile vajutades saab näiteks otse selfit tegema asuda.

Vajutused on kaheastmelised. Apple ise nimetab neid astmeid “Peek” ja “Pop”. Esimene neist annab eelvaate ja teine viib sind huvitava sisu juurde. Kui näiteks Instagramis oleva pisikese pildi peale vajutada esmalt nõrgemini, siis avaneb eelvaateaken selle pildiga veidi suuremalt ja kui siis veel kõvemini vajutada, avaneb terve pilt. Kui aga sõrm peale esimest vajutust ära võtta, sulgub ka eelvaateaken automaatselt ja sa saad tagasi sinna, kust alustasid.

geenius.ee

Kas 3D Touch läheb lendu?

3D Touch on potentsiaalselt väga suur asi. Teist korda nutitelefonide umbes kümneaastase aja jooksul on leiutatud täiesti uus dimensioon telefoniga suhtlemisel (esimene olid häälkäsklused nagu Siri ja Google Now). Praegu on 3D Touchi toetavate rakenduste hulk veel väike, aga selle teema juurde tasub poole aasta pärast tagasi tulla ja vaadata, kui kiiresti on arendajad võtnud uued võimalused omaks ja milliseid uusi võimalusi see telefonikasutajatele toonud on.

3D Touchil on laiemas laastus sama probleem nagu oli arvutis paremklikil ja mis oli ka põhjuseks, miks see Apple’ile ei meeldinud: kasutaja ei tea kunagi, kuhu tasub paremklikki teha ja kuhu mitte ehk kus on mõni lahti hüppav menüü või lisavõimalus peidus ja kus ei ole.

Teine oluline uuendus on Live Photos ehk vaikimisi on iga uue iPhone’iga tehtud foto nüüd video. Kaamera salvestab poolteist sekundit enne ja poolteist sekundit pärast foto tegemist ka selle ümber häälega videoklipi ning kui albumirakenduses foto peale “3D-vajutada”. See pole mingi uus nähtus, sama asja tõi juba aastaid tagasi ka Nokia oma Lumia-telefonides ja hiljem proovis seda Zoe nime all ka HTC, aga läbi pole ta seni löönud. Nüüd proovib Apple uuesti.

Fotod salvestatakse fotodena nagu nad ikka, aga kokku kolm sekundit videot sinna ümber suhteliselt madala resolutsiooni ja madala kaadrisagedusega videona. Täna telefoni ekraanilt vaadatuna on see okei, aga kes teab, kuidas mõne aasta pärast, kui tehnoloogia on arenenud. Need minivideod võtavad telefonis ka parajalt ruumi, fotode maht läheb umbes kaks korda suuremaks ja see kokku tähendab, et 16-gigabaidise iPhone’i ostmine peaks täna olema sisuliselt keelatud. Mälu saab lihtsalt kohe täis. Keelatud peaks olema ka tootmine, aga olgu, jäägu see Apple’i südametunnistusele.

Live-fotode põhiline võlu tuleb ilmselt välja aastate pärast, kui vaatad näiteks oma reisifotosid või pilte oma lapsest, koerakutsikast, sõpradest ja nii edasi. Lühike video pildi ümber lisab konteksti ja aitab kindlasti neid sündmusi elavamalt meelde tuletada. Live-fotot saab panna ka telefoni lukuekraani taustapildiks või kui sul on Apple Watch, siis selle taustapildiks. Nagu öeldud, teistel pole selliste videoga fotode massidesse viimine õnnestunud, aga Apple’i turundusjõud on teadagi suur, nii et on usutav, et sellest saab suurem asi. Samas võtab see kindlasti aega, sest vanemate iPhone’idega neid kasutada ei saa ja samuti ei saa neid telefonist välja jagada nii, et teised ka videoklipi osa näeksid, saab ainult fotodena.

Kas siis peaks ostma või mitte?

Ja ongi kõik, rohkem olulisi muutusi uues iPhone’is ei ole. Välisdisain on samasugune nagu enne ja see pole just kõige õnnestunumate iPhone’i-disainide hulgas, nii et usutavasti tuleb järgmisel aastal välja iPhone 7, mille välist kesta on ka muudetud ja paremuse poole.

Apple ise kasutab tänavuaastaste iPhone’ide juures reklaamlauset “Midagi pole muutunud, välja arvatud kõik” ja suures plaanis on see ka tõsi. Väga palju on muutunud ja selgelt paremuse poole, aga küsimus on selles, kui palju. Enamuse jaoks mitte nii palju, et tasuks kindlasti hakata iPhone 6 pealt uuema peale minema, aga vanemate iPhone’ide omanikele on uuendused kindlasti piisavaks argumendiks, et oma telefon soovi korral uuema vastu vahetada. Kellel on võimalus oma iPhone 6 hea hinnaga maha müüa, võib ka vahetada, sest uus ikkagi on ju selgelt parem.

Kas aga iPhone on väärt ostmist, kui sul praegu iPhone’i ei ole? Meie ei oska sellele küsimusele üheselt vastata. Ta töötab endiselt kõige paremini, see riistvara ja tarkvara kooslus on kõige lollikindlam, kõige kuulikindlam ja kõige lihtsam kasutada. Seda, kas sellise telefoni eest tasub maksta vaata et poole rohkem kui peaaegu sama heade (aga mitte päris sama heade) Androidi-telefonide eest, peab igaüks ise teadma. iPhone on enamuse kasutajate jaoks täna selgelt parem kui see, mida Androidi-maailm pakub, aga kas 300-400-500 eurot parem, ei ole sugugi nii iseenesestmõistetav. Otsustage ise.

Uued iPhone’id tulevad Eestis müüki 9. oktoobrist ehk sellest reedest, aga meie siin saime selle Tele2 käest, kellel need on juba müügis. Kuidas nii? Sest nemad ei ole ametlik edasimüüja, mujal maailmas on iPhone juba müügil ja neil ei keela keegi seda mujalt importida. Ametlikud edasimüüjad seda ei tohi. Privileegi eest osta uus iPhone kohe küsib Tele2 nii umbes paarisajaeurost hinnalisa. Usutavasti pole see paljudele probleemiks. Hetkel on müügil vaid 16-gigabaidine mudel

Jah, osta,

kui sulle iPhone’id meeldivad või sul on tahtmist ja raha maksta toote eest, mis on lihtsalt hea ja toimib väga hästi. Kindlalt maailma üks parimaid nutitelefone, aga ka kallimaid

Apple iPhone 6S 16 GB

Võrgud2G, 3G, 4G
ProtsessorApple A9, kahetuumaline, 1,84 GHz
Ekraan4,7 tolli IPS LCD, 750 x 1334 pikselit
Mälu16, 64 või 128 GB, 2 GB RAM
Kaamera12 MP, 4032 x 3024, faasituvastusega autofookus, dual-LED välk, esipaneelil 5 MP
ÜhendusedWiFi a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2 A2DP, A-GPS, Glonass, sõrmejäljelugeja
OSiOS 9.0.2
Aku1715 mAh
Mõõtmed13,8 x 6,7 x 0,71
Kaal143 g
Hind899€
MüüjaTele2

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.